Kuruluş Osman Dizisinde Kırşehir Vurgusu!

ATV ekranlarında 2. Bölümü bu akşam yayınlanan Kuruluş Osman dizisinde adeta Kırşehir tanıtımı yapıldı.

Kırşehir Haberleri 27 Kasım 2019 22:45
 Kuruluş Osman Dizisinde Kırşehir Vurgusu!
-A +A
Haberin Videosu
https://www.youtube.com/watch?v=ugLGoSZvuOc

          ATV ekranlarında 2. Bölümü bu akşam yayınlanan Kuruluş Osman dizisinde adeta Kırşehir tanıtımı yapıldı. Kırşehirin en önemli değerlerinden biri olan Ahi Evran ile Ahilik teşkilatına vurgu yapılırken esnaf teşkilatının temelinin atıldığı Ahiliğin başkenti Kırşehir dizide büyük yer aldı.  Osmanlı Devleti'nin kuruluş yıllarında yaşamış bir İslam ilahiyatçısı-din bilgini, Ahi şeyhi, Osman Gazi'nin kayınbabası ve hocası, Osmanlı Devleti'nin fikir babası ve KIRŞEHİR'İN Önemli değerlerinden bir tanesi de bilindiği gibi Şeyh Edebali.
           Kuruluş Osman DİZİSİNDE Türk Diline ve Türkçe ye sunduğu katkılar ve İslamiyetin yayılmasına büyük destek sağlayan Ahmet Yesevi için de önemli vurgular yapıldı.
            Kuruluş Osman, Bozdağ Film imzalı, ilk bölümü 20 Kasım 2019 tarihinde yayınlanan, yönetmeliğini Metin Günay'ın yaptığı, senaryosunu Mehmet Bozdağ'ın kaleme aldığı tarih ve kurgu türündeki Türk yapımı dizidir. 
            İlk bölüm yayın tarihi 20 Kasım 2019 Çarşamba olan ve 2. Bölümü ile bugün ATV ekranlarında takipçileri ile buluşan Kuruluş Osman dizisi canlandırılan karakterlerin yanı sıra bugün Ahilik Teşkilatı, Dini eğitim ile Şeyh Edebali ve Ahmet Yesevi başta olmak üzere birçok konuda Kırşehir vurgusu yapıldı.
Kuruluş Osman Dizisi Konusu
           Osman Bey 1281 – 1326 yılları arasında 45 yıl Osmanlı beyliğinin başında bulunmuştur. Doğum tarihi ise 1258’dir. Osman Bey Selçuklu devletinin önemli beyliklerinden olan ve Kastamonu’da bulunan Çobanoğulları Beyliği’nin yıkılışına kadar onlara bağlı kaldı. Çobanoğulları Beyliği dağılınca Uç beyi olarak Anadolu Selçuklu devletine bağlı devam etti. Türkiye Selçuklu Sultanı III. Alaeddin Keykubat’ın İlhanlı hükümdarının yanına götürülüp gözaltına alınması üzerine kendi beyliğini kurdu ve bağımsızlığını ilan etti. Sonrasında Ahilerin lideri Şeyh Edebali’nin kızıyla evlenerek bu teşkilatın da desteğini sağladı. Osman Bey Bizans Tekfurları ile savaştı ve onlardan Karacahisar, Yarhisar, İnegöl, Yundhisar ve Yenişehir’i aldı. Gücünü sonunda gösteren Osman Bey’in İzmit’e kadar ilerleyince Bizans İmparatoru, tekfurlar ile anlaşarak Osman Bey’i durdurmak için bir ordu hazırladı ancak bu ordu Osman Beyin ordusu karşısında  üzerine Koyunhisar Savaşı’nda kaybetti.

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Her yanın hüzün SEYFE!

Her yanın hüzün SEYFE!

12:01 17 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/07%20ARALIK%20CUMARTES%C4%B0%20-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı