Kırşehir Şeker, Tutgu'ya Satıldı!

Kırşehir Şeker Fabrikası'nI alan Tutgu Gıda, çok iyi bilinmiyor

Kırşehir Haberleri 7 Nisan 2018 19:15
Kırşehir Şeker, Tutgu'ya Satıldı!
-A +A

         Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığında Kırşehir ve Bor Şeker Fabrikalarının özelleştirilmesi amacıyla ihale düzenlendi. Bor Şeker Fabrikası için 8, Kırşehir Şeker Fabrikası için ise 11 firma teklif verdi. Niğde Bor Şeker Fabrikası'nı Doğuş Grubu alırken, Kırşehir Şeker Fabrikası'nı 330 milyon liraya Tutgu Gıda aldı. Bor Şeker Fabrikası için ihalede en yüksek teklifi 335 milyon lira ile Doğuş Çay verdi.
KIRŞEHİR ŞEKER FABRİKASI İHALE SÜRECİ
         Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ'ye (Türkşeker) ait Kırşehir Şeker Fabrikası'nın özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek teklifi 330 milyon lira ile Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. verdi.
         Özelleştirme İdaresi'nde (ÖİB), kurumun Kırşehirli Başkan Yardımcısı Bekir Emre Haykır başkanlığında pazarlık usulüyle gerçekleştirilen ihaleye Albayrak Turizm Seyahat İnşaat Ticaret AŞ, Mutlucan Tuz Madencilik İnşaat Otomotiv Petrol Nakliye Sanayi ve Ticaret AŞ, Kayseri Şeker Fabrikası AŞ, Doğuş Yiyecek ve İçecek Üretim Sanayi Ticaret AŞ, Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti, Fernas İnşaat AŞ, Çağlayanlar Enerji ve Gübre Sanayi Ticaret Ltd. Şti, Yılmaz Çağlayan Oğulları Un Sanayi ve Ticaret AŞ, Safi Katı Yakıt Sanayi ve Ticaret AŞ, Eksim Yatırım Holding AŞ ile Bergiz İnşaat AŞ katıldı.
         İhalede ilk olarak kapalı zarflarda elemesiz teklifler alındı. İhale 200 milyon liradan başladı. Dört elemeli tur sonrasında gerçekleştirilen açık artırmada başlangıç tutarı 300 milyon lira, artırım aralığı da 1 milyon lira olarak belirlendi. İlk olarak Eksim Yatırım elendi. Teklif 241 milyona çıktı. Fernas firması da elendi. Teklif 267.1 milyon liraya çıktı. Bergiz İnşaat elendi. 7 firmayla 300 milyondan açık artırma başladı. Doğuş Çay ve Yılmaz Çağlayan ihaleden çekildi. Mutlucan ve Safi firmaları da çekildi. İhaleye ara verildi. İhaleyi 330 milyon liraya Tutgu Gıda aldı.
         Teknik olarak sonuçlanan ihalenin neticesi, komisyonun nihai kararının onaya sunulmasının ardından kamuoyuna duyurulacak.
BOR ŞEKER FABRİKASI 335 MİLYON LİRAYA SATILDI
         İş Kaya İnşaat, Tüzünler Tarım Ürünleri, Erser Grup-Sterk OGG, Bergiz Aş, Doğuş Yiyecek İçecek, Kayseri Şeker, Mutlucan Tuz Madencilik ve Albayrak Turizm Seyahat ihaleye teklif verdi. İlk turda en yüksek 199 milyon liralık teklif verildi. Tüzünler Tarım Ürünleri elendi. İhalede teklif 220 milyon liraya çıktı. Mutlucan Tuz elendi. 245 milyon lira ile açık artırma usulüne geçildi. Albayrak ve Erser firmaları çekildi. Doğuş Yiyecek İçecek 330 milyon lira önerdi. İhalede en yüksek teklifi 335 milyon lira ile Doğuş Yiyecek İçecek verdi.
İHALE ÖNCESİ GERGİNLİK
         CHP milletvekilleri Ömer Fethi Gürer, Veli Ağbaba, Nurettin Demir Orhan Sarıbal, Burcu Köksal ve Mustafa Balbay önce ihalenin düzenleneceği binanın girişinde açıklama yaptı.
         İhalenin yapıldığı sırada takip etmek için CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba ile bir grup milletvekili salona geldi. Fabrikaların satılacağı illerden gelen CHP il başkanları, güvenlik görevlileri tarafından salona alınmak istenmedi. İhaleyi takip eden CHP'li vekiller, bir süre sonra protesto etmeye başladı. CHP Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal, "Bu kurul, ne yazık ki ülkenin en önemli kaynaklarını peşkeş çekmeye gelmiştir. Toplumdan haberdar edilmeden baskın bir ihaleyle size ait olmayan bu kaynakları satma hakkınız yoktur. Sizler satıcılar, sizler alıcılar; bu ülkeye, bu ülkenin kaynaklarına ihanet etme hakkınız yoktur. Protesto ediyoruz. Şeker fabrikalarının satışına itiraz ediyoruz. Bunu yapmak ülkeye hainliktir" diye konuştu.
         CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba ise "Bu, maalesef şekerin idamıdır. Şeker milletindir, sizin değildir. 2019'da bilin ki bunu kamulaştıracağız" dedi. CHP'li milletvekilleri daha sonra 'Şeker vatandır, vatan satılmaz' diye slogan atıp, salondan ayrıldı. İhaleye ise bir süre ara verildi. CHP'li Ağbaba, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı çıkışında yaptığı açıklamada, satışı savunan tek kişi dahi olmadığını ileri sürerek, "Bu yapılan şey hukuksuzdur. Bu satışın gerçekleşmesi milletle dalga geçmektir" dedi. Daha sonra araya giren görevlilerin onayıyla vekiller ihale salonuna girdi. Ancak Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu milletvekillerinin yanına gelerek, “İhaleyi sağlıksız hale getireceksiniz” dedi. Bunun üzerine tepki gösteren CHP Afyon Milletvekili Burcu Köksal, ‘İhaleyi biz mi sağlıksız hale getiriyoruz. Siz neyi bizden gizliyorsunuz, halktan neyi gizliyorsunuz? Gizli kapaklı neyi satacaksınız?’ dedi.
TUTGU GIDA FİRMASI BİLİNİYOR MU?
         Kırşehir Şeker Fabrikası'nın ihalesini 330 milyon lira bedelle Tutgu Gıda aldı. Şu anda, sadece ismi biliniyor. İsminin tam olarak, "Tutgu Gıda Turizm İnşaat İmalat İthalat İhracat Sanayi Ticaret Anonim Şirketi" olduğu açıklandı. Şu anda internet ortamında, sosyal medyada bu şirketle ilgili tek bir bilgi bulunmuyor. Tutgu Gıda'nın kimin ya da kimlerin firması olduğu, sadece Şeker Fabrikası ihaleleri için mi kurulduğu şu an için merak konusu.
 
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı