Kırşehir Milletvekilleri Yemin Etti!

AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli ve CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, TBMM'de yemin etti.

Kırşehir Haberleri 9 Temmuz 2018 19:15
  Kırşehir Milletvekilleri Yemin Etti!
-A +A

         Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Sadi Güven’in 24 Haziran seçimlerine ilişkin kesin sonuçlarını açıklamasının ardından Kırşehir’den milletvekili seçilen Mustafa Kendirli ile Metin İlhan mazbatalarını aldı ve rozetlerini taktılar.  Kendirli ve İlhan gerçekleştirilen yemin töreninin ardından görevlerinin başına geçtiler. Hatırlanacağı üzere Kırşehir’de ilk mazbata almaya AK Parti Milletvekili Mustafa Kendirli gitti. 24 Haziran seçimlerine 139 bin 890 geçerli oydan 57 bin 230’unu alarak Milletvekili seçilen Mustafa Kendirli, 28 Haziran Perşembe günü saat 11.00’de İl seçim Kurulu’na giderek mazbatasını alıp, ilçelere giderek teşekkür ziyaretlerine başladı. 24 Haziran seçimlerinde Kırşehir’de 36 bin 92 oyla 16 yıl sonra CHP’den milletvekili seçilen Metin İlhan da aynı gün öğleden sonra saat 14.00’te İl Seçim Kurulu’na giderek mazbatasını aldı. Geçtiğimiz hafta Meclis’e giderek kayıtlarını yaptıran Kırşehir Milletvekilleri Mustafa Kendirli ile Metin İlhan Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde gerçekleştirilen Yemin Töreni'ne katıldı ve ant içtiler. Cumhurbaşkanı ve 27. Dönem milletvekili seçim sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,5 oy alarak yeni sistemin ilk Cumhurbaşkanı oldu. Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce oyların yüzde 30.6’sını Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) adayı Selahattin Demirtaş yüzde 8.3’ünü aldı. HDP 11,52 oy aldı. İYİ Parti’nin adayı Meral Akşener yüzde 7,3’te kaldı.  Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Yüzde 42,28 oy oranı 293 milletvekili, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 22,79 oy oranı ile 146 milletvekili, Halkların Demokratik Partisi (HDP) 11,52 oy oranı ile 67 milletvekili, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Yüzde 11,20 oy oranı ile 50 milletvekili, İYİ Parti yüzde 10,14 oy oranı ile 44 milletvekilini TBMM’ye gönderme imkanı buldu.
         Öte yandan Kırşehirli Milletvekilleri Hıca Turan, Nevin Taşlıçay, Sadir Durmaz, Arife Polat Düzgün ve Yıldırım Kaya da mecliste gerçekleştirilen yemin törenine katılarak ant içti. Genel Kurul'da milletvekillerinin yemini 10.5 saat sürdü. CHP Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ın sağlık durumu nedeniyle, İYİ Parti Ankara Milletvekili Durmuş Yılmaz ikinci en yaşlı üye sıfatıyla birleşimi yönetti. AK Parti'nin yeni milletvekillerinden olan milli motosikletçi Kenan Sofuoğlu da and içen milletvekilleri arasında yer aldı. AK Parti Sakarya Milletvekili Sofuoğlu, AK Parti sıralarının yanı sıra izleyici locasından da alkış aldı. Milli Eğitim Bakanı ve AK Parti Sivas Milletvekili İsmet Yılmaz, yeminini yaptıktan sonra yerine geçmeden önce, CHP sırasının en önünde bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve grup başkanvekilleri ile tokalaştı. TBMM Geçici Başkanı Durmuş Yılmaz, yemin eden milletvekillerini alkışlayan izleyicileri zaman zaman uyardı.Yemin metnini hızlı okuyan HDP Van Milletvekili Muazzez Orhan, TBMM Geçici Başkanı Yılmaz'ın uyarısıyla yeminini tekrarlamak durumunda kaldı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli milletvekillerinin yemin törenini sonuna kadar takip etti. HDP Eş Genel Başkanları Pervin Buldan ve Sezai Temelli, yemin töreninin sonuna doğru bazı HDP milletvekilleri ile salondan ayrıldı. Yemin sırası gelen milletvekillerinin yakınları, sırayla izleyici locasına alınarak milletvekillerinin yeminini izledi. Durmuş Yılmaz, milletvekili yemininin tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, bu birleşimde and içemeyen milletvekillerinin TBMM Genel Kurulu'na katıldıkları ilk birleşimin başında and içeceklerini bildirdi. TBMM Başkanlığı için gösterilecek adayların isimlerinin bugünden itibaren, beş gün içerisinde TBMM Geçici Başkanlık Divanı'na bildirilmesi gerektiğini belirten Yılmaz, "Başkan adayları, 11 Temmuz Çarşamba günü saat 24.00'e kadar bildirilebilecek." dedi. Yılmaz, Meclis Başkanlığı seçimine 12 Temmuz Perşembe günü saat 14.00'de başlanacağını kaydetti. Yaklaşık 10.5 saat süren yemin töreninde Kırşehir ve Kırşehirli milletvekillerinin heyecanlarına aileleri ve teşkilat mensupları da ortak oldular.
         Yemin Töreni sonrası kısa bir açıklama yapan Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli; 27. Döneme TBMM Genel Kurulu’nda yemin ederek başladık. Ülkemize, Milletimize ve Kırşehir'imize hayırlı olsun.Şahsıma bu görev ve sorumluluğu veren Hemşehrilerime teşekkür ederim" dedi. CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan ise, "Bizler, enerjimizi hiçbir zaman düşürmeyecek belediye seçimleri için de çalışmalar göstereceğiz. Hep birlikte çalışarak Kırşehir'i layık olduğu seviyelere taşıyacağız. CHP ile birlikte çalışan herkese teşekkürü bir borç bilirim" şeklinde konuştu.
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/07%20ARALIK%20CUMARTES%C4%B0%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı