Küçük Adım, Büyük Umut!

Tüm Türkiye'de olduğu gibi Kırşehir'de de her geçen gün artan organ bağışçısı sayısı, organ bağışı bilincinin arttığını gösterirken Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışçısı olmaları konusunda Kırşehir halkını bilgilendirmeye devam ediyor.

Kırşehir Haberleri 20 Kasım 2019 15:47
Küçük Adım, Büyük Umut!
-A +A

             Tüm Türkiye'de olduğu gibi Kırşehir'de de her geçen gün artan organ bağışçısı sayısı, organ bağışı bilincinin arttığını gösterirken Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü Organ Bağışçısı olmaları konusunda Kırşehir halkını bilgilendirmeye devam ediyor. Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin derlediği bilgilere göre Türkiye'de şu an itibari ile 503.767 organ bağışçı sayısı bulunuyor. Bu sayının 197 organ bağışçısı ise Kırşehir'den...
            Kırşehir Sağlık Müdürlüğü yetkililerinden edindiğimiz bilgilere göre 2015 yılı 116 bağışçı, 2017 yılında 90 bağışçı ve 2019 yılında ise 197 organ bağışçı sayısına ulaşıldı. Kırşehir'de organ bağışı konusunda duyarlılığın arttığı gözlerden kaçmazken, 2017 yılı Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında Kırşehir'de toplam 26 kişinin organ bağışında bulunduğu öğrenildi.
           Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin Organ, Doku Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanlığı resmi internet sayfasından derlediği bilgilere göre Kırşehir'de 2017 yılı Temmuz ayında 10 kişinin organ bağışı yaptığı ve toplam 161 organın bağışlandığı öğrenildi. Kırşehir'de 2017 yılı Ağustos ayı içerisinde 9 bağış ve 142 organ, 2017 yılı Eylül ayı içerisinde 7 bağış ve 103 organ, 2017 yılı Ekim ayı içerisinde ise 12 bağış ve 189 organ bağışında bulunduğu öğrenildi. 2017 yılı içerisende toplam 90 kişinin bağışta bulunduğu öğrenilirken bu rakam Ocak 2019- Kasım 2019 döneminde 197 kişiye yükseldi. Organ bağışı konusunda bilinçlenen ve Kırşehir Sağlık Müdürlüğü ve Ahi Evran Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesi'nde görevli uzmanların da konuya ilişkin detaylı bilgiler aktarmaları ile birlikte farkındalığı arttığı Kırşehir'de bağış ve bağışçı sayısının her geçen gün arttığı gözlerden kaçmazken bu rakam 2019 yılında 197 olarak belirlendi. 
Organ ve doku nakli, tedavisi sadece nakil ile mümkün olan organları hasar görmüş hastalara büyük umut ışığı olmaktadır. Günümüzde, birçok organ için naklin mümkün hale geldiği söylenebilir. Organ nakli konusundaki bilinç son yıllarda oldukça artmasına rağmen, tüm Dünya’da ve Türkiye’de de organ nakli bekleyen insan sayısı çok fazladır. Dünyada, organ nakli yapılmazsa yaşamı ölümcül bir tehlike altında olan 1 milyara yakın insan yaşamaktadır.  
            Çınar Kırşehir Gazetesi ekibi olarak bizde organ bağışının önemine dikkat çekmek istedik ve organ bağışçısı olduk. Küçük bir adım atarak oluşturduğumuz bağış başkalarının hayatlarına büyük bir umut ışığı olabilir.  Sizde organ nakli bekleyen kişilere umut ışığı olmak istemez misiniz?
Organ bağışı hakkında merak edilen bilgileri sizin için derledik. 
ORGAN BAĞIŞI NEDİR?
             Bir kişinin hayatta iken kendi isteği ile, tıbben yaşamı sona erdikten (beyin ölümü gerçekleştikten) sonra doku ve organlarının, başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu iki şahit huzurunda belgelemesidir. Akli dengesi yerinde olan ve 18 yaşından büyük olan herkes organ bağışında bulunabilir.
ORGAN NAKLİ NEDİR?
            Bir organın görevini yerine getiremeyip, vücuda zarar vermeye başladığı durumda, hasta olan o organın, bir başka kişiden alınan sağlam organ ile değiştirilmesi işlemidir. Bağışlanmış olan organın uygunluğu, vericinin beyin ölümü gerçekleştikten ve ailenin onayı alındıktan sonra, sağlık ekibi tarafından uygunluğu tespit edildikten sonra yapılır.
ORGAN BAĞIŞI YAPILAN BİRİMLER HANGİLERİDİR?
             Sağlık Müdürlüklerine, Kamu ve Özel tüm hastanelere, Organ Nakli Yapan Merkezlere, Aile Sağlığı Merkezlerine, Toplum Sağlığı Merkezlerine ve Bölge Koordinasyon Merkezleri tarafından çeşitli etkinlikler sırasında kurulan organ bağış standlarına yapılabilir. Sağlıklı her organ bağışlanabilir. Kişiler organlarından dilediği birisini bağışlayabileceği gibi, organlarının tamamını da bağışlayabilirler. Ülkemizde; kalp, karaciğer, akciğer, böbrek, pankreas gibi organların yanı sıra, kalp kapağı, gözün şeffaf kornea tabakası, kas ve kemik iliği gibi dokular da başarı ile nakledilmektedir. Organ alınıp nakil yapılabilmesi için kişinin sadece yoğun bakımda solunum cihazına bağlı iken beyin ölümü gerçekleşmiş olması gerekir. Nakil işlemleri sadece Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş profesyonel bir organ nakli ekibi tarafından yapılır.
NE ZAMAN ORGANLARIMI BAĞIŞLAYABİLİRİM?
            Kişi hayatta iken kendi serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra organ ve dokularının ihtiyacı olan hastalar için kullanılmasına izin verebilir veya hayatta iken bu konuda bir beyanda bulunmamışsa yine tıbben yaşamı sona erdikten sonra yakınları tarafından organ ve dokuları bağışlanabilir. Bu işlem ölüden (kadavra) canlıya organ bağışıdır. Kişi hayatta iken kendi serbest iradesi ile bir böbreğini veya karaciğerinin bir kısmını ihtiyacı olan bir hasta için bağışlayabilir. Bu işlem de canlıdan canlıya organ bağışıdır.
ORGAN BAĞIŞINDAN VAZGEÇEBİLİR MİSİNİZ?
              Organ bağışından vazgeçebilirsiniz. Organ bağışından vazgeçtiğinizde, organ bağışı yapılan birimlerden herhangi birisine başvurarak talebinizi iletmeniz halinde bağışınız iptal edilir.
AİLEDEN İZİN ALINIR MI?
             Organ bağışı kişinin vasiyeti niteliğindedir. Bağış kartı ve form doldurulur iken formun bir bölümünde beyin ölümü gerçekleştikten sonra ulaşılması gereken kişi ibaresi bulunmaktadır. Organ bağış kartınız olsa bile; kişinin beyin ölümü gerçekleştiğinde organ bağışı için gerekli yazılı onay aileden alınır. Kişilerin organ bağışında bulundukları bilgisini aileleri ile paylaşmaları, ailenin onay vermesini kolaylaştırmaktadır.
ORGAN BAĞIŞI İÇİN YAŞ SINIRI VAR MIDIR?
             Organ nakli yasasına göre canlıdan canlıya organ bağışında 18 yaş altındaki kişilerden organ alınmaz. Ancak, kadavradan yapılan bağışlarda yaş sınırı yoktur. Ölen bir yenidoğan bebeğin bağışlanan organları kullanılacağı gibi doksanlı yaşlardaki bir vericinin de organları kullanılabilir. Bağışlanan organların kullanılıp kullanılamayacağına nakli gerçekleştirecek olan cerrah karar verir. İleri yaş, süregelen sağlık sorunları, alkol ve sigara alışkanlığı organ bağışına engel değildir. Bağışlanan organların kullanılıp kullanılamayacağına nakli gerçekleştirecek olan cerrah karar verir.
ÖLEN BİR KİŞİNİN ORGANLARI ALINIRKEN VÜCUT BÜTÜNLÜĞÜ BOZULUR MU?
            Yaygın inanışın tam tersine ölen bir kişinin bağışlanan organlarının başka hastaların tedavisinde kullanılabilmesi için organ çıkarım ameliyatının normal ameliyathane koşullarında ve normal ameliyat tekniklerine göre yapılması gereklidir. Tıpkı canlı bir insana ameliyat yapıyormuş gibi multidisipliner bir yaklaşım ile işlem yapılır. Eğer karın içi organlar çıkarılacaksa göbek üstü ve altı bir orta hat kesisi ile, kalp ve akciğerler çıkarılacak ise göğüs kafesi ön duvarından yapılacak bir orta hat kesisi ile organlar çıkarılır. Yine normal ameliyat teknikleri ile gayet özentili bir şekilde cilt kapatılarak cenazeye saygı içerisinde temizliği yapılarak morga gönderilir. Görüldüğü gibi burada cesedin parçalanması veya vücut bütünlüğünün bozulması gibi bir durum söz konusu değildir. Ölen kişilerin bağışlanan organları Sağlık Bakanlığı Organ Nakli Ulusal Koordinasyon Sistemi içerisinde akademisyenlerden oluşan bilimsel danışma komisyonlarının belirlediği kurallar ve prensipler çerçevesinde organ nakli merkezlerine ve hastalara tahsis edilmektedir. Irk, din, dil, cinsiyet ve statü farkı gözetmeksizin kurallar katı bir şekilde uygulanarak organlar en uygun hastalara adalet ve şeffaflık ilkeleri çerçevesinde nakledilmektedir. Organ bağışçısı olmak istiyorsanız daha detaylı bilgileri Kırşehir İl Sağlık Müdürlüğü'nden de edinebilirsiniz. Haydi Kırşehir organ bağışçısı olalım ve başka bir kişinin hayatında ışık olmaya ilk adımı biz atalım…
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı