Kırşehir Şeker'in Deposu Boşaltılıyor

Özelleştirme İdaresi tarafından 6 Nisan'da satılan Kırşehir Şeker Fabrikası'ndaki şeker stokunun boşaltılması için ihale açıldı

İlçeler 17 Nisan 2018 19:15
Kırşehir Şeker'in Deposu Boşaltılıyor
-A +A

         Kırşehir Şeker Fabrikası ile birlikte 6 şeker fabrikasının satışı tamamlandı. Kırşehir Şeker Fabrikası, 330 milyon liraya Tutgu Gıda adlı şirkete satıldı. Kırşehir, Bor, Çorum ve Yozgat şeker fabrikalarından sonra önceki gün Turhal ve Ilgın şeker fabrikaları da ihale sonucu yeni sahiplerini buldu. Erzurum Şeker Fabrikası'na alıcı çıkmazken, Turhal Şeker Fabrikası'na en yüksek teklifi 596 milyon lirayla Kayseri Şeker, Ilgın’a ise 637 milyon lirayla Alteks verdi. Böylece, Kırşehir Şeker Fabrikası dışında Turhal Şeker Fabrikası 596 milyon liraya, Ilgın Şeker Fabrikası 637 milyon liraya, Çorum Şeker Fabrikası 528 milyon liraya, Yozgat Şeker Fabrikası 275 milyon liraya ve Bor Şeker Fabrikası da 336 milyon liraya satıldı. 330 milyon liraya Tutgu Gıda adlı şirkete satılan Kırşehir Şeker Fabrikası’nın deposunu boşaltmak için de harekete geçtiği öğrenildi. Fabrika Müdürlüğü, daha ihale kararı bile onaylanmadan fabrikanın depolarında bulunan 90 bin ton şekeri fabrika dışına taşımak için ihale açtı.
         Kırşehir Şeker Fabrikası yönetiminin açtığı “şeker ambarı tahliye hizmeti” alım ihalesinin duyurusu Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, ihalesi 6 Nisan Cuma günü yapılan ancak henüz kesin satışı onaylanmayan fabrikanın 1 ve 2 nolu şeker ambarları ile fabrika dışında kiralanan depolarda bulunan yaklaşık 90 bin ton kristal şeker başka depolara taşınacak. Taşıma işinin ihalesi 25 Nisan Çarşamba günü gerçekleştirilecek. İhaleyi kazanan firma stoklarda tutulan 90 bin ton şekeri en geç 6 ay içerisinde fabrikadan başka depolara taşıyıp fabrikayı boşaltacak.
ÖYK KARARI GEREKİYOR
         Özelleştirme Yasası'na göre, özelleştirme ihalesinin yapılmış olması nihai satış için yeterli olmuyor. Satışın yasal olarak tamamlanabilmesi için ihale kararının mutlaka Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) tarafından da onaylanması gerekiyor. Başkanlığını Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı ÖYK, Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Enerji Bakanı Berat Albayrak Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan'dan oluşuyor. Kurul üyeleri satışı onaylayabileceği gibi dilerse iptal de edebiliyor. Henüz kurul kararı çıkmadan fabrikanın depolarındaki şekerin alelacele taşınması tepkilere yol açtı.
ÖYK DAHA ÖNCE İPTAL ETMİŞTİ
         Hükmet, şeker fabrikalarını 2011 yılında yine özelleştirmeye açmış, Özelleştirme İdaresi ihaleleri yapmış, ancak ÖYK, kamu yararı olmadığı gerekçesiyle şeker fabrikalarının satışını onaylamadığı için ihaleler iptal edilmişti. Kamuoyundan gelen büyük tepkiler nedeniyle 14 şeker fabrikasının satışından vazgeçilebileceği, Özelleştirme İdaresi ihaleleri tamamlasa dahi ihalelerin ÖYK tarafından yine onaylanamayabileceği ifade ediliyor. Dolayısıyla henüz ÖYK kararının bile beklenmeden 90 bin ton şekerin fabrika dışına çıkarılmasına anlam verilemiyor.
UCUZA GİTTİ, ALICISI TANINMIYOR
         Özelleştirme İdaresi, 14 fabrika içerisinden şu ana kadar Kırşehir, Bor, Çorum, Turhal, Ilgın ve Yozgat şeker fabrikalarının satış ihalelerini yaptı. Kırşehir Şeker Fabrikası ihalesinde en yüksek teklifi 330 milyon lirayla Tutgu Gıda isimli bir firma verdi. Şeker-İş, 2011 yılındaki özelleştirmede ortaya çıkan kota fiyatı üzerinden Kayseri fabrikasının o günkü değerinin 141.6 milyon dolar, yani yaklaşık 575 milyon lira olduğunu açıklamış, fiyatın 2011 yılı fiyatlarının bile gerisinde olduğunu bildirmişti.
ERZURUM ŞEKER FABRİKASI'NA ALICI ÇIKMADI
         Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.’ye ait  (TÜRKŞEKER)  ait 14 şeker fabrikasının özelleştirme ihalesine dün de devam edildi. Erzurum Şeker Fabrikası'na alıcı çıkmazken, Turhal Şeker Fabrikası'na en yüksek teklifi 596 milyon lirayla Kayseri Şeker, Ilgın’a ise 637 milyon lirayla Alteks verdi. Erzurum Şeker Fabrikası'na, Doğuş Yiyecek ile MBM Enerji’den teklif geldi. Ancak masaya sadece MBM Enerji oturdu. İhale 211 milyon lira açık artırmayla açılınca MBM Enerji çekildi. Böylece Erzurum ihalesi iptal edilmiş sayıldı.
ŞEKER'İN SATILMASINA TÜRK-İŞ DE KARŞI
         Öte yandan, Türk İş Başkanı Ergün Atalay, Etimesgut'taki "şeker" eyleminde şeker fabrikalarının satılmasına karşı olduğunu açıkladı. Atalay, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bu mesele Türkiye’yi ilgilendiriyor. Sıradan bir iş yerinde özelleştirme diye bakamazsınız. Çünkü, bir slogan var Türkiye’de; ’şeker vatandır, vatan satılmaz.’ Vatan satıldıktan sonra herkes toprağın altına girsin, bir kıymeti yok ki. Onun için bu kurum bizim için siyasilerimiz için önemli. Herkes aklını başına alsın. Bu fabrikalar özelleşirse, kapanırsa nişasta bazlı şeker lobisine prim vermiş olursunuz. Meydanı onlara bırakmış olursunuz."

Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20Mart%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı