Kırşehirliler Depremi Canlı Canlı Yaşadı!

Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Kırşehir'e getirilen Deprem Simülasyon Tır'ı Cacabey Meydanı'nda hizmet vermeye başladı.

Kırşehir Haberleri 11 Temmuz 2018 19:15
Kırşehirliler Depremi Canlı Canlı Yaşadı!
-A +A

         Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından Kırşehir'e getirilen Deprem Simülasyon Tır'ı Cacabey Meydanı'nda hizmet vermeye başladı. Üç gün boyunca hizmet verecek olan Deprem Tırı'nda Kırşehirliler deprem öncesi, deprem anı ve deprem sonrasında yapılabilecekler hakkında detaylı bilgiler alırken, simülasyon Tırı'nda deprem anı canlı canlı yaşattırılıyor.
         AFAD Müdürlüğü tarafından Kırşehir'de açılan simülasyon tırı ile deprem anında yapılması gerekenler anlatılıyor. AFAD görevlileri tarafından birebir yaşattırılan Düzce 7.4 depremi ile deprem anı, öncesi ve deprem sonrasında yapılması gereken her şey anlatılıyor. Kırşehir'de yapay depremle olası durumlara hazır olunması gerektiğini ifade eden AFAD Kırşehir İl Müdürü Metin Alpaslan, deprem anında yapılması gereken her davranışın oluşturulan yapay depremle anlatıldığını belirtti.
         Alpaslan,"Kırşehir halkına ve öğrencilere yapay deprem yaşatacağız. Ülkemiz deprem kuşağı içerisinde toprakların yüzde 75'i deprem kuşağı içerisinde Kırşehir'de deprem kuşağı içerisinde yer alıyor. Depremin ne zaman olacağını bilemiyoruz. Depreme hazırlıklı olmamız gerekiyor. Vatandaşlara deprem öncesi, deprem sırasında ve deprem sonrasında neler yapılması gerektiğini AFAD Başkanlığı eğitmenleri tarafından öğretiyoruz" dedi. Deprem anını yaşayan vatandaşlar ise deprem anında neler olduğunu yaşadıklarını söyleyerek afet anında yapılması gereken her şeyi de öğrendiklerini söyledi.
         Kırşehir Valisi İbrahim Akın'ın da katıldığı ve birebir yaşadığı deprem anı da kameralar tarafından kaydedildi. Cacabey Meydanında sergilenen simülasyon tırında incelemelerde bulunan Kırşehir Valisi İbrahim Akın, İl AFAD Müdürü Metin Alpaslan ve yetkililerden bilgiler aldı. 
         Tırda yaptığı incelemenin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Vali İbrahim Akın, Deprem Simülasyon Tırı'nın vatandaşlarımızda deprem farkındalığını oluşturmak ve afet bilincini geliştirmek amacıyla getirildiğini söyledi.
         Simülasyon Tırı'nda deprem öncesinde, deprem sırasında ve sonrasında alınacak tedbirlerin vatandaşlarımıza gösterildiğini belirten Vali İbrahim Akın, “Deprem sırasında ne yapacağımızı bilememekten ve soğukkanlılığımızı koruyamayıp panik yapmaktan dolayı can kayıpları yaşanıyor. Allah göstermesin, meydana gelebilecek bir depremde insanlarımızın neler yapacağı, nasıl davranması gerektiği Simülasyon Tırı'nda görevli arkadaşlarımızca vatandaşlarımıza uygulamalı olarak anlatılıyor. Deprem kuşağında yer alan ülkemizde deprem anında alınacak tedbirlerin vatandaşlarımızca bilinmesi son derece önemlidir” dedi.
         Program, Vali İbrahim Akın’ın Kırşehir Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan'dan araç hakkında bilgiler alması ve simülasyonu uygulamalı olarak incelemesi ile sona erdi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20%C5%9Eubat%20Cumartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı