Kırşehirliler Ustaya Saygı Gecesi'nde bir araya geldiler

Merkezi Ankara'da bulunan Kırşehir ve ilçeleri dayanışma kültür derneğinin geleneksel hale getirdiği büyük usta Neşet Ertaş'ı anma gecesi ölümünün 6. yılında Keçiören NeşetErtaş Sanat ve Gösteri Merkezinde yüzlerce insan topluluğu eşliğinde anıldı.

Kırşehir Haberleri 1 Ekim 2018 19:12
Kırşehirliler Ustaya Saygı Gecesi'nde bir araya geldiler
-A +A

               Merkezi Ankara'da bulunan Kırşehir ve ilçeleri dayanışma kültür derneğinin geleneksel hale getirdiği büyük usta Neşet Ertaş'ı anma gecesi ölümünün 6. yılında Keçiören Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezinde yüzlerce insan topluluğu eşliğinde  anıldı.
               Kırşehirler Derneği Genel Merkezi (KIR-DER) Tertiplediği Keçiören belediyesinin katkılarıyla gerçekleştirilen geceye "Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Ankara Milletvekili Hacı Turan, Konya Milletvekili Fahrettin Yokuş, Eski Kırşehir Milletvekili Sabri Yavuz,  Eski Kırşehir Milletvekili Hüseyin Bayındır, Kırşehir Eski Belediye Başkanı Halim Çakır, Keçiören Belediye Başkan Yardımcısı Adnan Baloğlu, Keçiören Meclis Üyesi Özlem Gürbüz, AK Parti Meclis Üyesi, CHP Pursaklar İlçe Başkanı Mehmet Aydın, Keçiören ilçesinde bulunan muhtarlar ve adayları, Botaş Müşaviri Zeki Yürekli, Emekli ASKİ Genel Müdür Yardımcısı Zülfikar Altay ve de çok sayıda Kırşehirli hemşeri topluluğu" katıldı.
               Geceye katılım sağlayamayan Kırşehirli vekillerden CHP Genel Başkan Yardımcısı Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, CHP Kırşehir Milletvekili Metin İlhan, AK Parti Kırşehir Milletvekili Mustafa Kendirli göndermiş oldukları telgraflarla hemşehrilerinin bir arada olmalarından dolayı duydukları iyi dileklerini ilettiler. 
              Sunuculuğunu Av. Sezen Gürhan ile Murat Köksal'ın ortaklaşa yaptığı etkinlik saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın ardından Kır-Der Genel başkanı Orhan Aydın'ın açılış konuşmasıyla başladı. Orhan Aydın yaptığı konuşmada "Büyük usta Neşet Ertaş'ı anma gecemize katılan herkese iyi akşamlar diliyor, davetimize büyük Kırşehir buluşmamıza ve bu büyük birlikteliğimize katılım sağlayan milletvekillerimize belediye başkanlarımıza kaymakamlarımıza mülki amirlerimize sivil toplum örgütlerine başkanlarına yönetimlerine burokratlarımız ile birlikte siz değerliş hemşehrilerimize saygı ve selamlarımı sunarım.
Ayrıca bu gecemizin oluşmasında büyük emekleri gecen kıymetli KIR-DER yöneticilerimize teşekkür ederken kendileri bir kez daha kutluyorum.
              Bize bu adı gibi güzel olan salonu ile ev sahipliği yapan Keçiören belediye başkanı sayın Mustafa Ak ve ekibine huzurunuzda bir kez daha hürmetlerimi sunuyorum
              Değerli hemşehrilerim KIR-DER 1987 yılında Kırşehir sevdalıları ve gönüllüleri tarafından Ankara'da kurulmuş olup günümüze kadar Kırşehirli hemşehrilerimizin birlik ve beraberliklerini sağlayarak duyulmayan seslerin sesi olmuştur. Bundan sonrada olmaya devam edecektir. 
Kırşehir Anadolumuzun tam ortasında şirin küçültülmüş bir şehir olup adı ve geçmişi büyük olan gönül insanlarının olduğu bir ildir.
              Kırşehir bu vatana alim insanlar ilim insanları siyasetçiler şair ve ozanlar yetiştirmiştir.
Tüm dünyaya Kırşehir'den yayılan ses olan gönüllerimizde taht kurmuş büyük usta Neşet Ertaş Kırşehir'de yetişmiş olup herkesimin bağrına bastığı alçak gönüllüğü ile yanık türkü ve bozlaklarıyla halkın yüreklerine su serperek herkes olmuştur. Kendisini bir kez daha ölümüm 6. yılında rahmet ile anıyor rahmet diliyorum.
Bu gece o büyük ustayı türküleri ile yad edeceğiz. Onun sayesinde bir araya gelmenin mutluluğunu yaşayacağız.
              Sen rahat uyu büyük usta. Sevenlerin ile birlikte bugün senin için bir aradayız. Olmaya da devam edeceğiz. Değerli misafirler sözlerime son verirken saygı ve sevgilerimi bildirir iyi eğlenceler dilerim." 
"BUGÜN SÖZ SAZIN ÜSTATLARININ"
              Orhan Aydın'ın ardından geceye ev sahipliği yapan Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ise "Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi’ni üç yıl önce TRT Müzik kanalından canlı yayınlanan bir konser ile hizmete açtıklarını" hatırlatan Belediye Başkanı Mustafa Ak, “Bugün söz sazın üstatlarının olacak. Modern mimarisi ile Ankara’nın yeni simgeleri arasına giren Neşet Ertaş Sanat ve Gösteri Merkezi, kısa sürede Keçiören’deki kültür ve sanat faaliyetlerinin odak noktası haline gelmeyi başardı. Bugün burada Neşet Ertaş’tan esintiler dinleyeceğiz. Allah rahmet etsin, mekanı cennet olsun” dedi.
"ERTAŞ'I ANLAMAK, TÜRKİYE'Yİ ANLAMAKTIR" 
  İYİ parti milletvekili Fahrettin Yokuş ise yaptığı konuşmada "Neşet Ertaş'ı anlamak, Türkiye'yi anlamaktır. Cumhuriyetin çınarlarından Neşet Ertaş için bu anlamlı programı düzenleyen KIR-DER ve Yönetimne teşekkürlerini sunarken birlik ve beraberliğimizin daim olmasını temennisinde bulunuyorum" dedi.
"YAŞAYAN İNSAN HAZİNESİ ERTAŞ"
              Ankara Milletvekili Hacı Turan'da sözlerine Türk halk müziğinin ve bozlak kültürünün en önemli temsilcilerinden birisi olan Neşet Ertaş’ı rahmetle anarak başladı.
             Tarihi ve kültürel değerleriyle her döneme damgasını vuran Kırşehir’in bozlak ve abdal kültürünün yaşatıldığı önemli bir merkez olduğunu belirten Hacı TURAN “Bu yönüyle ilimiz asırlar boyunca birçok saz ve söz ustasına ev sahipliği yapmıştır. Neşet Ertaş da bu kültürün içinde yoğrularak şekil bulmuş, kendi deyimiyle 'aynı ruhun insanlarıyız' dediği babası Muharrem Usta’nın yolunu takip ederek, yeri göğü inleten yanık sesi ve elinden hiç düşürmediği sazı ile birçok eseri havalandırmıştır. Kendine has üslubuyla gönül telimizi titreten Neşet Ertaş, en büyük ilhamını yoksullukla ve acılarla dolu hayatından almış, üzüntüsünü, sevincini, sevgisini ve hasretini türkülere dökmüş, sazıyla teselli bulmuştur. O, sadece iyi bir saz ve söz ustası olmasının ötesinde, özündeki insan sevgisi ve hoşgörüsüyle, insanları güzele ve kardeşliğe çağıran yeri doldurulamaz bir halk ozanıdır. Sanatçı duruşu ve mütevazı kişiliği ile ünü ülke sınırlarını aşan Neşet Ertaş, 2006 yılında 'TBMM Üstün Hizmet Ödülü'ne layık görülmüş, 2010 yılında ise UNESCO tarafından 'Yaşayan İnsan Hazinesi' ilan edilmiştir. Hayat verdiği bozlaklarla halkımızın gönlünde taht kuran Neşet Ertaş; acılarla, yoksullukla ve gurbet hasretiyle doldurduğu ömrünü 25 Eylül 2012’de tamamlayarak sevenlerini derinden üzmüştür. Sesiyle, sazıyla, engin hoşgörüsü ve yüreğimizi ısıtan eserleriyle kalbimizde yaşayacak olan sanatçımızı, bugün hazırlanan programla saygı ve rahmetle anıyoruz” dedi.
"NEŞET ERTAŞ, ANADOLU İNSANININ DUYGUSU"
              Son olarak söz alan Çankaya Kaymakamı Kadir Çakır da "Büyük ustayı 6. ölüm yıl dönümünde dua ve minnetle büyük ustayı anıyoruz. Bu toprakların yetiştirdiği en önemli değer Neşet Ertaş, Anadolu insanının duygusu, hüznü ve aşıkıdır. Merhum için ne söylesek az kalır. Neşet Ertaş, hayatı boyunca hiç mütevaziliğini de elden bırakmamıştır. Sanatı ve kişiliği ile de örnek olan bir insandır. Vefatından yıllar sonra dahi örnek alınabiliyor. Hala şehrine hizmet edebiliyor. Allah'ın herkese bahşedeceği bir güzellik değil bu. Önemli bir insan rahmet ve minnetle anıyoruz" ifadelerini kullandı.
KIR-DER'DEN MUHTEŞEM ERTAŞ BELGESELİ
              Kır-Der tarafından Ertaş'ı doğumundan ölümüne kadar olan tam 13 dakikalık Neşet Ertaş belgeseli salondaki konuklara duygusal anlar yaşatırken sonrası dakikalarca ayakta alkışlandı.
USTALARDAN MÜZİK ZİYAFETİ
  Belgesel sonrası sahne alan Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne bağlı, Ustalar ve Müzik topluluğundan Aydın Çekiç, Fevzi Çekiç, Birol Ertaş, Zafer BAŞARAN, Tamer Akkuş ve Kaşık oyuncusu Doğan Ünal söylemiş oldukları türkülerle gelen konuklara gurbette hasret giderdiler.
GENÇ SANATÇI ÇAKIR'DAN YALAN DÜNYA
             Abdal geleneğinin son temsilcilerinden olan ustaların muhteşem konserinin ardından sahne alan Kırşehirli genç sanatçımız Yasin Çakır söylemiş olduğu iki Neşet Ertaş türküsü ile Kırşehir rüzgarını devam ettirdi.
ERTAŞ TÜRKÜLERİN SESİ ZEYNEP CİHAN
             Son olarak ustaya saygı gecesinde TRT Ankara ses sanatçısı Zeynep Cihan sahne aldı. Yirminin üzerinde Neşet Ertaş türküleri söyleyen Zeynep Cihan işte Kırşehir işte Kırşehirli dedirtti. Protokol ile birlikte gecenin geç saatlerine kadar salondan ayrılmayan konuklar adeta dost düşmana karşı birlik ve beraberlik gösteri yapıldı.
             Bu muhteşem buluşmanın aralarında Güngör optikten en iyi Neşet Ertaş türküsü söyleyen beş konuğa güneş gözlüğü takdim edilirken Düşler sürücü kursundan da iki gence ehliyet hediye edildi.
Gece Sonrası basın mensuplarına hatıra pozu verildi.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Haberin Galerisi
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/20%20May%C4%B1s%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı