Kış lastiği uygulaması başladı

Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için dün başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Nisan 2019'da sona erecek.Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, 1 Ocak 2019'dan sonra 885 liraya yükselecek.

Kırşehir Haberleri 2 Aralık 2018 12:30
Kış lastiği uygulaması başladı
-A +A

                  Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için dün başlayan zorunlu kış lastiği uygulaması, 1 Nisan 2019'da sona erecek.Kurala uymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, 1 Ocak 2019'dan sonra 885 liraya yükselecek.
TAKMAYANA 715 TL CEZA
                  Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulaması dün başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığınca, Karayolları Trafik Kanunu gereği yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçlara kış lastiği takılması, illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutuluyor. Söz konusu yetki, Bakanlıkça valiliklere de devredilebiliyor. Bugün başlayacak olan kış lastiği takma zorunluluğu, 1 Nisan 2019'a kadar devam edecek. Kurala uymayan araçların sürücülerine 715 lira ceza kesilecek. Kırşehir'de emniyet ve jandarma ekipleri denetimlerini sıklaştıracak ve uygunsuz bulunanlara cezai işlem uygulanacak. 
DENETİM BİRİMLERİ
                  Araçların denetimi, Bakanlığın yetkilendirdiği personelin yanı sıra Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma GenelKomutanlığı, Ticaret Bakanlığının sınır kapılarındaki birimleri ve belediyelerin denetim birimleri tarafındanyapılıyor. Kış lastiği takma zorunluluğu Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de1 Aralık'ta başladı ve 1 Nisan 2019'a kadar devam edecek. Kuralauymayan araç sahiplerine uygulanan 715 liralık ceza, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan yüzde23,73'lük yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2019 itibarıyla 885 liraya çıkarılacak.
LASTİK OTELİ KULLANMA ÜCRETLERİ
                    Söz konusu zorunluluk dolayısıyla yapılacak kış lastiği değişimi, binek araçlar için lastik ebatlarına göre 50-60lira karşılığında yapılıyor. Lastik değişimi yapılan yerlerde bulunan "lastik otelleri"ni tercih eden araç sahiplerinin 1 Nisan 2019'a kadar ödeyecekleri ücret ise 100 lira ile 110 lira arasında değişiyor. Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle güvenli seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor. Kırşehir'de uzun yıllar oto tamirciliği yapan Yılaydın Ataman ise uygulama öncesi araç sahiplerinin kış lastiği telaşı yaşadıklarını ve yüzlerce sürücüün kış lastiğine günler öncesinden geçtiğini bildirdi. Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne yaptığı açıklamada Ataman, araç sahiplerinin cezai işlem görmemeleri, hem kendi hem de başkalarının canını tehlikeye atmamaları için mutlaka kış lastiği uygulamasını geçmeleri tavsiyesinde bulunduklarını dile getirdiklerini söyledi, 
3-5 YIL ARASINDA DEĞİŞİYOR
                  Türkiye genelinde olduğu gibi Kırşehir’de de başlayan uygulamayla, kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağdur olması önlenmeye çalışılıyor. Kış lastikleri, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine oranla daha iyi yol tutuşu ve yüksek güvenlik sağlıyor. Araç lastiklerinin raf ömrü uygun saklama koşullarında 10 yıl iken, kullanımdaki araç lastiklerinin ömrü ise 3-5 yıl arasında değişiyor.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı