Listeler Tamamlandı; Hedef 24 Haziran!

24 Haziran'da yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde aday olacakların isimleri bugün saat 17.00'de Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verildi.

Kırşehir Haberleri 21 Mayıs 2018 20:14
Listeler Tamamlandı; Hedef 24 Haziran!
-A +A

                     24 Haziran'da yapılacak 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nde aday olacakların isimleri bugün saat 17.00'de Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) verildi. Seçimde kullanılacak oy pusulasındaki sıralama için de Yüksek Seçim Kurulu'nda kura çekildi. "Cumhur İttifakı" birinci, "Millet İttifakı" ise altıncı sırada yer alacak.
                   Seçim Takvimi'ne göre, Milletvekili Genel Seçimi'nde aday olacakların isimleri dün mesai saatinde Yüksek Seçim Kurulu'na teslim edildi. 
            Edinilen bilgiye göre, Kırşehir'den seçimde listede gösterilenlerin isimleri şöyle:
AK PARTİ: Mustafa Kendirli (İş Adamı), Necmettin Erkan (Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürü). 
CUMHURİYET HALK PARTİSİ: Yrd. Doç. Dr. Metin İlhan (Doktor), Çağdaş Gökalp (Avukat)
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ: Oğuz Sulusaray (Siyaset Bilimcisi), Ali Aydın Akpınar (Avukat)
İYİ PARTİ: Mustafa Hakan Ünser (Mühendis), Asaf Kayaoğlu (İş Adamı). 
SAADET PARTİSİ: Mustafa Çakır (Makine Mühendisi), Hüseyin Eserer (Emekli İmam)
OY PUSULALARINDAKİ SIRALAMA BELLİ OLDU
            Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından, ittifakların ve siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimi yapıldı. 
             Seçime AK Parti, BBP, BTP, CHP, DP, HDP, HÜDA PAR, İYİ Parti, MHP, Saadet Partisi ile Vatan Partisi olmak üzere 11 siyasi partinin katılacağı açıklanmıştı. Ancak, "Cumhur İttifakı"na destek veren BBP ile "Millet İttifakı"na destek veren DP, seçimlere tek başına katılmama kararı aldığı için oy pusulasında yer almayacak.
              Kura çekiminde kullanılacak fanusların birinde ittifakların ve siyasi partilerin adları, diğer fanusta ise seçime katılacak ittifak ve siyasi parti sayısı kadar rakam yer aldı.
              AK Parti ve MHP'nin oluşturduğu, BBP'nin destek verdiği "Cumhur İttifakı", CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Partinin (DP) kurduğu "Millet İttifakı" ile kalan BTP, HDP, HÜDA PAR ve Vatan Partisi için kura çekimi yapıldı. 
               Buna göre, listenin ilk sırasında "Cumhur İttifakı", son sırasında ise "Millet İttifakı" yer alacak.
Seçime, HÜDA PAR ikinci, Vatan Partisi üçüncü, HDP dördüncü, BTP ise beşinci sıradan giderecek.
Bu kura çekiminin ardından ittifak yapan partilerin kendi aralarındaki yerlerinin belirlenmesi için kura çekimine geçildi. Buna göre, oy pusulasının birinci sırasındaki "Cumhur İttifakı" için yapılan kurada, AK Parti birinci, MHP ikinci sırada çıktı.
               Oy pusulasının altıncı sırasındaki "Millet İttifakı" için yapılan kuraya göre ise CHP birinci, Saadet Partisi ikinci, İYİ Parti üçüncü sırada bulunacak.
AK PARTİ
              AK Parti, milletvekili aday adaylarından, seçildikleri takdirde bölgelerinde çalışmalarını yürütmeleri için bir taahhütname aldı.
              AK Parti, 24 Haziran Genel Seçimlerinde milletvekili aday adayı olmak isteyenlerden yazılı bir taahhütname istedi. Aday adayları, "Milletvekili seçilmem halinde, seçim çevremde ikamet edeceğimi, TBMM'nin çalışmadığı ve partimin görevlendirmede bulunmadığı günlerde bütün zamanımı seçim çevremde geçireceğimi kabul ve taahhüt ederim" yazılı bir taahhütname imzaladı.
CHP
               CHP’nin, 24 Haziran seçimlerinde aday olarak göstereceği milletvekili listesi 20 Mayıs Pazar günü toplanan Parti Meclisi’nde oylanarak netleşti. Liste, 21 Mayıs Pazartesi günü Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sunuldu. Kırşehir'den milletvekili adayı olarak birinci sırada Yrd. Doç. Dr. Metin İlhan gösterilirken, ikinci sırada Kamanlı olan Avukat Çağdaş Gökalp gösterildi. Metin İlhan ve Çağdaş Gökalp'an aday gösterilecek olması Kırşehir'de olumlu karşılandı.
                Kırşehir'de öğretmenlik yapan ve Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) Belediye Başkan Adayı olan Yıldırım Kaya'nın, 24 Haziran Milletvekili Genel Seçimleri'nde Ankara 2. Bölge'den ikinci sırada milletvekili adayı olarak gösterildi. İki dönemdir CHP Parti Meclisi (PM) Üyesi olarak görev yapan ve Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun son seçiminde Parti Meclisi'ne ilk üç sıradan seçilen Yıldırım Kaya'nın, Milletvekili Genel Seçimleri'nde Kırşehirlilerin yoğun şekilde bulunduğu 2. Bölge'den ikinci sıradan aday gösterildi.
MHP
                MHP'nin 27. Dönem Milletvekilliği aday listeleri Yüksek Seçim Kurulu'na verildi.  MHP, Yüksek Seçim Kurulu'na listeyi veren ilk parti oldu. MHP Genel Merkezi'nden yapılan açıklamada, Kırşehir'de birinci sırada Kamu Yönetim Uzmanı Oğuz Sulusaray gösterilirken, ikinci sırada ise avukat Ali Aydın Akpınar'ın ismi yer aldı.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı