MAKS Projesi İçin Posterler Hazırlandı

                Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü, Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS)’ın tanımı, temel kavramları ve entegrasyon sürecinde yapılacak işlemler konusunda farkındalık yaratılması ve bilgilendirme amacıyla Genel Müdürlük tarafından hazırlanan dört adet posteri resmi internet sayfası aracılığıyla duyurdu.

                Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin edindiği bilgilere göre, proje kapsamında ülke çapında adres verisi mekansal konum bilgisi ile beraber toplanacak, raporlanacak ve Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından, ihtiyacı olan tüm kamu kurumları ile resmi bilgi niteliğinde paylaşılacak. Projede konum bilgisi tabanlı yeni uygulamalar ve entegrasyonlar geliştirilecek, ayrıca ülke bütününde mekansal adres verisi toplama işi yürütülecek. Yazılım ve donanım bileşenleri içeren bir yaygınlaştırma sistemi kurulacak; veri toplama, düzenleme, kontrol, entegrasyon, danışmanlık ve eğitim hizmetleri verilecek. Sistemdeki mevcut yazılım modülleri üzerinde de geliştirmeler ve güncellemeler yapılacak.

MİLLİ KRİPTO CİHAZLARI İLE KORUNMASI SAĞLANACAK

                Proje kapsamında bir araya getirilecek verinin kritikliği, bu verinin donanımsal olarak korunması ihtiyacını ortaya çıkarıyor. Bu ihtiyaca yönelik Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü Veri Merkezi ve İş Sürekliliği Merkezi arasında verinin dinlenmeye ve değiştirilmeye karşı milli kripto cihazları ile korunması sağlanacak.

AKS YERİNE MAKS ÜZERİNDEN SERVİS EDİLECEK

                Ülke çapında veri toplama faaliyeti iller bazında yapılacak. Faaliyeti tamamlanan illere ait veriler anında MAKS sistemine aktarılacak, o ilin verisinin hali hazırda mevcut olan metin içerikli Adres Kayıt Sistemi (AKS) yerine Mekansal Adres Kayıt Sistemi (MAKS) üzerinden servis edilmesi sağlanacak. Kırşehir Nüfus ve Vatandaşlık Müdürlüğü'nden MAKS posterlerine ilişkin daha detaylı bilgilere ulaşılabilinecek.

 


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR