KOSGEB COSME Kümelenme Çağrısı yapıldı

Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, KOSGEB COSME Kümelenme Çağrısı'na ilişkin resmi internet sayfası aracılığıyla bilgilendirdi.

Kırşehir Haberleri 19 Ocak 2019 19:13
KOSGEB COSME Kümelenme Çağrısı yapıldı
-A +A

                  Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası, KOSGEB COSME Kümelenme Çağrısı'na ilişkin resmi internet sayfası aracılığıyla bilgilendirdi. 
                   Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'ndan yapılan açıklamada; "KOSGEB Başkanlığı’ndan alınan yazıda; KOSGEB’in Avrupa Birliği İşletmelerin ve KOBİ'lerin Rekabet Edebilirliği Programının (EU Programme for the Competitiveness of Enterprises and Small and Medium-sized Enterprises-COSME) ulusal koordinasyonundan sorumlu kurum olarak yetkilendirilmiş olduğu, ulusal katkı payının ödenmesi ve programın izleme ve değerlendirmesinden sorumlu olduğu belirtilmektedir.
                   COSME Programının bileşenlerinden biri olan "Çerçeve Koşulların İyileştirilmesi" bileşeni kapsamında "Avrupa Küme Mükemmeliyet Programı - European Cluster Excellence Programme” proje teklif çağrısı yayınlandığı belirtilmektedir. Ülkemizin Programdan yararlanma durumunun, projesi kabul edilen Türk yararlanıcılara ait bilgilerin mümkün olan en kapsamlı ve güncel şekilde izlenmesi ve sürece teknik destek sağlanması KOSGEB Başkanlığı’nın öncelikleri arasında yer aldığı belirtilmektedir" ifadelerine yer verildi. 
Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası'ndan yapılan duyuruda şu detaylara yer verildi: " Avrupa Birliği’nin, EU 2020 adını verdiği 2020 yılına yönelik stratejisini tanımlayan ana politikalardan biri “Küreselleşen Çağ için Sanayi Politikası” olarak belirlenmiştir. Bu süreçte, AB ülkelerinde ekonomik faaliyette bulunan işletmelerin % 90’ından fazlasını temsil eden KOBİ’lere özel önem atfedilmektedir. Bu kapsamda Birlik tarafından, 2014-2020 yıllarını kapsayan kısaca COSME (İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı) olarak adlandırılan yeni bir program ortaya konulmuştur. KOSGEB, COSME Programının ulusal
koordinatörüdür. COSME programının bütçesi, ana eylemler olan; KOBİ'lerin finansmana erişiminin arttırılması, Pazarlara erişiminin iyileştirilmesi, Çerçeve koşulların geliştirilmesi ve Girişimciliğin teşvik edilmesi amacıyla 7 yıl için 2,3 milyar AVRO olarak belirlenmiştir. Giderek artan bilgi temelli bir ekonomide, fikri mülkiyetin (IP) korunması, yenilik ve yaratıcılığı teşvik etmek, istihdamı artırmak ve rekabet gücünü geliştirmek için önemlidir. Fikri mülkiyet hakları (IPR), işletmelerin maddi olmayan varlıklarını yaratıcı ve yenilikçi faaliyetlerinden sağladıkları karı korumaktadır. İşletmeler, bu konuda bilgi sahibi olmadıklarından, yeterli fayda göremediklerinden ya da yüksek maliyetten dolayı Fikri Mülkiyet Sistemi’nden yeterince yararlanamamaktadırlar. Bazı AB Üye Ülkelerinde geliştirilen “IP ön tanı veya IP denetimi” , KOBİ'lerin Fikri Mülkiyetin faydalarını bireysel bağlamda görmelerine ve IP'yi iş stratejilerine nasıl entegre edebileceklerini göstermelerine yardımcı olan bir araçtır. Mevcut teklif çağrısı, İşletmelerin ve KOBİ’lerin Rekabet Edebilirliği Programı’na (COSME) dayanmaktadır. Bu "GRO/SME/17/B/05 - IP pre-diagnostics and improving access to patent protection for innovative EU SMEs- Fikri Mülkiyet ön tanı ve yenilikçi AB KOBİ'leri için patent koruma erişiminin iyileştirilmesi" eylem maddesi altında öngörülmüştür. Bu teklif çağrısının genel amacı, yenilikçi Avrupa KOBİ’leri tarafından fikri mülkiyet kullanımını kolaylaştırmak ve teşvik etmek, seçilen sayıda yenilikçi Avrupa KOBİ'sinin bir veya daha fazla destek eyleminden yararlanmasını sağlamaktır. Çağrının özel amacı ise işletmelere sunulacak desteklerin uygulanmasına ilişkin olarak gerekli olan idari ve geri ödeme süreçlerinin düzenlenmesini sağlamaktır."
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı