Kırşehir TSO'dan Yapılandırma Uyarısı

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, üyelerine yönelik yaptığı bilgilendirme ile 7143 sayılı yapılandırmalara ilişkin detaylı bilgiler aktardı.

Kırşehir Haberleri 29 Haziran 2018 19:09
Kırşehir TSO'dan Yapılandırma Uyarısı
-A +A

         Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'ndan yapılan açıklamada Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin yapılandırmadan faydalanmak için en geç 31 Temmuz tarihine kadar başvurmaları gerektiğine dikkat çekilerek şu bilgiler kaydedildi:
         "7143 sayılı “Vergi ve Diğer Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun” 18.05.2018 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Anılan Kanun’un 10’uncu maddesinin 9’uncu fıkrası ile 5174 sayılı yasa kapsamında üyelerimizin Borsamıza olan, borsa yıllık aidatı ve borsa tescil ücretleri borçları asıllarının işbu yasa kapsamında yapılandırılmasına ilişkin şekil ve şartlar düzenlenmiştir. Bu çerçevede; Anılan madde ile 31/03/2018 tarihinden (bu tarih dahil) önceki alacakların tahsili düzenlenmiştir. Bu Kanun’un yürürlüğe girdiği tarih olan 18.05.2018 tarihinden önce üyelerin borç asıllarının kısmen veya
tamamen ödenmiş olması halinde, ödenmiş borç asıllarına isabet eden faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi feri alacaklar, üyelerin herhangi bir başvuru yapmasına gerek kalmaksızın alacak kayıtlarından silinecektir. Kısmen ödeme olması halinde bu ödemeye tekabül eden orandaki gecikme zamları affedilecek olup, ödenmemiş kısma ilişkin gecikme zamlarının silinmesi söz konusu olmayacaktır. Üyelerimizin maddede düzenlenen taksitlendirme imkânından yararlanabilmesi için 31.07.2018 tarihine kadar Odamız’a yazılı olarak başvurması şarttır. Taksitli ödeme yapmak istemeyen üyelerimiz başvuru dilekçelerinde belirtmek kaydıyla, ilk taksit ödeme süresi sonuna kadar aidat ve tescil ücretleri borç asıllarının tamamını yatırarak bu düzenlemeden faydalanabilecektir. Başvuru üzerine, üyelerimizin asıl borcu olan toplam meblağ üyenin talebi doğrultusunda en fazla toplam 6 eşit taksite bölünebilecektir. Birinci taksitin son ödeme günü 31.07.2018 olup, altı aylık taksit yapılması durumunda kalan beş taksit birer aylık dönemler halinde tahsil edilecektir. Vade son ödeme tarihleri aşağıdaki gibidir:31.08.2018, 30.09.2018, 31.10.2018, 30.11.2018, 31.12.2018. Taksitlerin her hangi birinin anılan maddede öngörülen süre ve şekilde kısmen veya tamamen ödenmemesi hâlinde, ödenmemiş alacak asılları ile bunlara ilişkin faiz, gecikme faizi, gecikme zammı gibi fer’i alacakların ilgili mevzuat hükümlerine göre tahsiline devam olunacaktır. Toplam anapara borç tutarı yukarıda 5’inci maddede belirtilen şekilde ve yine maddede belirtilen süreleri geçmemek kaydıyla kredi kartına da taksitlendirilebilir. Üyelerin aidat ve tescil ücretleri borçları için icra işlemlerinin başlatılmış olması durumunda, taksitlendirme için başvuran üyelerin icra işlemleri durdurulur, bu kapsamda mahkeme ve icra giderleri ile vekâlet ücretinin ilk taksit tutarı ile birlikte ödenmesi şarttır. Yasa hükmünden yararlanmak isteyen borçluların anılan maddede belirtilen şartları yerine getirmelerinin yanı sıra dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri ve kanun yollarına başvurmamaları şarttır. Taksitlerden her hangi birinin süresinde ödenmemesi halinde, o tarihe kadar tahsil edilen tutarlar düşüldükten sonraki kısım için icra takibine devam edilecektir. Sayın üyelerimize saygı ile duyurulur."


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/15%20%C5%9Eubat%20%C3%87%C4%B1nar-1(1).jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı