KOSGEB KOBİGEL 2019 Çağrı Başvuruları başladı

Ahiler Kalkınma Ajansı, KOSGEB KOBİGEL 2019 Çağrı Başvuruları'na ilişkin resmi internet sayfası aracılığıyla önemli bir duyuru yayınladı.

İlçeler 24 Mart 2019 13:00
KOSGEB KOBİGEL 2019 Çağrı Başvuruları başladı
-A +A

     Ahiler Kalkınma Ajansı, KOSGEB KOBİGEL 2019 Çağrı Başvuruları'na ilişkin resmi internet sayfası aracılığıyla önemli bir duyuru yayınladı.
         Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin Kırşehir, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kırıkkale illerinde başarılı çalışmaların altına imza atan Ahiler Kalkınma Ajansı resmi internet sayfasından derlediği bilgilere göre, başvurular 2 Mayıs tarihine kadar yapılabilecek.
         Ahiler Kalkınma Ajansı'ndan yapılan duyuruda şu bilgiler aktarıldı: "KOSGEB – KOBİ Gelişim Destek Programı KOBİGEL için 2019 yılı başvuru süreci başlamıştır. Program kapsamında “İmalat Sanayinde Dijitalleşme” temalı 2019-01 ve 2019-02 Proje Teklif Çağrıları başvuruya açılmıştır. 2019-01 Proje Teklif Çağrısı: “İmalat sanayi sektöründe dijitalleşme sürecine katkı sağlayabilecek yerli teknoloji geliştiricisi KOBİ’lerin desteklenmesi” hedeflenmektedir. 2019 – 02 Proje Teklif Çağrısı: “İmalat sanayi sektöründe faaliyet gösteren KOBİ’lerin üretim ve ilişkili iş süreçlerinde dijital teknolojilerden yararlanma düzeyinin arttırılması” hedeflenmektedir. KOBİ’ler seçecekleri çağrı kapsamında aşağıdaki konularda birden fazla proje teklifi sunabileceklerdir. Büyük Verinin Analitik Yöntemlerle İşlenmesi ve İmalat Sanayinde Kullanımı, İmalat Sanayinde Nesnelerin İnterneti, İmalat Sanayinde Otonom Robot Teknolojileri, İmalat Sanayinde Akıllı Sensör Teknolojileri, Yapay Zekaya Dayalı Siber Fiziksel Akıllı Fabrika Sistem ve Bileşenleri, İmalat Sanayinde Siber Güvenlik. Destek oranı, üst limitler ve çağrı bütçesi: Destek oranı %60’tır. 2019.01 Proje Teklif Çağrısı kapsamında işletme başına 300.000 TL’ye kadar geri ödemesiz, 350.000 TL’ye kadar geri ödemeli(teminat veya KGF kefaleti karşılığı) olmak üzere toplam 650.000 TL’ye kadar destek verilebilecektir.
         2019.02 Proje Teklif Çağrısı kapsamında işletme başına 300.000 TL’ye kadar geri ödemesiz, 700.000 TL’ye kadar geri ödemeli(teminat veya KGF kefaleti karşılığı) olmak üzere toplam 1.000.000 TL’ye kadar destek verilebilecektir.Proje çağrılarının toplam bütçesi; 2019-01 çağrısı için 100 Milyon TL, 2019-02 çağrısı için 150 Milyon TL olmak üzere toplam 250 Milyon TL’dir. Proje çağrısı için başvuru sistemi 02 Mayıs 2019 günü saat 23:59’da kapatılacaktır. Son başvuru tarih ve saatinden önce başvuru sahibi tarafından onaylanmayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır. Detaylı bilgi için https://www.kosgeb.gov.tr/site/tr/genel/destekdetay/3288/kobigel-kobi-gelisim-destek-programi adlı siteye tıklayabilirsiniz.”
         Öte yandan 29 Mart 2019 Cuma günü saat 09:00’da Ahiler Kalkınma Ajansı tarafından Kırşehir TSO Konferans Salonunda “Enerji Verimliliği” konusunda bir bilgilendirme toplantısı organize edildi. Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası resmi internet sayfasından yapılan duyuruda ise şu detaylar aktarıldı: "Günümüzde sınırsız olmayan enerji kaynaklarının en verimli şekilde kullanılması önem arz eden bir konudur. Özellikle enerji kullanımının fazla olduğu tesislerde artan enerji maliyetini düşürmek ve aynı zamanda mevcut enerjiyi en verimli şekilde kullanmak için enerji yönetimi, başarılı bir organizasyon ve uygun bir enerji etüdü gerekmektedir. Enerji etüdü, bir bina veya tesis için uygun ekipmanlarla çeşitli ölçme tekniklerini barındıran ve enerji verimliliğini artırıp sarfiyatı minimuma indirmek için yapılan çalışmaların tümüdür. Enerji tasarruf potansiyellerini, enerji atıklarını ve sera gazı emisyonlarını belirlemek, bunlarla ilgili geri kazandırıcı veya önleyici tedbirleri teknik ve ekonomik boyutları ile ortaya koymak amacıyla yapılır. Düzenlenen bu Bilgilendirme Toplantısında iş yerlerinde enerjinin verimli kullanılarak kârlılığın artırılmasına yönelik alınabilecek tedbirler, enerji etüdü yöntemleri, enerji yönetimi, teknik ve yasal standartlar hakkında uzman tarafından bilgiler aktarılacaktır. Kamu otoriteleri “Enerji Verimliliği” konusuna büyük önem vermekte olup, bu konuda teknik ve mali destek almak isteyen girişimcilere çeşitli olanaklar sunmaktadır. Toplantıda, iş yerlerinde enerji etüdü yaptırmak ve etüt sonucunda makine-ekipman değişimi yapmak isteyen katılımcı firmaların bu projelerini finanse edebileceği  programlardan yararlanabilmeleri için bilgilendirme yapılacaktır. KOSGEB - KOBİ’lere Enerji Verimliliği Desteği, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı – Verimlilik Artırıcı Proje (VAP) Destekleri, Ahiler Kalkınma Ajansı – Mali Destek Programı. Enerji Verimliliği Bilgilendirme Toplantısına tüm üyelerimiz davetlidir."


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı