Kırşehir'de Türkü Dostları Buluşacak

Kırşehir Türküleri'ni Güzel Seslendirme Yarışması düzenlendi

Kırşehir Haberleri 11 Mart 2017 19:00
Kırşehir'de Türkü Dostları Buluşacak
-A +A

       Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü tarafından, 27-31 Mart tarihleri arasında Kırşehir Türkülerini Güzel Seslendirme konulu türkü yarışması düzenlendi. Kırşehir Valisi Necati Şentürk, "Neşet Ertaş'ın Türkülerini Güzel Okuma Yarışması düzenleyeceğiz. Dereceye girenleri çeşitli hediyelerle ödüllendireceğiz. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı yarışmada dereceye girenleri çeşitli önemli etkinliklerde değerlendirecek" dedi.
BOZKIRIN TEZENESİ'NİN TÜRKÜLERİ YARIŞACAK
         Kırşehir Valisi Necati Şentürk, "Bozlak Ustası" Neşet Ertaş'ın türkülerini güzel söyleme yarışması düzenleyeceklerini söyledi. Abdallara yönelik bir de yarışma düzenleyeceklerini vurgulayan Şentürk, "Neşet Ertaş'ın Türkülerini Güzel Okuma Yarışması" vesilesiyle "Bozkırın Tezenesi"nin anılacağını dile getirdi.
         Vali Şentürk, yaptığı açıklamada, "27-31 Mart tarihleri arasında Neşet Ertaş türkülerini güzel söyleme yarışması düzenliyoruz. Dereceye girenleri çeşitli hediyelerle ödüllendireceğiz. Ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı yarışmada dereceye girenleri çeşitli önemli etkinliklerde değerlendirecek. Bakanlığın verdiği sanatçı belgesi ile yolunuz açılacak. Yarışma için başvuruları Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğüne yapabilirsiniz" dedi.
         Şentürk, çok sayıda Abdalın katıldığı toplantıda, bu kültürün temsilcilerinin sorunlarını da dinledi.
YARIŞMAYA 17-50 YAŞ ARALIĞINDA HERKES KATILABİLECEK
         Kırşehir Kültür Merkezi'nde düzenlenecek olan Kırşehir Türküleri Seslendirme Yarışması'na 17-50 yaş aralığından herkes katılabilecek. Her yarışmacı, yarışmaya Kırşehir’e ait bir türkü ile katılabilecek. Yarışmaya, enstrümanla katılımın şart olduğu ve başvuru sahibi enstrümanını kendi veya bir başkasına çaldırabileceği açıklandı. Her yarışmacı başvurusunu, seslendirmek istediği Kırşehir Türküsü ile beraber adını, soyadını, imzasını, adres ve iletişim bilgilerini Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne teslim edecek. Yarışmaya katılmak isteyenler, 20 Mart Pazartesi günü mesai bitimine kadar başvurularını Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’ne yapacak.
         Başvuru tarihinden sonra gelen başvurular değerlendirmeye alınmayacak. Kırşehir’e ait olmayan türküler değerlendirmeye alınmayacak. Koro başvuruları değerlendirmeyecek. Yarışma yapılırken, başvuru formunda belirtilen türkünün dışında başka türkünün seslendirilmesi talebi değerlendirmeye alınmayacak. Yarışma yapılırken, ses cihazı kullanma talebi değerlendirmeye alınmayacak.
         Kırşehir Kültür Merkezi Salonu’nda 31 Mart Cuma günü  komisyonca yapılacak değerlendirmeler sonucu birinci, ikinci, üçüncü, jüri özel ödülü ve mansiyon ödülü salonda açıklanacak. Dereceye girenlere ödülleri 5 Nisan Çarşamba günü Kırşehir Kültür Merkezi Salonu’nda saat 14.00’te düzenlenecek ödül töreninde dağıtılacak. Birinci, ikinci, üçüncü, jüri özel ödülü ve mansiyon ödülü tören alanında bir kez daha seslendirilecek.
         Yarışmada birinciye 10 çeyrek altın, ikinciye 8 çeyrek altın, üçüncüye 6 çeyrek altın, jüri özel ödülüne 4 çeyrek altın ve mansiyona 2 çeyrek altın ödül verilecek.
SEÇİCİ KOMİSYON ASİL VE YEDEK ÜYELER:
         Asil Üyeler: Yıldız Eraslan (Komisyon Başkanı- Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürü), Doç. Dr. Kubilay Kolukırık (Üye-Ahi Evran Üniversitesi), Şenol Afacan (Üye- Ahi Evran Üniversitesi), Levent Cihan Ceylan (Üye- Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü), Eren Gün (Üye-Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü)
         Yedek Üyeler: Eyüp Temur (Kırşehir Komisyon Başkanı-Kırşehir Kültür ve Turizm Müdürlüğü), Cenk Şahin (Üye-Ahi Evran Üniversitesi), Satı Doğanyiğit (Üye-Ahi Evran Üniversitesi), Beytullah Altuntaş (Üye-Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü), Hasan Albayrak  (Üye-Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü.)
 

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/25%20May%C4%B1s%20Cumartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı