Mahsenli Ali Efendi Anıldı!

Kırşehir’in Akçakent ilçesi Mahsenli köyünde 23. Geleneksel Mahsenli Ali Efendi Hazretleri Anma Töreni yapıldı.

Kırşehir Haberleri 11 Eylül 2018 19:13
Mahsenli Ali Efendi Anıldı!
-A +A

         Kırşehir’in Akçakent ilçesi Mahsenli köyünde 23. Geleneksel Mahsenli Ali Efendi Hazretleri Anma Töreni yapıldı.
         Mahsenli Köyü Muhtarı Ayşe Savaş’ın ev sahipliği ile yapılan törene; Kırşehir Valisi İbrahim Akın, Kırşehir AK Parti Milletvekili Mustafa Kendirli, AK Parti eski Milletvekili Mikail Arslan, AK Parti İl Başkanı Muzaffer Arslan, AK Parti Kırşehir Merkez İlçe Başkanı Bilgehan Altaş, Özbağ Belediye Başkanı Nazmi Ay, Çiçekdağı Belediye Başkanı İsmail Deniz, Akçakent Belediye Başkanı Yılmaz Kılıç, Kırşehir İl Genel Meclis Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, Jandarma Komutanı Alb. Orhan Ekemen ve vatandaşlar katıldılar.
Saygı duruşu ve İstiklal marşının okunması ile başlayan tören İdari Amirlerin ve köy Muhtarı Ayşe Savaş’ın konuşması ile devam etti. Kuran-ı Kerim tilavetinin okunması ile devam eden programda seyircilere semah gösterisi sunuldu. Program sonunda katılımcılara pilav ikramında bulunuldu.
MAHSENLİ ALİ EFENDİ KİMDİR?
         1841 yılında Alucra’nın Zil (Aktepe) Köyünde dünyaya gelmiş olup, aslen İran’ın Horasan yöresinden olduğu rivayet dilmektedir. 13-14 yaşlarında iken ilim tahsili için yola çıkmış ve Kızılcaali Köyüne kadar gelmiştir. Burada kışı geçiren Küçük Ali baharın gelmesiyle tekrar yola düşmüş ve birkaç gün sonra da Kırşehir’in Çiçekdağı ilçesi Mahsenli köyüne gelmiştir. Köy sakinleri bu küçük çocuğu çok sevmişler ve bağırlarına basmışlar, saygı ve sevgi göstermişlerdir. Daha sonra köylüler bir araya gelerek Küçük Aliyi bilgisine ve ilmine yakışır bir şekilde zamanın büyük ve önemli okullarından Kayseri Medresesine göndermişlerdir.Peygamber Efendimizin manevi emriyle, üstadı Çorumlu Mevlana Eş-Şeyh Es-Seyyid Hacı Ömer Lütfi Hazretleri tarafından 12 tarikatın şeyhi ve kutup olarak insanları irşatla görevlendirilmiş velilerden olup 1951 yılında Mahsen Köyü'nde vefat etmiştir. Kabirleri Mahsen Köyü’nde, köy camii haziresinde bulunan türbesindedir. Kendileri 1974 Kıbrıs Barış Harekatı'nda pilotlarımıza yardım eden keramet ehli velilerdendir.Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Ekim%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı