Kırşehir Müftülüğü'nde Hummalı Çalışma!

Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman, Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne yaptığı özel açıklama ile müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesinin ardından Kırşehir Müftülüğü'nde bulunan toplantı salonunun nikah salonu olarak da kullanılabilmesi noktasında gerekli çalışmalarda son aşamaya gelindiğini bildirdi.

Kırşehir Haberleri 7 Ağustos 2018 19:15
Kırşehir Müftülüğü'nde Hummalı Çalışma!
-A +A

         Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman, Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne yaptığı özel açıklama ile müftülere nikah kıyma yetkisinin verilmesinin ardından Kırşehir Müftülüğü'nde bulunan toplantı salonunun nikah salonu olarak da kullanılabilmesi noktasında gerekli çalışmalarda son aşamaya gelindiğini bildirdi.
         Kırşehir Müftüsü Yaman, Çınar Haber Merkezi'ne yaptığı çok özel açıklamada, Kırşehir'de henüz bu konuda bir ilerleme kaydedilmediğini ancak gerekli altyapının tamamlanması ile birlikte Kırşehir'de ve çevre illerden gelen vatandaşların Kırşehir Müftülüğü'nde nikah işlemi gerçekleştirebileceklerini dile getirdi.
         Müftü Yaman açıklamasında yaklaşık iki ay önce başladığı görevinde ilk işinin eksik olan bölümlerdeki eksikliklerin giderilmesi olduğunu ifade ederek, Kırşehir Müftülüğü'nde fiziki şartların tamamlanması noktasında kolları sıvadıklarının altını çizdi.
         Yaman şunları kaydetti: "İnsanın yeryüzü serüveni Hazreti Adem ve eşi Havva ile bir aile olarak başlamıştır. Rabbimiz, adeta dünyada cennet huzurundan bir nebze hissedelim diye bizlere aile olmayı emretmiş, vedud ismi celilinden meveddet gibi katıksız ve karşılıksız bir sevgiyi, varlığının bir delili olarak aileye lütfetmiştir. Bunun için bir ailede anne, baba, eş, çocuk ve kardeş olmak, insana bahşedilen en büyük nimetlerdendir. Zira bir annenin kalbinin derinliklerindeki sevgi ve özlem, bir baba yüreğinin genişliği, eşler arasındaki sadakatin derinliği, bir evladın anne-babaya gösterdiği saygının asaleti, ancak bir aile olmakla anlaşılabilir. Bizler de bu yoldan hareketle Kırşehir Müftülüğü'nün nikah hususundaki alt yapı yetersizliğini göz önünde bulundurarak gerekli fiziki çalışmaları son aşamasına getirdik. Kırşehir Belediyesi ile irtibat halinde çalışmalarımızı yürüteceğiz. Görevlendirdiğimiz personelimiz bu durumun işleyişine ilişkin gerekli eğitimi alarak bu konuda uzman hale gelecek ve sorunsuz bir şekilde nikah işlemlerimizi yapacağız. Yükümüz biraz ağır ancak güzel bir işe vesile olacağız. Bu bizi elbette mutlu ediyor."
         Milletinin kendi özgür hür iradesiyle hareket etme imkanına sahip olduğunu kaydeden Kırşehir Müftüsü Yaman, isteyenin müftülük ya da belediyelerde nikah kıydırabileceğine vurgu yaptı. Vatandaşların belediyede resmi nikahı kıydırdıktan sonra yine müftülüğe gelerek dini nikah kıydırmak istediklerini dile getiren Müftü Yaman, "Nikah zaten alenilik herkes tarafından bilinmesi demektir. Bu konuda da din adamları olarak hassasız çünkü nikah bizim dinimizde önem arz etmektedir. Kadına verilen değeri bizzat göstermektedir. Kadının bir takım hak ve hukukunun korumasıdır nikah, neslin korunmasıdır, miras hukukunun korunmasıdır. Bizde bu konularda hassasız. Biz bu nikahın üstesinden geleceğiz kanaatindeyim. Çalışmalarımızda son noktadayız. İnşallah en kısa zamanda nikah işlemlerimize de başlamış olacak ve hayra vesile olma konusunda elimizden gelen bütün gayreti göstereceğiz" dedi. 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı