Kış gelmeden önleminizi alın!

Kırşehir'de uzun yıllardır faaliyet gösteren GÜNTES Firması Sahibi Makine Mühendisi Ömer Çetiner, kış aylarında nasıl tasarruf yapılacağıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kırşehir Haberleri 17 Eylül 2018 19:10
Kış gelmeden önleminizi alın!
-A +A

         Kırşehir'de uzun yıllardır faaliyet gösteren GÜNTES Firması Sahibi Makine Mühendisi Ömer Çetiner, kış aylarında nasıl tasarruf yapılacağıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
         Kırşehirlilere önemli uyarılarda bulunan Makine Mühendisi Ömer Çetiner, kış aylarında yapılabilecek enerji tasarrufu hakkında şu bilgileri kaydetti: “Günümüzde doğalgazı nasıl kullanırız, nasıl rahat ederiz sorusuna cevap olarak üç faktör var. Bir tasarruf, iki konfor, üç ise bireysel ısınma özgürlüğü. Şuan bilhassa Mucur ve Kamanda görüyoruz ki 20 daire ve üzeri çoğu bina ferdiye geçiyor. Asla bu binaların merkezi olmasında fayda var. Merkezi sistemde enerji tasarrufu maksimum sistemde oluyor. Ayrıca konforlu bir yaşamda oluyor. Tek farkımız bireysel ısınma özgürlüğünü yakalayamıyoruz. Bunun içinde zaten kanunen yayınlamış bir yönetmelik var. Merkezi sistemlerde mutlaka kalorimetre takılmalı insanlar tükettiği kadar bedel ödemelidir. Ne kadar enerji harcıyorsa onun bedelini ödemek zorundadır. Ortak paydada olduğumuzda maalesef bir atasözümüz var. Bazen bunlar yanlış kullanılabiliyor. El ile gelen düğün bayram anlamında. Eğer biz sıcaklık fazlaysa penceremizi, kapımızı açıyoruz. Ama kalorimetre dediğimiz cihaz bağlandığı zaman insanlar peteğini kısacaklar. Birde şöyle bir yanlış algılama var, diğer adam vanalarını kapatırsa yeni vanalarda iki konum var. bu iki konumunda karşılığı 16 derece civarı, 16 derece civarı olduğu zaman kimse kimseden ısı hırsızlığı yapamıyor. Daha doğrusu alt ve üst daireleri etkilemiyor. Örnek olarak vatandaşın bir tanesi 18 derecede diğeri ise 24 derecede veya 20 derecede oturmayı tercih edecek. İstediği dereceye ayarlıyor. Üzeri kısmını tasarruf ediyor. O vatandaşın tasarrufu aynı zamanda apartmana yansıyor. Buda günümüzdeki en güzel yöntem. Diğer türlü bireysel sisteme geçtiğimiz zaman tasarruf amaçlı söyle kullanılıyor genellikle insanlar belli odalara hapis oluyorlar. Örnek olarak sadece mutfak yatak odası ve oturma odasını ısıtıyoruz. Salon, koridor, çocuk odası gibi başka bir aile ferdi yoksa ısıtmıyoruz. Diğer apartman sakinlerine bu zarar olarak dönüyor. Buda adaletli bir yaşam tarzı değil. Ama maalesef bireysel özgürlüğümüz çok fazla bunu yaşamak için bu tür bir ısınma şeklini tercih ediyoruz. Bizim önerimiz bilhassa 15 dairenin üzeri merkezi sisteme geçmeli kanunen bu zorunlu ve kalorimetre takılarak insanlar istedikleri şekilde tasarruf etmeleri ve konforlu bir şekilde ısınlarıdır. Çünkü şuan enerjide biz dışa bağımlıyız. Son zamanlarda yaşadığımız olayları da katarsak bireysel tasarrufumuz ülke tasarrufuna gidecektir. Enerji eşittir bağımsızlık prensibinden yola çıkarsak hem daha az para ödeyeceğiz hem de bağımsızlığımızda artacak.”
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Benzer Haberler
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı