Kırşehir esnaflarından Vali Akın'a ziyaret

Kırşehir'de etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası nedeniyle Kırşehir esnafları Kırşehir Valisi İbrahim Akın'a önemli bir ziyaret gerçekleştirdi.

Kırşehir Haberleri 17 Eylül 2019 14:27
Kırşehir esnaflarından Vali Akın'a ziyaret
-A +A

            Kırşehir'de etkinliklerle kutlanan Ahilik Haftası nedeniyle Kırşehir esnafları Kırşehir Valisi İbrahim Akın'a önemli bir ziyaret gerçekleştirdi. Ahiliğin bir kez daha vurgulandığı ziyarette Kırşehir Valisi İbrahim Akın Orta Anadolu’nun güzide şehirlerinden biri olan Kırşehir’in sahip olduğu tarihi ve kültürel değerleriyle bu kadim topraklar üzerinde müstesna bir yer edindiğini belirterek, “Tarihi kaynaklar göstermektedir ki Kırşehir’de doğup büyüyen, olgunlaşan ve daha sonra dalga dalga milletimizin yaşadığı diğer coğrafyalara yayılan Ahilik geleneği sayesinde Anadolu toprakları Türk-İslam medeniyetinin merkezi haline gelmiştir.  Ahilik, hayatımızı tek bir yönüyle değil tüm yönleriyle ele alan, özünde insanın olduğu, insanları hem dünyevi hem uhrevi mutluluğa ulaştırmayı amaçlayan dünyada eşi benzeri olmayan bir sistemdir. Bu sistemin mimarı ise Ahi Evran-ı Veli’dir.
             Esnaf ve sanatkârların piri olan Ahi Evran-ı Veli, Hoca Ahmet Yesevi’den aldığı meşaleyi Anadolu’ya taşıyarak bu diyarların Türk yurdu olmasına ve İslamiyet’le aydınlanmasına katkı sağlamış, fikirleriyle başta milletimiz olmak üzere tüm insanlığa örnek olmuş manevi bir önderdir. 
Nitekim O,  bir insanlık sanatı olarak nitelendirebileceğimiz Ahiliği öyle itibarlı bir hale getirmiştir ki, Ahilik prensipleri yüzyıllar boyunca hem emeğin ve alın terinin simgesi olan esnaf ve sanatkârlarımız için hem de Anadolu insanı için büyük bir rehber olmuştur. Bununla birlikte sevgi, kardeşlik, eşitlik, yardımlaşma, dayanışma, hoşgörü, cömertlik, tevazu gibi erdemleri aşılayarak toplumsal barışın sağlanmasında etkili olmuştur.
               Modern yaşamı düzenleyen kuralların temeline baktığımızda Ahiliğin izlerinin bugün de devam ettiğini görmekteyiz. Bu da bizlere,  Ahiliğin, çağlar üstü bir değerler sistemi olduğunu açıkça göstermektedir. Nitekim, Mesleki örgütlenmeler, üretici ve tüketici hakları, ürün ve hizmet standartları, kalite kontrol, çıraklık-kalfalık-ustalık gibi mesleki uygulamalar Ahiliğin günümüze uyarlanmış hallerinden sadece birkaçıdır. İnsanoğlu gerek bilim ve teknolojide, gerek iletişimde gerekse günlük hayatta hangi standartlara ulaşırsa ulaşsın, Ahilik ve onun çağlara ışık tutan ilke ve prensipleri değişmeyen değerler bütünü olarak hayatımızda hep var olmaya devam edecektir. Bugün bizlere düşen görev, Ahiliğin taşıdığı milli, dini ve evrensel değerleri yeniden insanlığın hizmetine sunmak, milletimize özgü bu kültür hazinesini genç nesillere tanıtmak ve öz kültürümüzün yaşamasını sağlamaktır.” dedi.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Ekim%20Cumartesi%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı