KIYŞAD'dan Çınar'a Ziyaret

Kırşehir Şairler ve Yazarlar Derneği (KIYŞAD), şairlerin eserlerini bir araya getirerek hazırladığı şiir antolojisine bozkırın tezenesi Neşet Ertaş'ın "Gönül Dağı" türküsünün adını verdi.

Kırşehir Haberleri 21 Şubat 2019 13:26
KIYŞAD'dan Çınar'a Ziyaret
-A +A

         Kırşehir Şairler ve Yazarlar Derneği (KIYŞAD), şairlerin eserlerini bir araya getirerek hazırladığı şiir antolojisine bozkırın tezenesi Neşet Ertaş'ın "Gönül Dağı" türküsünün adını verdi.
         KIYŞAD Başkanı Veysel Turgut, Çınar Kırşehir Gazetesi ve kirsehirhaber365.com ailesini ziyaret ederek, yaklaşık 8 yıldır hizmet veren derneğin özellikle Türkçe'nin kullanımı ve Kırşehir'in çok önemli değeri Aşık Paşa'nın tanıtımı için çalışmalar yürüttüğünü söyledi. Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Başsal ile dernek faaliyetlerine ilişkin gerçekleştirdiği sohbette Aşıkpaşa, Hacı Bektaş-ı Veli, Yunus Emre gibi Kırşehir'in bütün alperenlerinin yer aldığı antoloji kitabını hediye eden Turgut, önemli açıklamalarda bulundu.
         Kırşehir'in önemli değerleri ve alperenlerini içeren şiirleri bir araya getirerek şiir antolojisi çıkarmak için dernek olarak çalışma yaptıklarını belirten Turgut, hazırlığı tamamlanan kitabın basımının da yapıldığını ifade etti.Antolojide 62 şiir bulunduğunu anlatan Turgut, şöyle konuştu: "Geçen yıl çalışmalarımızı tamamlayarak Gönül Dağı adında Kırşehir şairleri antolojisi çıkardık. Şiirleri bulunan 62 şairden 29 tanesi derneğimizin üyesi. Geri kalanlar da çeşitli illerdeki Kırşehirli şairler. Çoğunluğu Kırşehir, Ahi Evran-ı Veli, Aşık Paşa, Yunus Emre, Hacı Bektaş Veli gibi Kırşehir topraklarında yetişmiş, burada yaşamış Kırşehir alperenlerinin adına yazılmış şiirler. Sadece bu konu işlenirse sıkıcı olabilir diye aşk ve özlem şiirleri de koyduk. 62 şairimizin şiirini bir antoloji haline getirdik."
         Kenti dünyaya tanıtan Neşet Ertaş'ın "Gönül Dağı" türküsünü kitaba isim olarak verdiklerini dile getiren Turgut, "Neşet Ertaş'ın tanınmasını sağlayan ilk türkülerinden Gönül Dağı ismini antolojimize koyduk. Kapağımızda da Ahi Evran-ı Veli' resmini değerlendirdik. Gönül Dağı'nın içinde gönül yarası, aşk, volkan ve pek çok konuyu içerir. Arka sayfada Ahilik prensipleri ve Ahi Evran-ı Veli hakkında bilgi mevcut. Kırşehir'in diğer önemli değerlerine de kitabımızda yer verdik." dedi.
         Turgut, bundan sonra çıkaracakları antolojilerde Aşık Paşa'nın resmi ve bilgilerinin yer alacağını kaydetti.
AMACIMIZ KIRŞEHİR'İ VE DEĞERLERİNİ TANITMAK
         KIYŞAD Başkanı Turgut açıklamasını şu şekilde sürdürdü: " 8 yıldır özlemini çektiğimiz Kırşehirimizin ilk antolojisini yayınlamanın sevinci içerisindeyiz. Kitabımızda 29 tanesi KIYŞAD üyesi diğerleri üye olmayan fakat başka şehirlerde yaşayan Kırşehirli olan pek çok Kırşehir sevdalısı şairimizin şiirleri bulunuyor. Türkiye’nin pek çok yerine gönderdiğimiz bu kitabımızı yayınlamaktaki asıl amacımız Kırşehir’imizi tanıtmak. Yine bu sebepten antolojinin kapak tasarımda Kırşehir simgesi olan Kırşehir için anlamı çok büyük olan Neşet Ertaş’ımızın da türküsünün adı olan ‘Gönül Dağı’nı kullandık. Arkasında Ahi Evran-ı Veli’nin hayat felsefesi bulunmakta yine alt kısımda da Kırşehir’imizin simgesi Kesikköprü bulunmakta. Bundan sonraki çıkacak kitaplarımızda da sırasıyla Aşık Paşa, Cacabey, Hacı Bektaş-ı Veli, Ahmed-i Gülşehri, Yunus Emre, Süleyman Türkmani Aşık Said, Aşık Seyfullah, Muharrem Ertaş, Neşet Ertaş, Çekiç Ali Şemsi Yastıman ve Erol Güngör gibi Kırşehir’e mal olmuş değerlerimizin açtığı sevgi yolunda yürümenin sorumluluğunu ve gururunu yaşıyoruz. En son geçtiğimiz günlerde İsmail Küçükkaya’nın sunduğu Çalar Saat programında da tanıtılan kitabımızı tüm vatandaşlarımızın beğenisine sunuyoruz. Bizleri hiçbir zaman yalnız bırakmayan Kırşehir basınına buradan bir kez daha sonsuz teşekkürümü sunarken, bu birliğimizin ilelebet devamını diliyorum.”
ÇINAR AİLESİ'NE TEŞEKKÜR EDİYORUM
         Turgut, Çınar Kırşehir Gazetesi ve kirsehirhaber365.com ailesine gerek dernek faaliyetlerinin duyurulması gerekse antoloji kitabının hazırlanması noktasında büyük destek olduğunu belirterek teşekkür etti. Kırşehir'in tanıtılması ve güncel, tarafsız haberleri ile kamuoyunun aydınlatılmasında büyük fedakarlık örneği sergileyen ve Kırşehir'de örnek alınan bir gazete olan Çınar Gazetesi'ne Gönül Dağı Kırşehir Antolojisi'ni hediye eden Turgut, ekibimize çalışmalarında kolaylıklar diledi.
 


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
2. Lige 3 Puanla Başladık!

2. Lige 3 Puanla Başladık!

14:44 2 Eylül 2019
Kara Rapor yayınlandı!

Kara Rapor yayınlandı!

17:01 20 Ağustos 2019
Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

Uyan Kırşehir! İlçe Olmuşuz

17:00 22 Ağustos 2019
Bayram Gelmiş Neyime!

Bayram Gelmiş Neyime!

17:01 17 Eylül 2019
Deplasmandan 3 puan

Deplasmandan 3 puan

08:04 16 Eylül 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/19%20Eyl%C3%BCl%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı