Kütüphane'de Sona Gelindi!

Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanesi, modern mimarisi ve zengin içeriği ile göz kamaştıracak.

Kırşehir Haberleri 7 Temmuz 2018 19:15
Kütüphane'de Sona Gelindi!
-A +A

         Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanesi, modern mimarisi ve zengin içeriği ile göz kamaştıracak.
Kırşehir'de yapımı tamamlanan Aşıkpaşa İl Halk Kütüphanesi 22 Temmuz'da kapılarını aralayacak.Bilindiği gibi 2015 yılı Mart ayında Medrese Mahallesi’nde geçici binasına taşınan Lütfi İkiz İl Halk Kütüphanesi’nin yeni ve modern binasının inşaat çalışmaları mevcut binanın 20 Ağustos 2015 tarihinde yıkılmasıyla başlamıştı.
         2014 yılı yatırım programına alınan ve ihalesi 10 Temmuz 2015 tarihinde yapılarak yükleniciye firmanın inşaatına 30 Temmuz 2015 tarihinde başladığı Halk Kütüphanesi’nin 22 Temmuz'da açılışının yapılacağı öğrenildi. Bodrum ve zemin kat hariç 5 kattan oluşan, 3 bin 500 metrekare kapalı alana sahip Lütfi İkiz İl Halk Kütüphanesi’nin inşaatına 30 Temmuz 2015'te başlandı.  İhalesi 10 Temmuz 2015 tarihinde yapılan Halk Kütüphanesi’nin yaklaşık 4 milyon 433 bin TL maliyeti bulunuyor. Modern ve son teknolojik imkanlarla inşa edilen ve oyun salonlarının da yer alacağı kütüphane inşaatı çalışmaları son hızla devam ederken Kırşehirliler de modern binanın biran önce hizmete girmesini heyecanla bekliyor.
         2011 yılında yatırım programına alınarak depreme dayanıksız olduğu için yeniden yapılması öngörülen, ancak yeterli girişimde bulunulmaması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın mevcut kütüphane binasında tadilat ve güçlendirme çalışmaları yapılması kararının alındığı, ancak dönemin Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak’ın girişimleriyle Engellilere Erişim Projesi’ne uygun olmaması ve depreme dayanıksız olması dolayısıyla yıkılarak yerine çok katlı, yeni, modern bir binanın yapılması 2015 yatırım programına alınmıştı. “Lütfi İkiz” olan adı Aşıkpaşa şeklinde değiştirilen İl Halk Kütüphanesi, 2015 yılı Mart ayında mevcut binasından taşınarak, Medrese Mahallesi 97. Sokak No: 10-12 ve 1 adreslerinde hizmet vermeye başlamıştı. Yeni ve modern binasında hizmete açılacağı günü sabırsızlıkla bekleyen Kırşehirliler mimari yapısıyla göz kamaştıran yeni kütüphane ile okur ve okuyucu sayısının da artacağına inandıklarını dile getirdiler.
KIRŞEHİRLİ YAZARLARIN KİTAPLARI SERGİLENECEK
         Yeni binanın tescil tanziminden sonra okul öncesi bölümü de devreye girmiş olacak. Bu bölümde 3 ve 6 yaş arası çocuklar buraya ebeveynleriyle gelerek sesli kitap projesi ile eğitimleri sağlanacak. Bebek bakım odası, çocuk bölümü ve 25 bini aşkın kitap sayısı ile gençler kitap okuyarak bilgi birikimlerine yenilerini ekleyebilecekler. Yeni kütüphanede atölyeler, konferans salonları mevcut. Bu konferans salonlarından sinema gösterimleri için de faydalanılacak. Burada da 30 bin civarında kitap olacak. Sanat köşesinin yer alacağı Aşıkpaşa Kütüphanesi için geri sayım sürerken Kırşehir’de ne kadar kitap basılmışsa teşhiri yapılacak. Ödünç kitap servisi ve gençlere sunulacak ücretsiz internet imkanı ile de göz kamaştıracak olan kütüphanede müzik atölyesi ve sergiler adeta büyüleyecek.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/22%20%C5%9Eubat%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı