SICAK HABER

Kırşehir’in Sembolü Cacabey Camii

Selçuklular tarafından 1272 yılında yapılan ve bir dönem rasathane olarak kullanılan Cacabey Medresesi, Kırşehir’in adeta sembolü olarak biliniyor.

Kırşehir Haberleri 18 Ağustos 2018 19:10
Kırşehir’in Sembolü Cacabey Camii
-A +A

         Selçuklular tarafından 1272 yılında yapılan ve bir dönem rasathane olarak kullanılan Cacabey Medresesi, Kırşehir’in adeta sembolü olarak biliniyor.
         Medresenin Kırşehir’in bilinen en önemli sembollerinden birisi olduğunu belirten Kültür ve Turizm Müdür Vekili Eyüp Temur, bir zamanlar medresede tıp ve astronomi dersleri verildiğini ifade etti. 800 yıl önce medresede yapılmış roket tasarımlarının olduğunu söyleyen Temur, “1272 yılında devrin valisi Cacabey tarafından yaptırılan Gök Bilim Medresesi ve Rasathane, Galileo, ‘dünya dönüyor’ dediği için öldürülürken bizim atalarımız 1300’lü yıllarda bu alanı rasathane olarak kullanmış burada roket tasarımları yapılmış. Bu mabet 800 yıldır Kırşehir’i temsil eden tek mabetten bir tanesi, içerisinde sekiz farklı sınıf var. Öğrencilere tıp ve astronomi üzerine dersler verilmiş” dedi.
         800 yıl önce yapılan astronomi çalışmalarıyla dünyanın gelişimine katkı sunan medreseyi hakkıyla tanıtamadıklarını dile getiren Temur, sözlerini şöyle sürdürdü:
         “Mabet’in üstü açık, altında ise bir kuyu var. Bu kuyuda geceleri yıldızların hareketleri incelenmiş ve öğrencilere birimler halinde okutulmuş. Caminin dışında ise 3 tane roket tasarımı var. Roket tasarımları ateşlenmiş ve fırlatılmış şekilde görülürken minaresi rasat kulesi olarak kullanılmış. O dönemlerde Gök Bilim Medresesi olarak burası kullanılmış. 1907 yılından sonra dönemin medresesi cami olarak kullanılmaya başlanmış. Galileo’nun gökyüzünü incelediği 400'üncü yılda bizler de Kırşehir’de Gök Bilim Medresesinde bir etkinlik yaptık. Etkinlik gününde dönemin Valisi, ‘Bu eser başka milletlerde olsa bu eserle gururlanırdı’ demişti. Biz hale Cacabey Medresesinin reklamını tam olarak yapamıyoruz.”
“SELÇUKLU MİMARİSİNİN İZLERİ HER BÖLGEDE VAR”
         Medrese'nin Selçuklu mimarisinin tüm özelliklerini taşıdığını söyleyen Temur, “Selçuklu yapısı olduğu için dış kısmında taç kapısı var. Sağ üst köşede elips şeklinde yer alan yapısı ile mevsimlerin meydana gelişini sol tarafta ise dünyanın ekvator çizgisi ile ayrıldığını gösteriyor. İçerisinde En’am ve Nahl suresinden ayetler var. Kapı girişlerinde yer alan kadeh figürleri ise otoriteyi temsil etmekte” ifadelerini kullandı. Temur, yapının bitişiğine Kırşehir Belediyesi tarafından astronomi parkı yapıldığını sözlerine ekledi.

Kaynak : İHA

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Nisan%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı