Kurban kesim ve satış yerleri belli oldu!

Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, alınan önlemler hakkında açıklamalarda bulundu

Kırşehir Haberleri 24 Temmuz 2019 17:01
Kurban kesim ve satış yerleri belli oldu!
-A +A

            Kırşehir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü 2019 yılı Kırşehir Merkez Kurban kesim Yerleri Bilgileri'ni resmi internet sayfası aracılığıyla duyurdu.  Buna göre Kırşehir'de; Yerköy Yolu üzerinde bulunan İstanbul Et Kombinası, Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Kısmet Et ve Kırşehir Et Kombinas, Kışlapınar Mahallesi 303. Sokak Özbağ'da bulunan Nidanur Et Entegre Tesisi ve kapalı pazar yeri, kurban kesim yeri olarak belirlendi. Ayrıca vatandaşlar kendi özel mülklerindeki bahçelerinde de kurban kesimi yapabilecek. Kesimlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus cadde ve sokak aralarında kurbanların kesilmemesi hatırlatıldı. Kırşehir'de kurban satışının ise sadece Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Canlı Hayvan Ticaret Borsası'nda yapılacağı kaydedildi. 
            Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, yaptığı açıklamada, rutin gıda denetimleri dışında Kurban Bayramı vesilesiyle yapmış oldukları gıda denetimleri hakkında bilgiler verdi. 
İl Müdürü Şahin, yaptığı açıklamada, "Hayvan sağlığı, sağlıklı et ve gıda tüketimi denildiğinde elbette ilk akla gelen Kurum Tarım ve Orman Bakanlığıdır. Kurban Bayramı ise dini bir vecibe olmasından dolayı her bireyin sorumluluk sahibi olmasını gerektiren bambaşka bir süreçtir. Hayvan ticaretini yapan kimselerden kasabına, kasabından vatandaşına herkes bu dört günlük sürecin biz Tarım ve Orman Bakanlığının birlikte önemli bir paydaşıdır.
      Hayvan satış yerleri ve kesim yerleri kamu kurumları koordinasyonunda düzenlenmekte ve denetlenmektedir. Bu görevi yerine getirmek için Bakanlığımız adına veteriner hekimlerimiz görev yapmaktadır. Hayvanların acı çekmeksizin kurban edilmesi işlemi de hem insani anlamda hem de dinimiz açısından en önemli konulardandır. Kurban Bayramında görev alan kasapların işinin ehli olması en çok da bu nedenle önemlidir. Kasaplar hayvanın acı çekmeden kesimi sonrasında kanının iyice akıtılması gerektiğini, kesim hijyeninin önemini bilerek çalışmalıdır.
Tüm bu süreçte dini vazifesini yerine getirmek isteyen vatandaşların da sorumluluk sahibi olması gerekir. Olayın yalnızca kesilen bir hayvan ve iştahla yenilecek kavurmadan ibaret olmadığını aklından çıkarmamalıdır. Her dini vazifede olması gerektiği gibi sabırlı, insanlığını bir an dahi unutmadan, hayvanlara ve din kardeşlerine karşı bilinçli davranmalıdır.
Kesim sonrası etlerin saklanması ve tüketim şekline dair püf noktalar da göz ardı edilmemelidir. Tüm bunlar yoğun yaşanacak bu dört günlük süreçte karşılaşılacak sağlık sorunlarının da önüne geçilmesini sağlayacaktır. 
             Gıda denetimlerimiz, Kurban Bayramı öncesinde, riske dayalı denetim esasları çerçevesinde 7 gün 24 saat denetim anlayışıyla gerçekleştirilmektedir. Özellikle Bayram boyunca geleneksel anlamda tüketilen tatlı ve pastacılık ürünleri, şekerlemeciler, ekmek fırınları, pideciler ve unlu mamuller üretim yerleri, toplu tüketim yerleri ve gıda satış yerleri olmak üzere gıda üretimi ve arzının bulunduğu İl merkezi ve İlçelerimizde gıda güvenilirliği ve gıda hijyeni konusunda denetimler devam etmektedir.
Gıda işletmelerini denetleyerek gıdaların güvenilir olmasını sağlamaya çalışırken tüketicilerimizi de bilinçlendirmeye gayret göstermekteyiz. “En iyi gıda denetçisi tüketicinin kendisidir.” sözünden hareketle bütün vatandaşlarımız birer gıda denetçisi gibi hareket ederek bu konuda daha bilinçli ve duyarlı olmalıdırlar. Bu kapsamda karşılaştıkları olumsuzlukları “ALO GIDA 174” hattı ile il ve ilçe müdürlüklerine bildirmelidirler. 
Vatandaşlarımızın Türkiye’nin her yerinden devletin yetkili birimlerine ulaşabilmelerini sağlamak amacıyla bakanlığımızca oluşturulan “ALO GIDA 174” hattına 7 gün 24 saat boyunca ulaşılabilmektedir. Hatta gelen gıdaya ilişkin her türlü şikâyet ve talepler anında değerlendirilmeye alınmakta ve sonuçları internet üzerinden takip edilebilmektedir.
           İl ve İlçe Müdürlüklerimizce kasapların hijyenik koşullarıyla ilgili denetimleri yapılmış olup, hijyen koşullarında et parçalama ve kıyma çekmeleri sağlanmıştır. Kasaplar Bakanlığımıza kayıtlı işletmeler olup halkımızın hijyen kuralarına uyan kasaplarda et parçalatma ve kıyma çektirmeleri uygun olacaktır.
Ayrıca Kurban Bayramı süresince halkımızın kurban etlerini parçalayan, kıymaya dönüştüren ve geleneksel ürün haline getiren kasaplar, şarküterilerde de hijyen denetim ve kontrolleri yapılacak olup uygunsuz şartlarda kıyma çekimi, et parçalama ve geleneksel ürün işleme işleri yapan işletmelere 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu kapsamında yasal işlem uygulanacaktır.
Her zaman olduğu gibi bu Kurban Bayramında da halkımızın güvenilir gıda tüketmesi için denetimlerimizin artarak devam ettiğini, halkımızdan gelebilecek gıda ile ilgili her türlü şikâyet ve taleplere açık olduğumuzu bildiririz" 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : Kurban Bayramı, Kurban Kesimi, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Bayram Gelmiş Neyime!

Bayram Gelmiş Neyime!

17:01 17 Eylül 2019
Deplasmandan 3 puan

Deplasmandan 3 puan

08:04 16 Eylül 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Eyl%C3%BCl%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı