Kuru Bamya'da Rekor Fiyat

Kuru bamyanın fiyatı rekor üzerine rekor kırarak 200 lirayı buldu

Kırşehir Haberleri 5 Haziran 2018 20:15
Kuru Bamya'da Rekor Fiyat
-A +A

                Kırşehir’de kurutulmuş bamyanın kilosunun 200 liraya yaklaşması nedeniyle kuru bamya, artık gramla satılmaya başlandı. Ramazan mevsiminin vazgeçilmezi olan bamya yemeği de artık zengin yemeği oldu. 
Sağlık açısından faydalı bir besin olduğu bilinen bamyanın fiyatı rekor üzerine rekor kırarken kışın kuru halde satılan ve fiyatı adeta altınla yarışan kuru bamya, artık gramla alınmaya başlandı.
                Kırşehir'de aktarlık yapan esnaflar, fiyat artışı karşısında kiloyla satış devrinin kapandığını belirterek, "Kurutulmuş bamyanın kilosu 200 liraya yaklaştı. Fiyatlar bu sene çok yüksek. Bu da bamyanın az olmasından kaynaklanıyor. Geçen sene kuru bamya 110-120 liradan satılıyordu. Bamyayı artık gramla satmaya başladık. Genelde müşteri 100-120 gram alıyor, 20-25 lira veriyor. Onunla da ancak bir tencere yemek yapabiliyor. Bir kilo bamyanın fiyatı 4 kilo etin fiyatını geçiyor. Fiyatın bu kadar yüksek olması nedeniyle dar gelirliler bamyanın tadını unuttular. Kırşehir'de bamyanın çorbası ve yemeği yapılıyor. Bağırsakları çalıştırdığı biliniyor" dediler. 
Bamya fiyatının bu kadar yüksek olmasının nedenlerini açıklayan aktarlar, "Bamyanın toplaması ve kurutması zahmetli. Tarlaya ekilen bamya, yorucu bir çalışmanın ardından toplama işlemi yapılıyor. Bamya kurutuldukça ağırlığını kaybeder. Ortalama 10 kilo yaş bamyadan 1 kilo kuru bamya elde ediliyor. Sağlığa faydalı olan bamya, kolesterol, kan şekeri düzeyleri ve diyabete karşı koruma gösteriyor. Bunun yanında cilde faydalı olan bamya, öksürüğe karşı da doğal ilaç olarak biliniyor" diye konuştular.
                   Aktarlar, "Ramazan ayının vazgeçilmez lezzetleri arasında bulunan kuru bamya, Kırşehir'de çok tüketiliyor. Taze bamya da Ramazan ayına yetişmiyor. Ramazanda talep fazla olunca toptancılar fiyatı yükseltiyor. Bu da doğal olarak tüketiciyi yansıyor" ifadesine yer verdiler.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/15%20%C5%9Eubat%20%C3%87%C4%B1nar-1(1).jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı