SICAK HABER

Kırşehir Evi Açıldı!

Kırşehir Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Hüseyin Ata “Önemli insanlar yetiştirmiş bir şehir olmanın yanında ‘dostluk, arkadaşlık, doğruluk, dürüstlük, birbirine bağlılık’ ve büyük tevazuyu gönül dünyasından bizlere taşıyan ve Neşet Ertaş’ı ortaya çıkaran o maya, hala Kırşehir’imizde yaşamaya devam etmektedir” dedi.

Kırşehir Haberleri 10 Eylül 2018 19:12
Kırşehir Evi Açıldı!
-A +A

         Kırşehir Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Hüseyin Ata “Önemli insanlar yetiştirmiş bir şehir olmanın yanında ‘dostluk, arkadaşlık, doğruluk, dürüstlük, birbirine bağlılık’ ve büyük tevazuyu gönül dünyasından bizlere taşıyan ve Neşet Ertaş’ı ortaya çıkaran o maya, hala Kırşehir’imizde yaşamaya devam etmektedir” dedi.
         Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği 15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde, Pazar günü gerçekleştirilecek finale yaklaşılırken, coşku artarak devam ediyor. 10 gün süren festivalin 8. Gününde, Kırşehirliler adeta gövde gösterisi yaptı. Kırşehir Dernekler Federasyonu’nun organize ettiği Kırşehir Evi açıldı. Kırşehir Abdallar Topluluğu ve Kırşehir Folklor ekibini gösterilerinin ardından ünlü şarkıcı Alişan hayranları ile bir araya geldi.
KIRŞEHİR TÜRKÜLERİ İLE OYNADILAR
         Kırşehir gecesinde yöresel halk oyunları ekibi sahne aldı. Ekibin köy düğünleri temalı gösterisi beğeni topladı. Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Abdallar Topluluğu, Bozkırın Tezenesi Neşet Ertaş, Hacı Taşan ve Muharrem Ertaş’ın bozlaklarını çalıp söylediler. Abdallar Topluluğu’nun gösterisine kayıtsız kalamayan Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu ve çok sayıda davetli hep birlikte oyun havası oynayarak eğlenceli dakikalar yaşadılar. Kırşehir Dernekler Federasyon Genel Sekreteri Hüseyin Ata, Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel’e yöresel ürünler hediye etti.
ALİŞAN’LA TÜRKÜ GECESİ
         Gecenin finalinde Türk halk müziğini ünlü ismi Alişan sahne aldı. Sanatçı verdiği konserle başkentlilere keyifli anlar yaşattı. Alişan, duygusal şarkılarının yanı sıra oyun havaları da söyledi. Hareketli şarkılara vatandaşlar oynayarak eşlik ettiler. Sanatçı, iki down sendromlu hayranını sahneye çıkararak, onlarla birlikte şarkılar söyledi. Başkan Demirel, sanatçı Alişan’a çiçek ve plaket verdi. Demirel, baba olmaya hazırlanan Alişan’ı tebrik ederek, “Mutluluğunuzun ömür boyu sürmesini diliyorum. Allah sizlere, vatana ve millete hayırlı evlatlar yetiştirmeyi nasip etsin” dedi.
GECEYE ÜST DÜZEY KATILIM
         Etimesgut Belediyesi tarafından 15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür Ve Sanat Festivali’nin 8. Gününde Kırşehir Evi açılışına üst düzey katılım sağlandı. Başkan Enver Demirel ve eşi İlknur Demirel olmak üzere geceye CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Kaman Belediye Başkanı Erhan Talu, Çiçekdağ Belediye Başkanı İsmail Deniz, MHP Genel Sekreter Yardımcısı Kadir Şekerci, MHP Çankırı İl Başkanı Hidayet Çelik, CHP Etimesgut İlçe Başkanı Ayhan Yılmaz, MHP Gölbaşı Belediye Meclis Üyesi Nevzat Dulkadir, MHP İlçe Başkanı Halil Şahingöz, Etimesgut Belediye Meclis Üyesi Cemalettin Dinç, Kırşehir eski Belediye Başkanı Halim Çakır, Etimesgut Belediyesi etiSEM Merkez idari sorumlusu Oğuz Sulusaray, Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Başkan yardımcısı Hüseyin Kayapınar, Kırşehirli Dernekler Federasyonu ve Kırşehirliler Vakfı Yönetim Kurulu Üyeleri ve dernek başkanlarının yanı sıra Çankırı ilçe belediye başkanları ile başta Ankara’da yaşayan Kırşehirliler olmak üzere Türkiye’nin her yerinden yaklaşık 70 bini aşkın davetli bu görkemli geceye katıldı.
ANADOLU İNSANLARI YÜREK YÜREĞE
         15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde konuşma yapan Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, “Çok kıymetli belediye başkanım, Kırşehirli Dermekler Federasyonunun yiğit insanları, bozkırın tezeneleri hepinizi saygı ve seygiyle selamlıyorum. Bugün cumhuriyetin temellerinin atıldığı 95 yılı geride bıraktık. 30 Ağustos Zafer bayramını burada büyük bir coşku ile 150 bin kişi ile kutladınız. Ülke işgal edilmişti. Bugün nasıl ki Amerika’nın emperyalizmi bizi sıkboğaz ediyorsa 95 yıl önce de yine emparyalistler ülkemizi işgal etmişlerdi. Kırım Türklerini bizden ayırdılar. Ortadoğu insanlarını bizden ayırdılar. Kafkasları, Balkanları bizden ayırdılar ama gördüğünüz gibi Anadolu insanları burada omuz omuza yürek yüreğe. Binlerce şükürler olsun Mustafa Kemal Atatürk’e. Ona selam olsun. Cumhuriyeti kuran bizlere emanet eden Mustafa Kemal Atatürk’e ve onun eserlerine şükürler olsun. Ona sözümüz olsun ki Türkiye’yi hiç kimse bölemeyecek. Ortadoğu’da ki Balkanlardaki Kafkaslardaki soydaşlarımızı inanç değeri olan yurttaşlarımızı bizim içimizden söküp atamayacaklar.”
BİR TÜRKLER TERÖRE BOYUN EĞMEYİZ
         Yıldırım Kaya konuşmasının devamında şunları söyledi, “Biz teröre boyun eğmeyen terörü Ortadoğu’da Balkanlar’da, Kafkaslar’da ve Türkiye topraklarında etkin kılanlara izin vermeyeceğiz. Çünkü biz Atatürk’ün çocuklarıyız. Cumhuriyetin çocuklarıyız. Biz siyasetçilerin Anadolu topraklarını siyasetle zehirlemeye hakkımız yok. Burada belediye başkanımız ve sizler gerçekten bugün Kırım, Çankırı ve Kırşehir bunların tamamı Orta Anadolu ve Türkiye ruhuyla kokulu insanlar. Hani Neşet Ertaş dediğinde hepiniz zılgıt çalıyorsunuz ya işte bizim bunlara saygı göstermemiz lazım. Cumhuriyeti kuran, Cumhuriyet halk partisi asla teröre izin vermez teröre boyun eğmez teröriste yol vermez. Her zaman bu cumhuriyetin ilelebet yaşamasını sağlayacaktır. Sizleri seviyor bozkırın tezenelerine saygılarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.
HÜRMETLERİMİ SUNUYORUM
         15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nin 8. Gününde açılan Kırşehir Evi sonrası konuşma yapan Kırşehirli Dernekler Federasyonu Genel Sekreteri Hüseyin Ata, “Etimesgut Belediyemizin düzenlemiş olduğu geleneksel Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali'nin 15.'sinde, Türk Beyleri Kent Meydanı’nda Kırşehirliler olarak sizlerle birlikte olmanın heyecanını yaşarken programımıza katılan sayın milletvekillerimizi, sayın belediye başkanlarımızı, özelliklede bu işin mimari, öncüsü, Türk ellerine yüreğini açan Etimesgut Belediye Başkanımız Enver Demirel’i, Azerbaycan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Kazakistan, Türkmenistan, Özbekistan, Kırgızistan, Kırım, Doğu Türkistan, Irak Türkleri, Balkan Türkleri ve bağımsızlığını kazanamamış muhtar Türk cumhuriyetler ile Anadolu illerinden katılan yunus yürekli sizleri selam, saygı ve hürmetle selamlıyorum” dedi.
ÇOK ÖNEMLİ VE BÜYÜK İNSANLAR YETİŞMİŞTİR
         Ata, “Kırşehir Orta Anadolu’nun ortasında Anadolu’nun merkezi olan bir şehirdir. Tarihimiz içerisinde Türk kültürünün öncüsü olmuş, Aşık Paşa, Cacabey, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahi Evran-ı Veli, Ahmedi Gülşehri, Yunus Emre, Şeyh Edebalı, Osman Bölükbaşı ve Erol Güngör gibi düşünce ve gönül dünyamızın oluşumunu sağlayan insanlar yetiştirmiş bir şehirdir. Ayrıca, her zorlukta duyguları gönül diliyle dile getiren, insanlığın büyük hikayesini sözlerine yansıtan Çekiç Ali, Muharrem Ertaş, “Bozkırın Tezenesi” Neşet Ertaş, Şemsi Yastıman, yetiştirmiş bir şehir olmanın yanında ‘dostluk, arkadaşlık, doğruluk, dürüstlük, birbirine bağlılık” ve büyük tevazuyu gönül dünyasından bizlere taşıyan ve Neşet Ertaş’ı ortaya çıkaran o maya, hala Kırşehir’imizde yaşamaya devam etmektedir” ifadelerini kullandı.
BAŞKAN DEMİREL’E ÇOK TEŞEKKÜR EDİYORUZ
         Konuşmasına devam eden Hüseyin Ata, “Anadolu’nun, nezaketini ve zarafetini hayatında yaşayan ve hayatına ilmek ilmek dokuyan bir Nakkaş olmanın yanında saz, söz ve tevazu ustası, ceketinin önünü açmak için bile seyirciden izin isteyen, dinleyicisine “ayaklarınızın türabı, gönülleriniz hizmetçisiyim efendim” diye seslenen, yıllarca hor görülmüş bir topluluğun, yaşamak için saz çalmak zorunda bırakılmış göçebe bir üyesi olan, "Kara yürekliler dediklerinde, boyun büken ama hiçbir zaman isyan etmeyen, hiçbir zaman itiraz etmeyen" ve memleketinden çıkıp İstanbul’a geldikten sonra ulaştığı şöhreti kendisi bile hayal edemezken, Zeki Müren’in Usta’nın Zahidem türküsüyle kendinden geçirerek kafasını duvara vurmasına sebep olan ve kendisine “Bozkırın Tezenesi “ unvanını verecek olan Yaşar Kemal’in radyodan ilk defa duyduğu anda işi gücü bırakarak kulak kesilmesini sağlayacak olan sesin sahibi olan Garibin sözleriyle konuşmama son verirken, denizi seyretmek gibidir bozkırda gökyüzünü seyretmek. diyerek Kırşehir’in bozkırına olan duygusunu anlatan, öz Türkçe ile konuşan ve hayatının son deminde gösterilen hürmet aslında memleketimizin hiç bilinmeyen bir başka yüzünün tanınmasına vesile oldu” dedi.
FESTİVALİN 16.SINDA GÖRÜŞMEK DİLEĞİYLE
         Ata sözlerinde Başkan Enver Demirel’e teşekkür ederek “15. Uluslar arası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’nde bizi bir araya getirip böylesine güzel duygular yaşatan Başta Belediye Başkanımız Enver Demirel başta olmak üzere bütün emeği geçenlere Kırşehirli Dernekler Federasyonu adına çok teşekkür ediyorum; Cumhurbaşkanımızın ifadesiyle turap olan ve turaba yolculuğunu tamamlayan, ete kemiğe bürünen ve Neşet diye görünen ve 21 yüzyılın Yunus Emre’si, saz ustası, söz ustası, gönül ustası, saza da söze de aşk yüklediği ve kendini bilmeyi ifade ederken de “Kendini bilen, bilmeyenin kusuruna bakmaz" diyen Bozkırın Tezenesini rahmetle anıyor, festivalimizin 16’ıncısında da birlikte olma dileğiyle hepinizi sevgi ve muhabbetle selamlıyorum” şeklinde konuştu.
GÖKÇINAR KATILAMADI
         Kırşehirliler Federasyonu Genel Başkanı ve Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başdanışmanı Hilmi Gökçınar, Federasyondaki görevi icabı A Milli Takımımızın Rusya ile Trabzon’da oynadığı maç nedeniyle Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği 15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali’ne katılamadı. Başkan Hilmi Gökçınar’ı festivalde Kırşehirliler Federasyonu adına Genel Sekreter Hüseyin Ata temsil etti.
 KIRŞEHİR’İN EMEKTARLARI
         Ramazan Erdoğdu, Mahmut Ay ve Hüseyin Kayapınar Etimesgut Festivalinde Kırşehirlilerin temsil edilmesinde büyük gayret ve emeğin sahibi olarak takdir topladılar. Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin, bu üç vefakar hemşerisini tebrik etti.
ZÜLFİKAR ALTAY’DAN KAN BAĞIŞINA DESTEK
         Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği 15. Uluslararası Anadolu Günleri Kültür ve Sanat Festivali etkinlikleri kapsamında Türk Beyleri Kent Meydanı’nda belediye ve Türk Kızılayı tarafından ortaklaşa açılan kan çadırı davetlilerden büyük ilgi görüyor. Çadırın son ziyaretçilerinden birisi de Kırşehirliler Vakfı eski Genel Sekreter Zülfikar Altay oldu. Altay halefi Kırşehirliler Vakfı Genel Sekreteri Ali Çetin ile birlikte çadıra gelip kan vererek örnek bir davranışa imza attı.Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20Nisan%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı