Kırşehir İsmini Yine Yok Ettiler!

Kale Ortaokulu, Gazi İlkokulu ve Kırşehir Lisesi'nden sonra, Kırşehir İmam Hatip Lisesi'nin ismi de tarihe karıştı

Kırşehir Haberleri 28 Nisan 2018 19:15
Kırşehir İsmini Yine Yok Ettiler!
-A +A

         Kırşehir'de isimleri tarihe karışan Kale Ortaokulu, Gazi İlkokulu ve Kırşehir Lisesi'nden sonra, 1969 yılından beri eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdürüldüğü Kırşehir İmam Hatip Lisesi'nin ismi de yoklara karıştı. Kırşehir'in eğitimde marka kent olması yanında Kırşehir'in ismiyle özdeşleşen ve kentin gözde eğitim kurumlarındaki isim değişikliği hem velilerin, hem de Kırşehirlilerin tepkilerine neden oluyor.
          Kırşehir'de, 1894 tarihinde Osmanlılar Dönemi’nde rüştiye (ortaokul) olarak öğretime açılan ve şehir merkezinde etrafı surlarla çevrili, yerden 30-35 metre yükseklikte ve halk arasında “Kale” olarak nitelendirilen bir alan üzerinde bulunan Kale Ortaokulu, Kırşehir'de eğitim ve öğretim çalışmalarına büyük hizmetler verirken, okul olarak kentin gözde okulları arasında bulunuyordu. Ulu Önder Atatürk tarafından 24 Aralık 1919’da  ziyaret edilen okul, 1987 yılının Ekim ayında Kayabaşı Mahallesi Kadıhanı Caddesi’nde bulunan yeni binasına Kale Ortaokulu olarak taşındı. Kalehöyük'te 1993 tarihinden itibaren okul aynı binasında Kızılırmak İlköğretim Okulu olarak eğitim ve öğretime devam etmiş, 2001 tarihinde Kızılırmak Anadolu Lisesi'ne dönüştürülmüştü. Kale Ortaokulu daha sonra, Ticaret Lisesi'ne dönüştürülerek yoklara karıştı. 
         Kırşehir'de kapanan ve yok olan okullara, 1923'te Yenice Mahallesi'nde kurulan Gazi İlkokulu ile 1953'te kurulan ve 50 binden fazla öğrenci mezun veren Kırşehir Lisesi eklendi. Bugüne kadar birçok bilim adamı, politikacı, üst düzey yönetici, başarılı iş adamları yetiştiren üç okulun isimleri günümüzde yok olurken, bu isimlere şimdi de Kırşehir İmam Hatip Lisesi eklendi. 1969'dan itibaren binlerce öğrenci mezun veren okulun ismi ortadan kaldırılırken, buradaki binada Kırşehir Yunus Emre Anadolu İmam Hatip Lisesi açıldı.
        Kırşehir'deki okullardaki isim değişikliğine anlam veremediklerini belirten vatandaşlar, yaptıkları açıklamada şunları kaydettiler: "Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kuruluşundan bugüne kadar bir yüzyıla yaklaşan bir zaman geçmiş ve bu sürede ülkemiz sosyal, kültürel ve ekonomik alanlarda büyük ilerlemeler sağlamıştır. Özellikle eğitim alanında alınan yol, diğer alanlardan daha büyüktür. Kırşehir Milli Eğitimi de öğretim alanında gelecek yüzyılı hedefleyerek, kendi imkânları ölçüsünde çalışmalarını sürdürmektedir. Ancak, son yıllarda, bazı okullarımızda beklenmedik isim değişiklikleri olmuştur. Bu anlamsız değişiklikler, Kırşehir'deki eğitime gölge düşürmektedir. Eğitimde marka kent olduğu her fırsatta dile getirilen Kırşehir'de, okullardaki bu isim değişikliğine bir anlam veremiyoruz. Kırşehir Valisi ile Kırşehir Milletvekillerini, bu değişikliği ele alarak isimlerle ilgili iade-i itibar yapmalarını istiyoruz."
 
 
 

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/20%20May%C4%B1s%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı