Kuraklık Seyfe'yi fena vurdu!

Ramsar Sözleşmesi ile korunan Kırşehir'in Mucur ilçesi sınırlarındaki Seyfe Gölü Kuş Cenneti'nin su olmaması, göç yolundaki kuşları besinsiz bıraktı.

Kırşehir Haberleri 22 Kasım 2018 11:24
Kuraklık Seyfe'yi fena vurdu!
-A +A

               Ramsar Sözleşmesi ile korunan Kırşehir'in Mucur ilçesi sınırlarındaki Seyfe Gölü Kuş Cenneti'nin su olmaması, göç yolundaki kuşları besinsiz bıraktı.
               Önceki yıllarda yaz aylarında kuruyan, sonbaharın gelmesiyle su seviyesi yükselen gölde, bu yıl kuraklığın etkisi ile göç yollarından geçen kuş sürülerinin de uğramadan geçtiği görülüyor. Göçmen kuşların büyük bölümü, su bulunmayan gölde konaklamadan yollarına devam ediyor.
                Yaklaşık 20 gün önce tersine göçlerine başlayan turnalar, çok az miktardaki suda bir süre beslenip dinlendikten sonra yollarına devam etti. Bugünlerde göçe başlayan kaz sürüleri ise su olmadığı için beslenme ortamı bulunmayan gölde bir süre dinlenip başka sulak alanlara yöneldi.
                 Seyfe Gölü Ekoloji Derneği Başkanı Ömer Çetiner, buradaki kuş cennetinin, Türkiye'deki iki göç yolundan birinin üzerinde bulunduğunu söyledi. Gölün aynı zamanda bir toplanma merkezi olduğunu belirten Çetiner, su olması halinde kuşların burada konakladığını, bir süre dinlenip beslendikten sonra yollarına devam ettiğini dile getirdi. Son yağışlarla az da olsa yükselmesi nedeniyle turnaların burada konakladığını vurgulayan Çetiner, kazların ise aynı şansa sahip olmadığını aktardı.
                    Sonbaharda gölün kurumasının üzüntü verici olduğuna işaret eden Çetiner, "Seyfe'deki su miktarı, o dönem göç yolunda olan turnalara dinlenme ve beslenme imkanı sunuyordu. Güneşli havalarda buharlaşmanın etkisiyle sular tamamen yok oldu. Şu anda göç yolundaki kaz sürüleri, beslenme imkanından mahrum olarak yollarına devam ediyor" dedi.
                     Su girişi konusunda sadece yağışlara bel bağlanmaması gerektiğinin altını çizen Çetiner, şunları kaydetti: "Maalesef küresel ısınma dediğimiz bir olay var. Seyfe Gölü'ndeki güzelliklerin devam etmesini sadece yağışlara bağlamak doğru değil. Zaten yeterince yağış da alamıyoruz. Yamula Barajı'ndan gelecek su ile ilgili bir proje var. Bununla ilgili çalışmalar bir noktaya geldi ama geç kalındı. Oradan gelecek su, hem yöredeki vatandaşlarımızın gelirini artıracak hem de havzaya girecek su artacağı için göle su girişimiz olacak. Gölü besleyen Seyfe, Malya ve Horla pınarlarından su girişinin sağlanması önemli. Seyfe pınarından gelecek suyu çok önemsiyoruz çünkü buradan girecek su küçük adacıklar oluşturuyor, turbalıklar meydana geliyor. Bunlar da kuşların saklanabileceği, yuva yapabileceği bir ortam oluşturuyor. Bu konuda yapılan çalışmaların bir an önce hızlandırılmasını istiyoruz."
                     Seyfe Gölü Kuş Cenneti, geçmişte 187 çeşit kuş türüne ev sahipliği yapması, dünyada nesli tükenmekte olan 27 kuş türünü bünyesinde barındırması ve endemik bitkileriyle biliniyor.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Temmuz%20Sal%C4%B1%20-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı