Kontrole Tabi İlaçlara Kırmızı Reçete!

34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacılar Odası Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Durukafa, kontrole tabi ilaçlar kırmızı reçete ile satılacağını açıkladı

Kırşehir Haberleri 8 Mart 2018 19:12
Kontrole Tabi İlaçlara Kırmızı Reçete!
-A +A

         34. Bölge Aksaray-Kırşehir Eczacılar Odası Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Halil Durukafa, 1 Nisan tarihi itibarı ile kontrole tabi ilaçların kırmızı reçete ile satılacağını bildirdi.
         Kırşehir'de Dost Eczanesi Sahibi olan Eczacı Halil Durukafa, yaptığı açıklamada şunları söyledi: "1 Nisan tarihi itibarı ile kontrole tabi ilaçlar renkli reçete sistemi dediğimiz bir sisteme geçecek. Bunun anlamı bizlerin yeşil, kırmızı, mor ve turuncu reçete ile hastalarımıza ulaştırdığımız ilaçlarımız var. Bunan yanında ifade ettiğimiz tarih itibarı ile kontrole tabi olan ilaçlarımız var. Yani mutlaka bir hekimin yazdığı reçete ile verdiğimiz ilaçlar bulunmaktadır. Bunun kontrolü Sağlık Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır.
         Bilindiği üzere normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tabi ilaçlar hekimler tarafından reçete edilmekte ve eczanelerce karşılanan reçetelere ait kayıtlar elektronik ortamda tutulmaktaydı. Normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tabi ilaçların kötüye kullanımlarını önlemek amacıyla 1 Nisan tarihinden itibaren hekimlerin bu ilaçları ihtiva eden reçeteleri Renkli Reçete Sistemi üzerinden yazmaları ve eczanelerin de bu reçeteleri Renkli Reçete Sistemi'ne kaydederek karşılamaları gerekmektedir. Ayrıca aynı tarihten itibaren eczane denetimlerine kırmızı, yeşil , turuncu, mor ve normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tabi ilaçlar için Renkli Reçete Sistemi'nde devreye alınacak olan elektronik defter verileri kullanılacaktır. Renkli Reçete Sistemi'ne renklirecete.saglik.gov.tr adresinden ulaşılacaktır. Renkli Reçete Sisteminde hekimler oluşturdukları reçeteleri 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu ile yapılan düzenleme kapsamında ıslak imzaya eşdeğer hukuki geçerliliği olan e-imza prosedürü ile imzalayacaklardır. Eczacılar elektronik reçete numarası ile düzenlenen elektronik reçeteye sistem üzerinden ulaşabileceklerdir. Reçete bilgileri sisteme kaydedildikten sonra ilaçların hastaya verilmesi gerekmektedir. Normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tabi ilaçlara ait reçeteler istisnai olarak teknik sebeplerle Renkli Reçete Sistemi'nin çalışmaması durumunda sağlık hizmet sunucularında matbu olarak yazılabilecektir. Bu reçetelerde sistemin çalışmaması ile ilgili bir ibare aranmayacak olup her reçete üzerinde bulunması mecburi bilgileri içermesi şartıyla matbu olarak eczanelerce karşılanabilir. Normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tabi ilaçlara ait matbu reçeteler eczanelerce Renkli Reçete Sistemi'ne kaydedildikten sonra hastaya ilaçlar verilecektir. Söz konusu matbu reçeteler herhangi bir geri ödeme kurumuna fatura edilmiyorsa yani ücreti mukabilinde karşılanıyorsa denetime yetkili makamlarca sorulduğunda gösterilmek üzere eczanelerde beş yıl boyunca saklanacaktır. Hekimler kırmızı, yeşil, mor, turuncu ve normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tabi ilaçlar ile beraber reçete etmek istedikleri tüm ilaçları tek bir reçetede Renkli Reçete Sistemi üzerinden yazabileceklerdir. "
         Öte yandan söz konusu genelge Kırşehir ile birlikte 81 ile gönderildi. Kırşehir'e de ulaşan genelgede şu ifadelere yer verildi: "Bilindiği üzere 1985 yılında uyuşturucu ve psikotrop ilaçların suiistimalinin engellenmesi amacıyla Bakanlığımızca uyuşturucu ilaçlar için kırmızı, psikotrop ilaçlar için yeşil reçete uygulaması, daha sonra kan menşeli ilaçların takip edilmesi için mor, faktör ürünleri için turuncu reçete uygulamaları başlatılmış, Ulusal Uyuşturucu ile Mücadele Eylem Planı 'Uyuşturucuya Ulaşabilirliğin Önlenmesi' başlıklı 1. bileşenin 5. alt bileşeninde reçeteli uyuşturucu ilaçlara ulaşılabilirliğinin kontrol altına alınması için Elektronik Renkli Reçete Sistemi Kurulması görevi Kurumumuza tevdi edilmiş, matbu renkli reçetelerin suiistimallerinin önlenmesi, takipleri ve uygulama birlikteliğini sağlamak amacıyla 14/03/2017 tarihli ve 966 (2017/1) sayılı Bakanlık genelgesi ile 17/03/2017 tarihinde renkli e-reçete uygulamasına geçilmişti.
         Projenin ikinci fazında 28/11/2017 tarihli ve 4434 (2017/4) sayılı Genelge ile mor ve turuncu reçeteli ilaçlar sisteme dahil edilmiş, bu genişleme ile turuncu reçeteli ilaçları kullanan vatandaşlarımızın sağlık müdürlüklerinden matbu reçete koçanı temin etme ve sürekli yanlarında taşıma zorunluluğu ortadan kaldırılmıştır.
         Renkli e-reçete sistemi dünyada ilk ve tek olma özelliğini muhafaza eden İlaç Takip Sistemi (İTS) çerçevesinde faaliyet gösteren bir yapı olup, e-Nabız uygulaması ile de tam entegredir. Renkli e-reçete ile tüm yurtta uygulama birliği sağlanmış, vatandaşlarımızın ilaca erişimi kolaylaştırılmış, hekimlerimizin matbu reçete temini zorunluluğu ortadan kaldırılmış, ilaç suiistimalinin önüne geçilmiş, söz konusu ilaçlarla ilgili sağlık politikalarının geliştirilmesi için dünya standartlarının üzerinde veri sağlanmış durumdadır.
         Elde edilen tüm bu kazanımlara nazaran projenin üçüncü fazında ekte yer alan 05/03/2018 tarihli ve E.672 sayılı 2018/1 sayılı Genelge gereği normal reçete ile verilmesi gereken izlemeye tabi ilaçlar 01/04/2018 tarihinden itibaren Renkli Reçete Sistemi üzerinden yazılacaktır."
 


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Aral%C4%B1k%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı