Kırşehir Müftülüğü'nde 15 Temmuz'a Özel Hazırlık

Kırşehir Müftülüğü 15 Temmuz'da camilerde gerçekleştirilecek olan program nedeniyle çalışmalarına başladı.

Kırşehir Haberleri 6 Temmuz 2018 19:08
Kırşehir Müftülüğü'nde 15 Temmuz'a Özel Hazırlık
-A +A

     Kırşehir Müftülüğü 15 Temmuz'da camilerde gerçekleştirilecek olan program nedeniyle çalışmalarına başladı. 
     Diyanet İşleri Başkanlığınca, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla ülke genelinde düzenlenecek programlara ilişkin Kırşehir Müftülüğü ile birlikte 81 ildeki il ve ilçe müftülüklerine genelge gönderdi. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, "15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü" dolayısıyla ülke genelinde düzenlenecek programlara ilişkin genelge yayımlandı. Diyanet İşleri Başkanlığınca Kırşehir merkez ve ilçe müftülüklerine de gönderilen genelgede, 15 Temmuz ruhunun çocuklar ve milletin nezdinde ortak bir bilince dönüştürülmesinin büyük önem arz ettiği ifade edildi. 
Başkanlığın öncülüğünde Kırşehir'de de geniş katılımla "Şehitlerimiz İçin Kur'an Okuyoruz" kampanyasının başlatıldığı ve 15 Temmuz'a kadar bütün cami ve Kur'an kurslarında Kur'an-ı Kerim'in en az bir kez hatim edilecek. Kırşehir'de bir dizi program gerçekleştirecek olan Kırşehir Müftülüğü 13 Temmuz Cuma günü cuma namazı öncesinde merkez camilerde, şehitlerin ruhları için "Kur'an-ı Kerim Ziyafeti" programları yapılacağını bildirdi. Kırşehir ile birlikte bütün illerde ayrıca diğer cami ve mescitlerde ise şehitlerin ruhlarına ithafen Kur'an-ı Kerim okunacak. Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan "15 Temmuz" konulu cuma hutbesi de Kırşehir ile birlikte 81 ildeki camilerde ve mescitlerde irad edilecek. Ayrıca turistlerin ziyaret ettiği camilerde ve Arap nüfusun yoğun olduğu bölgelerde cuma hutbesinin İngilizce, Almanca ve Arapçasının okutulması sağlanacak.
90 BİN CAMİDE SELA OKUNACAK
Kırşehir Müftülüğü'nden edinilen bilgilere göre Yaz Kur'an kursu öğretici, öğrenci ve velilerinin katılımıyla vatan sevgisi, milli birlik ve beraberlik konulu "Şehitlerimizi Anma Özel Programı" düzenlenecek. Ceza infaz kurumları ve geçici barınma merkezlerinde, kapsamı müftülüklerce belirlenmek üzere "15 Temmuz'da Ne Oldu?" başlıklı konferanslar gerçekleştirilecek. Mülki amirlerin başkanlığında halkın katılımıyla icra edilecek toplantılarda müftüler, şehitlerin ruhu için dua edecek. Darbe girişiminin gerçekleştirildiği gece saat 00.13'te Türkiye genelinde 90 bin camide eş zamanlı olarak bir defa sela okunacak. Ayrıca camiler sabah namazına kadar açık kalacak, minarelerin ışıkları yanacak. Öte yandan, 9-15 Temmuz'da müftülerin başkanlığındaki heyetlerce şehitlikler, şehit yakınları ve gaziler ziyaret edilecek. Belirlenen 41 ilde görevlendirilen ekiplerce "Dini İstismar Eden Terör Örgütleri ile Mücadele Semineri" çerçevesinde programlar icra edilecek. 
HALKA YÖNELİK KONFERANSLAR DÜZENLENECEK 
Tüm illerde temmuz ayı içinde halka yönelik "15 Temmuz ve Din Güvenliğimiz" başlıklı konferanslar yapılacak. Hafta boyunca vaazlarda ve yerel medya organlarında şehitlik, milli irade ve dini değerlere sahip çıkmanın önemi üzerine konuşmalar yapılacak.Başkanlıkça hazırlanan "15temmuz.diyanet.gov.tr" internet sayfası personele duyurulacak, içeriğindeki bilgi ve materyaller programlarda, yerel medyada ve diğer çalışma alanlarında kullanılacak. "15 Temmuz Karanlık Geceden Aydınlık Sabaha" başlıklı afiş, konferanslarda kullanılmak üzere bastırılacak. Ülke genelinde eş zamanlı okunacak selalar başta olmak üzere yapılacak olan diğer tüm programlar hakkında halka gerekli bilgilendirmeler yapılacak. 
15 Temmuz gecesi yine Kırşehir'deki camilerden selaların okunması öngörülüyor. Kırşehir'de bütün camilerde şehitler anısına mevlid-i şerifler ve dualar okunacak. Öte yandan Cumhurbaşkanlığı’nın koordinesinde kamuda yapılacak anmalarda kullanılacak materyaller de belirlenecek. Anmalarla standardizasyon sağlanması için logodan, gönder bayrağına, şapkadan tişörte, rozetten bloknota kadar bütün materyallerin ebadı, kullanılacak renkler ve yazı karakterleri tek tek tespit edilecek. Yine günün anlamına özel logo tasarımı yapılacak. Yurdun dört bir yanında düzenlenecek anma etkinleri kapsamında kurulacak sahne ve platformlar da aynı standartlarda olacak. Bunun yanı sıra 15 Temmuz afişleri de hazırlanacak. Kırşehir halkı 15 Temmuz gecesi Cacabey Meydanı'nda nöbet tutacak ve Kırşehir'de bir dizi program gerçekleştirilecek.
 
 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı