Kırşehir Tarihinde Bir İlk

Başkent'te "Kırşehir Sesleri" 6 milletvekili ile yükselecek

Kırşehir Haberleri 25 Haziran 2018 19:15
Kırşehir Tarihinde Bir İlk
-A +A

         24 Haziran'da yapılan 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde Ankara'da Kırşehir sesleri yükseldi. Kırşehir'den 6 isim TBMM'de Kırşehir'in seslerini yükseltecek. Kırşehir AK Parti Milletvekili Mustafa Kendirli ve CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan'ın yanı sıra Hacı Turan, Nevin Taşlıçay, Arife Polat Düzgün ve Yıldırım Kaya da Ankara'da Kırşehir'in sesi soluğu olacak.
         Kırşehirli olan 23. Dönem Kırşehir Milletvekili ve AK Parti Teşkilat Başkan Yardımcısı Hacı Turan, Ankara 3. Bölge'den 5'inci sıradan milletvekili seçildi.  24 Haziran seçimlerinde; Ankara 3. Bölge'den (Ayaş, Beypazarı, Etimesgut, Nallıhan, Sincan ve Yenimahalle) beşinci sıradan milletvekili olan Hacı Turan'a Kırşehirliler de başkentte büyük destek verdiler. Bilindiği gibi Hacı Turan, 1 Kasım seçimlerinde Cumhur İttifakı’nın toplamda yüzde 72 oranında oy aldığı yerden aday gösterildi.
          Ankara’daki Milliyetçi Hareket Partisi'nin (MHP) milletvekili listelerinde Kırşehirli Eczacı Nevin Taşlıçay, Ankara 2. Bölge'den ikinci sırada aday gösterildi. Kırşehirlilerin ve başkentlilerin seçim çalışmaları süresinde arkasında durduğu Taşlıçay, TBMM'de Kırşehir'i ve Ankara'yı temsil edecek. MHP Kadın Kolları Genel Başkanı ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin Danışmanı olarak da görev yapan Nevin Taşlıçay'ın Kamanlı olduğu ve Pazar günü gerçekleştirilen seçim sonrasında Kırşehirlilerden tebrik yağdığı öğrenildi.
         Kırşehirli eğitimci Yıldırım Kaya da, Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) 2. Bölge ikinci sıradan aday gösterilmişti. Karış karış sıkmadık el çalmadık kapı bırakmayan Yıldırım Kaya, Kırşehir halkının takdirini kazandı. 2. Bölge'de Akyurt, Altındağ, Çubuk, Güdül, Kahramankazan, Kalecik, Keçiören, Kızılcahamam, ve Pursaklar ilçelerinden aday gösterilen Kaya seçmenlerin desteği ile TBMM'de milletvekili koltuklarında Kırşehir'e yapılacak olan yatırımları yakından takip edecek. HACI TURAN KİMDİR?
         1968 yılında Kırşehir ili Mucur ilçesinde doğan Hacı Turan ilk, orta ve lise öğretimini Kırşehir’de; Yükseköğretimini ise Erciyes Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde tamamladı. 
         Üniversite yıllarında öğrenci başkanlığı görevlerinde bulundu. Birçok kurumda yöneticilik yapan Hacı Turan, aile şirketinde yönetim kurulu başkanlığı yaptı.Fazilet Partisi Kırşehir İl Başkanlığı, AK Parti İl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. 22. Dönem Kırşehir Milletvekilliği yapan Hacı Turan, AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcılığı görevini de başarıyla yaptı. 22. Dönem Kırşehir Milletvekilliği yapan Hacı Turan Evli ve 3 çocuk babasıdır. Arapça ve Fransızca bilmektedir.
 
NEVİN TAŞLIÇAY KİMDİR?
            9 Kasım 1974 yılında Kırşehir Kaman'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini Kaman’da tamamladı. 1996 yılında Ankara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. 1997'den bu yana Ankara’da serbest eczacılık yapmaktadır.
         1999-2001 yılları arasında Ankara Eczacı Odası Bölge Temsilciliği, 2001-2007 yılları arasında Ankara Eczacı Odası Yönetim Kurulu Üyeliği görevlerini yaptı. Ankara Eczacı Odası’nda 5 yıl Denetim Komisyonu Başkanlığını yürüttü. 2005 yılında Ankara Eczacı Odası Dermokozmetik Komisyonu’nu kurdu. Türk Eczacıları Birliği 36. Dönem Merkez Heyeti Üyeliği görevinde bulundu. 2008'de kurulan Türk Eczacıları Birliği İlaç Dışı Ürünler Komisyonunda, komisyonun kuruluşundan itibaren görev yaptı. Türk Eczacıları Birliği 37. Dönem Merkez Heyeti’nde, birliğin ilk kadın saymanı olarak görev yaptı. 38. Dönem Genel Kurulda, birlik tarihinde ilk kez delege olmadığı halde aday gösterildiği Denetleme Kurulu üyeliğine en yüksek oyla seçildi. Aynı zamanda 2011 yılından itibaren Türk Eczacıları Vakfı'nın iştiraki olan Egaş Eczane Gereçleri Anonim Şirketi'nde Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır. 2014'te yapılan Pharmetic Girişimci Eczacılar Derneği Genel Kurulunda Yönetim Kurulu Üyeliğine seçilmiş olup, Başkan Yardımcılığı görevine getirilmiştir. 21 Mart 2015 tarihinde yapılan MHP 11. Olağan Büyük Kurultayı'nda MYK Üyesi seçildi. MHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Kadın Kolları Genel Koordinatörüdür. Taşlıçay, evli ve üç çocuk annesidir.
 
YILDIRIM KAYA KİMDİR?
         7 Kasım 1958 yılında Kırşehir Merkez, Kartalkaya Köyü’nde doğdu. İlkokulu Kırşehir Kartalkaya köyünde,  Ortaokul ve Liseyi Kırşehir’de okudu.  1979 yılında Eğitim Enstitüsü Sınıf Öğretmenliğini bitirdi. 1979 yılında Konya Cihanbeyli Gölyazı’da öğretmenlik mesleğine başladı. Öğretmenliğe başladığı ilk gün 13 Kasım 1979’da TÖB-DER’e de üye oldu. 16 günlük öğretmen iken, 2 günlük öğretmen boykotuna katıldı. 24 Aralık 1979 yılında yapılan “Kahramanmaraş katliamı protesto” boykotuna katıldı. 1980 Haziran ayıda Sivas/Divriği’ye sürgün edildi. 12 Eylül darbesinden sonra, Sivas Divriği Bahtiyar köyünde tutuklanarak, Kırşehir Cezaevine getirildi. Cezaevinden çıktıktan sonra, bir süre pazarcılık yaptı.  Çok sevdiği öğretmenlik mesleğine 3 yıl sonra dönebildi. Öğretmenliğe döndükten sonra sürgün yılları yeniden başladı. Sırasıyla,   Artvin/Hopa, Şanlıurfa/Bozova’ya sürgün edildi. 1985-1993 yılları arasında, memleketi Kırşehir/Çiçekdağı ve Kırşehir merkezde görev yaptı. 1990 yılında Eğit-Sen’in kurucuları arasında yer aldı. 1990-1994 yılları arasında Eğit-Sen Kırşehir Şube Başkanlığı yaptı. 1994 yılında Rize’ye sürgün edildi. 23 Ocak 1995 yılında Eğitim İş ve Eğit Sen’in birleşmesiyle kurulan Eğitim Sen’in kurucusu ve ilk Genel Başkanlığını yaptı.  1996 yılında öğretmenlikten istifa ederek ÖDP kurucuları arasında yer aldı.
1996-2001 yılları arasında ÖDP Örgütlenmeden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. Türkiye Barış Meclisi Kurucuları arasında yer alarak, barış çalışmaları yürüttü. Çeşitli yöre dernekleri kurucu başkanlığını yaptı. 2001 yılında öğretmenliğe geri döndü. 2004 yılında öğretmenlikten istifa ederek, Demokratik Güç Birliği'nin de desteklediği, SHP Kırşehir Belediye Başkan adayı oldu. 2004 yılında öğretmenliğe döndü. 2013 yılında Ankara’da öğretmenlikten emekli oldu. 2014 yılında CHP Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Seyhan Erdoğdu’nun yardımcılığı görevini üstlendi. 18 Ocak 2016’da CHP’nin 35. Olağan Kurultayı’nda CHP Parti Meclisine seçildi. 2016 yılından itibaren, Örgütlenme Birimi ve Emek Büroları’nda üstlendiği çalışmaları devam ediyor. 20 Temmuz 2016 darbesinden sonra CHP OHAL Komisyonu’nda üstlendiği görevi hala devam diyor. 3-4 Şubat 2018 tarihinde yapılan, CHP Olağan Kurultayı'nda 3. sıradan yeniden CHP Parti Meclisi üyeliğine seçildi. Evli ve iki çocuk babasıdır.
Arife POLAT DÜZGÜN KİMDİR?
         1969 Yılında Kırşehir'e bağlı Akpınar ilçesinin Pekmezci Köyü'nde dünyaya gelmiştir. Babasının adı Ahmet, annesinin adı Güllü'dür. Tıp Doktoru ve Genel Cerrahi Uzmanıdır. İlk, orta ve lise eğitimini Ankara'da tamamladı. 1987 yılında Aydınlıkevler Lisesi’nden mezun oldu. 1993 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni bitirdi. Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden 1997 yılında Genel Cerrahi Uzmanlığını aldı. Aynı hastanede Başasistan olarak göreve başladı. 2009 yılında Doçent, 2015 yılında Profesör oldu. Genel Cerrahi Eğitim Görevlisi olarak çalıştı. Akyurt Kronik Yara Servisi’nin sorumlusu olarak referans bir merkez haline getirilmesinde hizmet verdi. Genel Cerrahi alanında yayınlanmış çok sayıda bilimsel makalesi bulunmaktadır. Ağustos 2015 yılından itibaren Amasya Üniversitesi Şerefeddin Sabuncuoğlu Hastanesi'nde Öğretim Üyesi, Genel Cerrahi Eğitim ve İdari Sorumlusu olarak hizmet vermektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir. İngilizce bilmektedir.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı