Kıymaz, TEMA’nın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi!

TEMA Vakfı Kırşehir Temsilcisi Sultan Kıymaz, TEMA’nın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

Kırşehir Haberleri 7 Aralık 2018 19:13
Kıymaz, TEMA’nın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi!
-A +A

        TEMA Vakfı Kırşehir Temsilcisi Sultan Kıymaz, TEMA’nın faaliyetleri hakkında bilgiler verdi.

        TEMA Vakfı’nın son yıllarda dünya gündeminde önemli bir yer bulan “toprak bozulumu"na dikkat çektiğini ve tüm Türkiye’de “Yaşam toprakta filizlenir” sloganıyla yürüyüş ve etkinlikler düzenlediğini ifade eden Başkan Kıymaz, TEMA Vakfı’nın bu yıl Erozyonla Mücadele Haftası’nda toprak bozulumu konusuna vurgu yaptığını açıkladı.
         Kırşehir Temsilcisi Doç. Dr. Sultan Kıymaz, gıda güvencesi için toprakların korunması, tarım alanları ve tarımsal istihdamının arttırılması gerektiğini bildirdi. Hızla artan nüfusla birlikte azalan tarım alanlarının, gıda üretiminde yetersiz kalacağını aktaran Kıymaz, “Türkiye’de tarım arazilerinin tarım dışı kullanımının en yaygın görüldüğü alanlar sanayi, kentleşme, turizm, ulaştırmadır. Amaç dışı kullanımı önlemek adına Türkiye’de önemli bir adım atılarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı büyük ovaların korunması için olumlu bir çalışma yürütüyor” ifadesini kullandı.
         Kıymaz, tarım alanlarının korunmasının istihdam ve göçe de çare olacağını belirterek şunları kaydetti: “Artan nüfus ile tarımdan sağlanan gelir yetersiz kalmakta, büyük tarım işletmeleri de küçülerek, düşük gelirli küçük işletmeler haline gerilemektedir. Oluşan göçle terk edilen araziler atıl kalmakta, tarımda üretimin ve verimin düşmesine neden olmakta ve yeni sorunları ortaya çıkarmaktadır. Kırsaldan kente göçün azaltılması ve tersine göç hareketinin başlaması için yeni projeler oluşturulmalı, yapılan projeler desteklenmeli, yatırımlar arttırılmalı, ailelerin tekrar tarıma yönelmesi sağlanmalı, yeni teşvik ve destekler ile gelir getirici çalışmalar yapılmalıdır.”

         Kırşehir Temsilcisi Doç. Dr. Sultan Kıymaz, TEMA faaliyetlerinin 81 ilde devam ettiğini ifade ederek şunları kaydetti: " Doğa bilinciyle büyüyen nesiller için TEMA Vakfı olarak okullarda doğa eğitimleri veriyoruz. Çünkü çocukların doğayı tanımadan sevemeyeceğine, sevmeden koruyamayacağına inanıyoruz. Yarınlarda doğayı tanıyan, seven, koruyan; kendisini doğanın sahibi değil de bir parçası olarak gören nesiller için çocuklarımızın daha fazla doğa ile iç içe olması gerekiyor. Doğayı anlayarak ve doğaya uyum sağlayarak sürdürülebilir bir yaşam mümkün. Bu nedenle bizler Minik TEMA, Yavru TEMA ve Ortaokul TEMA adlı eğitim programlarımızı binlerce gönüllü öğretmenin desteğiyle her yıl 81 ilde yüz bini aşkın çocukla uyguluyoruz. Çocukların doğada keşfederek vakit geçirmelerini desteklemeyi, doğaya duyarlı davranış ve tutumlar sergileyen bireyler olmalarına katkı sağlamayı, fiziksel, bilişsel ve sosyal gelişimlerini desteklemeyi hedefliyoruz. Bu kapsamda Doğa Eğitim Programlarını çocuklara ulaştırma olanağı sağlayan başta Millî Eğitim Bakanlığı ve gönüllü öğretmenlerimiz olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı