Kırşehir Milletvekilleri Yarın Yemin Edecek

24 Haziran’da seçilen milletvekillerinin kayıt işlemleri sürüyor.

Kırşehir Haberleri 6 Temmuz 2018 19:14
Kırşehir Milletvekilleri Yarın Yemin Edecek
-A +A

                24 Haziran’da seçilen milletvekillerinin kayıt işlemleri sürüyor. Kesin seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından yarın mecliste yemin töreni yapılacak. Bir gün sonra da Cumhurbaşkanı Erdoğan yemin edecek ve ardından yeni bakanlar kurulunu açıklayacak.
         Bir yanda milletvekilleri kayıtları sürerken bir yandan da Meclis'te yemin törenine, yeni döneme hazırlıklar da sürüyor. Odalar için katlarda tadilat yapılırken, Genel Kurul da yemin töreni günü için temizleniyor. TBMM'de milletvekillerinin yemin töreni ise yarın yapılacak. TBMM'de Kırşehir'in sesi olacak Mustafa Kendirli, Metin İlhan, Hacı Turan, Nevin Taşlıçay, Sadir Durmaz, Arife Polat Düzgün ve Yıldırım Kaya yarın yemen edecek ve Kırşehir yatırımları ve kalkınması noktasında yepyeni bir sayfa açılacak.
GENEL KURUL BUGÜN TOPLANACAK
         TBMM İçtüzüğü’ne göre, TBMM Genel Kurulu’nun, milletvekili genel seçimi kesin sonuçlarının Yüksek Seçim Kurulu’nca ilanını takip eden üçüncü gün saat 14.00’te çağrısız olarak toplanması kuralı uyarınca, Genel Kurul, milletvekillerinin yemin töreni için 7 Temmuz Cumartesi günü saat 14.00’te toplanacak. Yemin, her milletvekilinin Anayasa’daki metni kürsüden yüksek sesle aynen okuması suretiyle olacak. Milletvekilleri seçim çevresi, soyadı ve adlarının alfabe sırasına göre yemin edecek. Yemin töreninde bulunmayan milletvekilleri, katıldıkları ilk birleşimin başında yemin edebilecek. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 26. Dönem’de olduğu gibi, milletvekillerinin yemin törenini izlemek için Meclis’e gelmesi söz konusu olabilecek.
TBMM BAŞKAN ADAYLARI NETLEŞİYOR
         Erdoğan’ın ise 8 Temmuz Pazar günü yemin etmesi bekleniyor. TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları parlamentonun toplandığı gün başlayacak. TBMM İçtüzüğü uyarınca, Başkanlık için bir yasama döneminde iki seçim yapılıyor. İlk seçilenin görev süresi iki, ikinci devre için seçilenin görev süresi üç yıl oluyor. TBMM Başkanı adayları; Meclis üyeleri içinden, milletvekili genel seçimlerinden sonra Meclis’in toplandığı günden itibaren veya ikinci devre için yapılacak seçimlerde birinci devre için seçilen Meclis Başkanı’nın görev süresinin dolmasından 10 gün önce başlamak üzere, 5 gün içinde Başkanlık Divanı’na bildiriliyor.
YENİ MECLİS BAŞKANI SEÇİLECEK
         TBMM, seçimin yapılacağı gün kendiliğinden toplanıyor. Başkan seçimi gizli oyla yapılıyor. İlk iki oylamada üye tamsayısının 3’te 2 ve 3. oylamada üye tam sayısının salt çoğunluğu aranıyor. Üçüncü oylamada salt çoğunluk sağlanamazsa, bu oylamada en çok oy alan iki aday için dördüncü oylama yapılıyor, dördüncü oylamada en fazla oy alan üye, Başkan seçiliyor. Buna göre, TBMM Başkanlığı için adaylık başvuruları 11 Temmuz Perşembe günü sona erecek. TBMM Başkanlığı seçimi 12 Temmuz Perşembe günü yapılacak. Seçimlerde, birinci ve ikinci turlarda üye tam sayısının üçte iki (400 oy) çoğunluğu, üçüncü turda ise salt çoğunluk (301 oy) aranacak.
KIRŞEHİR'İN VEKİLLERİ YEMİN EDECEK
         Meclis Başkanlığı seçiminin ardından, Başkanlık Divanı üyeleri de belirlenecek. 24 Haziran Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde, Kırşehir'den Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) bu dönem 7 milletvekili görev yapacak.Mustafa Kendirli ve Metin İlhan Kırşehir'den milletvekili seçilirken, Hacı Turan, Nevin Taşlıçay, Yıldırım Kaya, Arife Polat Düzgün ve Sadir Durmaz mecliste Kırşehir yatırımlarının yakından takipçisi olacaklar. 24 Haziran seçimlerinde Kırşehir bir AK Parti ve 1 de Cumhuriyet Halk Partisi olmak üzere iki milletvekilini TBMM'ye gönderdi. 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı