SICAK HABER

Kızılırmak Temizlendi!

Doğayı korumak adına Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince sularda avlak alanların temizlenme çalışmaları kapsamında Kızılırmak havzası temizlenerek yeniden amatör olta balıkçılığına kazandırıldı.

Kırşehir Haberleri 15 Eylül 2018 19:13
Kızılırmak Temizlendi!
-A +A

         Doğayı korumak adına Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekiplerince sularda avlak alanların temizlenme çalışmaları kapsamında Kızılırmak havzası temizlenerek yeniden amatör olta balıkçılığına kazandırıldı. 
         Kızılırmak’ta suyun altında ve üstünde kalan  atıl durumdaki ağ ve benzeri  yabancı maddeler temizledi. Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğünce sularda avlak alanların temizlenmesi için  Su Ürünleri Mühendislerinden ve İdari Personellerden   oluşan ekipler kurularak Kızılırmak havzasında suyun altında ve üstünde kalan yabancı maddeler temizlendi.  Sularda avlak alanların  temizlenerek daha temiz ırmak, gölet ve baraj  idealiyle, avlak alanların temizliğinin sağlanması adına büyük bir gayret gösterdiklerini söyleyen İl Tarım ve Orman Müdürü Kenan Şahin;
”Müdürlüğümüz Hayvan Sağlığı ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü bünyesinde sularda avlak alanların temizlenmesi için Su Ürünleri Mühendisleri ve İdari Personellerden   oluşan bir ekip kurarak ekiplerimiz Kızılırmak havzasında suyun altında ve üstünde kalan yabancı maddeleri temizledi. Müdürlüğümüz ekipleri,  Amatör olta balıkçılarının populer avlak sahası olan İlimiz Merkez İlçesine bağlı  İkizağıl ve Kortulu Köyleri çevresinde geçen Kızılrmakta su seviyesini aşırı düşmesi sonucu açığa çıkan terk edilmiş balık avlanma araçları olan  pinter ağ vb yabancı   maddeleri tekne ve motorlu araçlarla  temizleyerek çevre kirliğinden kurtarırken, aynı zamanda  amatör balıkçıların avlanmasında yaşanan olumsuzlukları gidererek, su ürünlerine sağlıklı bir ortam sağladılar. Sulardan çıkan av araçlarıyla birlikte  kopmuş olta iğnesi,  kurşun, balık leşleri ile  canlı balıkların olduğu görüldü. Canlı balıklar, terk edilmiş ağlardan ve yabancı maddelerden kurtarılarak tekrar suya bırakılırken, su ürünlerinin  sağlık ortamda yaşamasına büyük engel oluşturan  araçlar ise   ekiplerimizce Hirfanlı Barajının  taşkın sahasının dışına çıkarılarak imha edildi. Sularda avlak alanların temizlenmesi için kurulan ekiplerimizin çalışmaları devam edecek olup, ilimizdeki ırmak, gölet ve barajlarda çalışmalarımız sürüyor. Çalışmalarımız sonucunda olta atılamayan yerler temizlendi. Böylelikle avlak alanlar temizlenerek amatör balıkçılarımıza yeni alanlar oluşturmuş oluyoruz. Sağlıklı su ürünleri için sağlıklı sular diyoruz” dedi.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Nisan%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı