Kış Lastiklerinde “Kar Tanesi” İşareti Zorunluluğu

Kırşehir'de de 1 Aralık tarihinden itibaren hayata geçen kış lastiği uygulaması nedeniyle Kırşehir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler denetimlerini aralıksız bir şekilde sürdürüyor.

Kırşehir Haberleri 12 Aralık 2018 19:15
Kış Lastiklerinde “Kar Tanesi” İşareti Zorunluluğu
-A +A

         Kırşehir'de de 1 Aralık tarihinden itibaren hayata geçen kış lastiği uygulaması nedeniyle Kırşehir Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı ekipler denetimlerini aralıksız bir şekilde sürdürüyor. Kayseri-Ankara Karayolu'nda özellikle otobüs, minibüs, kamyon, tır gibi araçların durdurularak kış lastiği kontrolünü yapan ekipler, lastiklerde kar tanesi işaretinin zorunlu olduğunu söylediler.
         Kırşehir Emniyet Müdürlüğü görevlilerinden edinilen bilgilere göre, minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında "M+S" işareti veya "M+S" işareti ile birlikte "kar tanesi" (snowflake) işareti veya sadece "kar tanesi" (snowflake) işaretinin bulunması gerekiyor.
         Yapılan açıklamada ise şu bilgiler kaydedildi: "Kırşehir'de yük taşımacılığında ticari olarak kullanılan kamyon, çekici, tanker ve kamyonet türü araçlar ile ticari yolcu taşımacılığı yapan otobüs, minibüs ve otomobillerin her yılın 1 Aralık ile takip eden yılın 1 Nisan tarihleri arasında kalan dört aylık dönemde kış lastiği kullanılması zorunludur. Kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerinin; kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastiklerinin; ayrıca seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin kış lastiği olması zorunludur. Kış lastiğinin zorunlu olduğu süre içerisinde; kamyon, çekici, tanker ve otobüs türü araçların lastiklerinin yanaklarında (M+S) işareti; minibüs, otomobil ve kamyonet türü araçların lastiklerinin yanaklarında ise M+S işareti veya M+S işareti ile birlikte "kar tanesi" "snowflake" işareti veya sadece "kar tanesi" (snowflake) işareti aranacaktır. Sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastikler de kış lastiği yerine geçer. Seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması zorunludur."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/17%20Haziran%20Pazartesi-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı