Kırşehir Şeker'e, Kayseri'den Talip

Kayseri Şeker Fabrikası, özelleştirilecek 3 Şeker Fabrikası'na talip oldu

Kırşehir Haberleri 4 Nisan 2018 19:15
Kırşehir Şeker'e, Kayseri'den Talip
-A +A

          Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından özelleştirme kapsamına alınan Kırşehir Şeker Fabrikası'nın ihale süreci 3 Nisan'da başladı. Kırşehir ile birlikte 14 şeker fabrikasının satış yöntemiyle özelleştirileceği açıklanırken, Kırşehir Şeker Fabrikası Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi'ne ait Kayseri Şeker Fabrikası'nın Kırşehir Şeker Fabrikası'na talip olduğu öğrenildi. Kırşehir Şeker Fabrikası için başvuran firmaların, ilk inceleme sonrasında Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından açıklanacağı bildirildi. Türkiye Şeker Fabrikası'na ait özelleştirme kapsamındaki 14 şeker fabrikasından Bor, Çorum ve Kırşehir Şeker Fabrikaları için Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na Kayseri Şeker Fabrikası tarafından başvuru yapıldığı açıklandı.
Başbakan Binali Yıldırım'ın satışa çıkarılan 14 şeker fabrikası için “Kararlıyız; şeker fabrikaları satılacak. Kapatmıyoruz, özelleştiriyoruz” açıklamasından sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da, şeker fabrikalarının özelleştirilmesi hakkında “10 yıldır gündemde, kararlıyız” açıklaması, Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte 14 şeker fabrikasındaki özelleştirme sürecini başlattı.
         Türkiye Şeker Fabrikası Anonim Şirketi'ne ait 14 şeker fabrikanın satış yöntemiyle, diğer 11 fabrikanın ise arazi satışı yöntemiyle satılacağı açıklandı. Bor, Çorum, Kırşehir ve Yozgat fabrikalarının ihalesi 3 Nisan’a kadar satın almak üzere başvuru yapıldı. Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu ve Turhal fabrikaları için 11 Nisan’a, Afyon, Alpullu, Burdur, Elbistan ve Muş fabrikaları için 18 Nisan’a kadar teklif verilebilecek. Kırşehir, Afyon, Ağrı, Bor, Burdur, Çorum, Elbistan, Erzincan, Erzurum, Ilgın, Kastamonu, Muş, Turhal ve Yozgat şeker fabrikalarının “varlık satışı yöntemiyle” özelleştirilmeleri öngörülürken, diğer 11 fabrikanın taşınmazlarına göre, “Satış” yöntemi ile özelleştirileceği açıklandı.
         Kırşehir Şeker Fabrikası'nın satışı için başvuru süresi 3 Nisan'da doldu. Kırşehir'den sadece Çağlayan Kardeşlerin satış işlemiyle ilgilendiği öğrenildi. Kırşehir Şeker Fabrikası'nın gayrimenkul değeri hariç 123 milyon lira değerinin bulunduğu öğrenildi. 
Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte özelleştirilecek olan 14 fabrikadan birinci grupta yer alan Bor, Çorum ve Kırşehir Şeker Fabrikaları için başvuru süresi doldu. Kayseri Şeker Fabrikası adına Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na başvuruyu, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyelerinden İsmail Avşar, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Osman Canıtez, Genel Müdür yardımcısı İsmail Gedik, birlikte yaptı. 
Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, özelleştirme kapsamına alınan 3 fabrika için teklif verdiklerini belirterek, "Bu başvuru Kayseri çiftçisi adına yapılan bir müracaattır. Biz bugünkü grupta bulunan dört fabrikadan Bor, Çorum ve Kırşehir Şeker Fabrikalarına ait teklifi vermiş bulunmaktayız. Bundan sonraki süreçte karşılıklı değerlendirmeler yapılacak ve sonunda açık artırmayla ihale sonuçlanacak. Bu gruptaki şeker fabrikalarına başka taliplilerin de olduğu anlaşılıyor" dedi.
Çınar Kırşehir Gazetesi'nin ulaştığı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı Yetkilileri, Kırşehir Şeker Fabrikası için gelen teklifleri değerlendirmeye aldıklarını ve ön incelemeden sonra teklif veren firmaları açıklayacaklarını ifade ettiler.
ŞEKER FABRİKASI, 2000'DE ÜRETİME GEÇTİ
PETLAS’ın özelleştirilmesinden sonra Kırşehir'deki tek devlet yatırımı olan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın temeli 1990 yılında atıldı. 2000 yılında tamamlanan fabrika 2001 yılı kampanya döneminde üretime geçti. 450 bin ton kotaya sahip olan fabrikada günde 3 bin ton üretim yapabiliyor. Kırşehir Şeker Fabrikası'nda 2017/2018 şeker üretim sezonunda, 505 bin ton pancar işlenirken, 72 bin ton şeker, 130 bin ton yaş küspe ve 21 bin ton melas üretildi. Kırşehir'de çiftçiden alınan 165 tonu da Çorum Şeker Fabrikası'na gönderildi.127 gün süren kampanya döneminde 788 personel 3 vardiya ile 24 saat kesintisiz çalıştı. Türk ekonomisine 2016 yılında 240 milyon lira katma değer sağlayan Kırşehir Şeker Fabrikası, 2017 yılı başından bugüne kadar ise pancar üreticisine ayni ve nakdi olarak 30 milyon lira ödedi.
 

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Mart%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı