Kırşehir'de Siyaset Hızlandı!

Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçime girme yeterliliğine sahip partileri açıklamasından sonra gözler seçim takvimine çevrildi.

Kırşehir Haberleri 25 Nisan 2018 19:14
Kırşehir'de Siyaset Hızlandı!
-A +A

                 Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) seçime girme yeterliliğine sahip partileri açıklamasından sonra gözler seçim takvimine çevrildi. Yüksek Seçim Kurulu tarafından alınan karara göre, 24 Haziran'daki seçimlerde aday olmak isteyen kurum görevlileri bugün akşama kadar istifa etmeleri gerekiyor. AK Parti ve MHP'de aday adaylığı başvuruları da başladı. Diğer partilerde de 29 Nisan Pazar gününe kadar aday adaylığı başvurularının yapılması gerektiği açıklandı.
               Yüksek Seçim Kurulu, aday olabilmek isteyen kamu görevlileri ile Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) mensuplarının en geç 26 Nisan Perşembe günü saat 17.00’ye kadar ayrılma dilekçelerini vermelerini istemesi sonrasında gözler, partilere çevrildi.
                Kırşehir'de seçime katılacak iddialı partiler, 26 Nisan'ı beklerken, Çınar Kırşehir Gazetesi, siyasi partilerdeki muhtemel aday adaylarını araştırdı. Buna göre, Kırşehir'deki siyasi partilerde son gelişmeler şöyle:
AK PARTİ:
               AK Parti’de milletvekilliği aday başvuruları 24 Nisan’dan itibaren başladı. Milletvekili adaylık başvurusunun doğrudan genel merkezindeki ilgili birime veya il başkanlıklarına teslim etmek suretiyle bizzat yapılmasına karar verildi. Başvuru için erkek aday adaylarından 6 bin, kadın ve 18-25 yaş arasındaki aday adaylardan 3 bin lira, engelli adaylardan bin lira özel aidat alınmasına ve bu konularda da MYK’nın yetkili kılınmasına karar verildi. Bu arada, AK Parti Kırşehir İl Başkanı Muzaffer Aslan, 24 Haziran seçimlerine en hazır partinin AK Parti olduğunu ve milletvekili aday adaylarının başvurularının alınmaya başlandığını açıkladı. AK Parti’nin milletvekili aday kriterleri de netleşmeye başlarken, il başkanları ve belediye başkanları milletvekili adayı olamayacağı bildirildi. Kırşehir’den milletvekili aday adaylığı başvuruları AK Parti il başkanlıklarına veya AK Parti Genel Merkezi’ne yapılacağı öğrenildi. AK Parti İl Başkanı Muzaffer Aslan, 24 Haziran seçimleri öncesi partide seçim çalışmalarını yürütecek bir komisyon kuracaklarını ve bu komisyonun belirleyeceği süreçte propaganda çalışmalarına başlayacaklarını belirterek, Kırşehir’de partilerinden milletvekili aday adayları için başvurularının alınmaya başlandığını ifade etti.
        Kırşehir'de aday adaylığı için başvuru yapması beklenen isimler şöyle: Mikail Arslan, Salih Çetinkaya, Hacı Turan, Bilgehan Altaş, Abdullah Çalışkan, Halim Çakır, Alpaslan Demirbaş, Metin Ülgen Kaya ve Dr. Aldulvahap Şahin.
CUMHURİYET HALK PARTİSİ
        Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Merkezi’nde 27. Dönem Milletvekili Aday Adaylığı süreci başladı. Milletvekili adaylığı için başvuru ücretleri 10 bin lira, dosya ücretleri de bin lira olarak belirlendi. CHP'de milletvekili adaylarının saptanmasında ‘ön seçim’ yerine, milletvekili adaylarının, “Merkez Yoklaması” yöntemiyle belirlenmesine karar verildi.
       CHP'de milletvekili aday adayı olacağı öne sürülen muhtemel isimler şöyle: Yılmaz Zengin, Selahattin Ekicioğlu, Yıldırım Kaya, Rifat Ertem, Aslan Beyhan, Cahit Gürses, Hacı Tanrıbu-yurdu, Emine Özdemir, Abdullah Gazi Özer, Yetkin Kolukırık, Mesut Karakurt, Şahin Kaymaz, Bayram Ergül ve Çağdaş Gökalp. 
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ
        Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) İl Başkanı Arif Kılıç, seçim çalışmaları ile ilgili hazırlıkların devam ettiğini açıkladı. Başkan Kılıç, 27. Dönem Milletvekili Aday Adaylığı için aday adayı olmak isteyenlerin, genel merkezde kurulacak büroya başvurabileceklerini açıkladı. Genel merkezde iki büroda alınan başvurular için aday adayı olmak isteyenlerin ücreti, 2 bin 500 lira olarak belirlendi. Gaziler ve engelliler ise ücretsiz olarak başvuru yapabilecek.
        MHP çevrelerinden edinilen bilgiye göre, aday adaylığı için isimleri geçenler şöyle: Mustafa Erkan (Tunceli eski Valisi), Oğuz Sulusaray, Cemil Cahit Pişkin, Dr. Ahmet Hakkı, Prof. Dr. Cemil Yıldırım Türk, Arif Kılıç ve Doç. Dr. Cengiz Şahin.
İYİ PARTİ 
        Meral Akşener başkanlığında toplanan İYİ Parti Genel İdare Kurulu (GİK), 24 Haziran seçimle-rine ilişkin önemli kararlar aldı. Partinin cumhurbaşkanı adayı Meral Akşener olarak belirlendi. Genel seçimlerde aday belirleme sürecine ilişkin merkez yoklaması yapılmasına karar verildi.
GİK’te alınan ilk kararlar: "Meral Akşener, Başkanlık Divanı’nın teklifiyle, Genel İdare Kurulu tarafından İYİ Parti’nin cumhurbaşkanı adayı olarak belirlendi. Karar oy birliğiyle alındı. Genel seçimlerde milletvekillerinin belirlenmesine ilişkin merkez yoklaması yapılacak. Bunun için 6 kişilik komisyon kurulacak, komisyon üyelerini genel başkan seçecek. Milletvekilliği aday adalığı için 5 bin liralık başvuru ücreti belir-lendi. Gençler ve kadınlar 2 bin 500 lira, gaziler ise ücretsiz olarak başvurabile-cek." 
         İYİ Parti'de Kırşehir Milletvekili Aday Adayı olarak isimleri geçenler şöyle: Müfit Göçen (İl Başkanı), Fuat Yıldırım, Prof. Dr. Ramazan Mirzaoğlu (Kırşehir Milletvekili-Eski Devlet Bakanı), Hüseyin Karaboğaz (Kaman İlçe Başkanı)
SAADET PARTİSİ
       Saadet Partisi’nde, 24 Haziran’da gerçekleştirilecek milletvekilliği genel seçiminde aday adayı olmak isteyenlerin başvuruları da alınmaya başladı. Saadet Partisi Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Karaman tarafından Kırşehir’in de aralarında bulunduğu 81 il başkanlığına milletvekili aday adaylığına ilişkin genelge gönderildi. Bu kapsamda milletvekili aday adaylığı için başvurular, 24-30 Nisan tarihleri arasında alınacak. Aday adayları, Kırşehir Saadet Partisi İl Başkanı Ali Köksal’a veya bizzat partinin genel merkezine başvuru yapabilecek. Başvuru ücretleri, erkek aday adaylar için 3 bin lira, kadın ve 25 yaş altı aday adayları için bin 500 lira olarak belirlendi.
      Saadet Partisi'nden aday adaylığı için isimleri geçenler şunlar: Salih Turhan, Hüseyin Eserer, Ali Köksal, Muhammed Ali Korkma, İsa Dinçer ve Yılmaz Mamak.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı