Kırşehir'e 5 Müjde

Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya; yapımı devam eden ve proje aşamasında olan 5 çalışma hakkında açıklamalarda bulundular.

Kırşehir Haberleri 4 Mart 2017 19:00
Kırşehir'e 5 Müjde
-A +A

         Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, Kırşehir'in geleceğini etkileyecek 5 önemli çalışmayla ilgili açıklamalarda bulundular.
         Milletvekili Arslan ve Çetinkaya, TANAP'tan alt yapı desteği alacak olan 18 köyün belli olduğunu, Kırşehir'e yapılacak cezaevlerinin detayları netleşmeye başladığını, Kırşehir Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğü hizmet binasının proje ihalesi bu ay yapılacağını, Çiftlikbağla Sulama Göleti'nin yeniden aktif hale geleceğini, Kırşehir’den KOP Kalkınma İdaresi'ne proje başvuru atağının olacağını ve Kırşehir Biyogaz Tesisi çalışmalarının devam ettiğini açıkladılar.
KIRŞEHİR'DE 18 KÖYE HİBE DESTEĞİ
         Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, TANAP'tan alt yapı desteği alacak köylerin belli olduğunu açıkladılar.
         TANAP Projesi dahilinde üzerinden boru hattı geçen ve proje başvurusu yapan Kırşehir'in köyleri, TANAP’ tan altyapı hibe desteği alabilecek.
         Azerbaycan’ın Hazar Denizi’ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi’nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğal gazın öncelikle Türkiye’ye, ardından Avrupa’ya taşımayı amaçlayan TANAP (Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi) dahilinde, üzerinden geçtiği köylere sağlanacak destek kapsamında Kırşehir’den hibe desteği almak için proje başvurusu yapan köyler netleşti.
         Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya’dan yapılan açıklamaya göre, Kırşehir İl Özel İdaresi tarafından köyler için yapılan proje başvuruları kabul görmesi durumunda projesi kabul edilen köylerin içme suyu ve atık su çalışmaları için hibe desteği alabilecek.
         Bu kapsamda Akçakent'e bağlı; Avanoğlu, Ayvalı, Ödemişli, Ömeruşağı ve Kilimli köyleri ile Çiçekdağı İlçesi'ne bağlı Bozlarevci, Büyükteflek, Çiçekli, Gölcük, Haydarlı, Kaleevci, Küçükteflek, Tatbekirli, Tepecik, Boğazevci, Kızılcaali, Acı ve Kabaklı köyleri içme suyu ve atık su çalışmalarına destek almak için proje başvurusunda bulundu.
         TANAP, Türkiye Gürcistan sınırında Ardahan ili Posof ilçesi Türkgözü köyünden başlayarak Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek ve Yunanistan sınırında Edirne’nin İpsala ilçesinde son bulacak.
KIRŞEHİR'E YAPILACAK CEZAEVLERİNİN DETAYLARI NETLEŞMEYE BAŞLADI
         İkizağıl Bölgesi'ne 800 bin metrekare alan üzerine yapılması planlanan Yüksek Nitelikli Kapalı Cezaevi ve Açık Cezaevi’nin detayları netleşmeye başladı.
         Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya konu ile ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları kaydettiler: “İlimize 2 adet Yüksek Nitelikli Kapalı Cezaevi, 1 adet L tipi kapalı cezaevi ve yarı açık cezaevi yapılacak. Yüksek Nitelikli Cezaevlerinde 1000 tutuklu ile 500 görevli personel çalışacak. L Tipi Kapalı Cezaevinde ise 1000 tutuklu veya hükümlü ile 350 görevli personel çalışacak. Ayrıca Açık Cezaevinde 400 tutuklu veya hükümlü ile 150 görevli personelin çalışması planlanmaktadır. Böylece 2400 tutuklu veya hükümlü ile 1000görevli personel bulunması düşünülmektedir. Bilindiği üzere arazi tahsis çalışmaları tamamlanmıştır. Yapılacak cezaevlerimizin proje çalışmalarına başlanmıştır.”
KIRŞEHİR GIDA, TARIM VE HAYVANCILIK İL MÜDÜRLÜĞÜ HİZMET BİNASININ PROJE İHALESİ BU AY YAPILACAK
       Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nün hali hazırda iki ayrı binada hizmet vermesi ile vatandaşlarımızın hizmet binalarına ulaşımı noktasında yaşadığı problemlerin önüne geçmek amacıyla yeni bir hizmet binası yapılacak.
         Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya’nın yaptığı açıklama göre Kırşehir Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzün hizmet kalitesini artırmak amacıyla Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hizmet binasının proje ihalesi 28.03.2017 tarihinde gerçekleşeceğini bildirdiler. Hizmet binamızın yapımı tamamlanması ile çiftçi ve hayvancılık ile geçimini sağlayan vatandaşlarımıza daha modern ve hızlı hizmet verilecektir.
ÇİFTLİKBAĞLA SULAMA GÖLETİ YENİDEN AKTİF HALE GELİYOR
       24 Nisan 2014 tarihinde 410 bin lira bedelle ihalesi yapılıp yapımı tamamlanan fakat aktif halde bulunmayan Çiftlikbağla Sulama göleti borulama ve toplulaştırma işlemlerinin ardından yeniden aktif hale gelerek bölgemizin sulama suluyu ihtiyacını karşılayacak.
         Kırşehir Milletvekillerimiz Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya borulama ve toplulaştırma işlemi için yaptığı açıklama göre Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü ve Kırşehir İl Özel İdaresi arasında imzalanacak protokol ile yapım bedeli Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından karşılanacak ve işletmesi Kırşehir İl Özel İdaresine devredilerek 25 yılda yapım bedeli geri ödenecek.
         2 bin 145 hektar tarım alanına hizmet edecek bu proje ile Kaman İlçesine bağlı Yukarıçiftlik (Çiftlikbaba), Darıözü Köyü ile Hamit kasabası, Akpınar İlçesine bağlı Çalıburnu, Hanyerisarıkaya köyü ve Çayözü Köyünün Kırdök Mahallesi faydalanabilecek.
KIRŞEHİR’DEN KOP KALKINMA İDARESİNE PROJE BAŞVURU ATAĞI
       Kırşehir Milletvekilleri Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya’dan yapılan açıklamaya göre, 2011 yılında 642 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kurulan, 7 Eylül 2016 tarihli ve 2016/9740 sayılı kararnameye göre Aksaray, Karaman, Konya, Niğde, Nevşehir, Yozgat, Kırıkkale ve Kırşehir’den oluşan bölge illerinin kalkınmasına hız vermek amacıyla kurulan KOP İdaresine Kırşehir Merkez ve İlçe Belediyeleri, Üniversite, İlçe Kaymakamlıkları ve Kırşehir İl Müdürlükleri tarafından, Kırşehir'de yapılması düşünülen ve bu projelere destek almayı amaçlayan toplam 161 proje ile başvuru yapıldığını bildirdiler.
         Karayolları 6. Bölge Müdürlüğü 10, Ahi Evran Üniversitesi Rektörlüğü 61, Gençlik ve Spor Hizmetleri İl Müdürlüğü 5, Kırşehir İl Özel İdaresi 14, İl Kültür Turizm Müdürlüğü 8, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü 1, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü 40, Akpınar Kaymakamlığı 6, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü 2, Kaman Kaymakamlığı 5, Kırşehir Orman İşletme Müdürlüğü 7, Milli Eğitim İl Müdürlüğü ve Devlet Su İşleri 12. Bölge Müdürlüğü 1 proje ile toplamda 1.073.715.213 TL tutarında proje destek başvurusu yaptı. KOP İdaresi’nden yapılan açıklamaya göre yeni proje başvurularına imkân vermek için Nisan Ayının başında proje başvuruları tekrar açılacak. Toplamda 161 proje destek başvurusu yapan Kırşehir’imizde bu sayının Nisan ayındaki yeni başvurularla daha da artacağı düşünülmektedir.
KIRŞEHİR BİYOGAZ TESİSİ ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR
       Milletvekili Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya, Kırşehir'e bağlı Körpınar Köyü'ndeki biyogaz tesisi ile ilgili çalışmaların devam ettiğini açıkladılar. Arslan ve Çetinkaya, yaptıkları yazılı açıklamada şunları kaydettiler: "21 Haziran 2016 tarihinde Çuğun Köyü 117 Ada 13 Parselde bulunan mülkiyeti Kırşehir İl Özel İdaresine ait 18.949,25 metrekare arazi, 2886 Sayılı Devlet İhale Kanunu’na göre 25 yıllığına üst kullanım bedeli karşılığında kiralanması amacıyla ihale edilen, Kırşehir İl Özel İdaresi ile Ankara İnşaat Ltd. Şti. ve Hollanda Merkezli EES Mühendislik Firması ortak girişimi kapsamında kurulan Körpınar Biyogaz Elektrik Enerji Üretim San. Tic. A.Ş. firması arasında 27/06/2016 tarihinde biyogaz tesisi yapılması amacıyla kiralama sözleşmesi imzalanmış ve bu kapsamda firma ilk olarak kurulu gücü 3,6 mwh daha sonra 6 mwh olacak olan bir biyometanizasyon tesisi kurmak üzere anlaşıldı.
         Bu doğrultuda 25.10.2016 tarihinde Körpınar Köy Konağı’nda Halkın Katılımı Toplantısı gerçekleştirilmiş ve Fizibilite raporunda yapılan çeşitli revizyonlar sonunda 26.12.2016 tarihinde sunulan rapor Bakanlıkça da onaylandı.
         Taslak ÇED Raporu 13.01.2017 tarihinde ilgili bakanlığa gönderilmiş olup nisan ayında onaylanması beklemektedir. ÇED Belgesinin alınmasının ardından sonra, Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu’na lisans başvurusunda bulunulacaktır. EPDK lisans sürecinin 6 ayda tamamlanması ve Ağustos ayında yapımına başlanması beklenmektedir.
         Biyogaz Tesisinin kurulması ile hayvansal atık toplanacak köylere ilişkin hayvan sayısı bilgisi ise Körpınar 13.469, Çimeli 2.085, Külhüyük 5.400, Taşlıtepe 4.647 toplamda ise 25.601 şekilde olacaktır.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20Ekim%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı