Mali Müşavirlik Staja Giriş Sınavı Başvuruları Uzatıldı

Kırşehir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Özgür Albayrak, Mali Müşavirlik Staja Giriş Sınavı başvurularının 6 Eylül tarihine kadar yapılabileceğini söyledi.

Kırşehir Haberleri 2 Eylül 2018 14:32
Mali Müşavirlik Staja Giriş Sınavı Başvuruları Uzatıldı
-A +A

               Kırşehir Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası Başkanı Özgür Albayrak, Mali Müşavirlik Staja Giriş Sınavı başvurularının 6 Eylül tarihine kadar yapılabileceğini söyledi. 
               Kırşehir Serbest Muhasebeciler ve  Mali Müşavirler odası Başkanı Albayrak açıklamasında 1 Ağustos tarihi itibarı ile alınmaya başlayan başvuruların 6 Eylül'de sona ereceğini ifade etti ve şunları kaydetti: "1 Ağustos 2018 tarihinde başlayan Staja Giriş Sınavı başvurularına son müracaat tarihi 6 Eylül 2018 tarihi olarak yeniden düzenlendi. Staja Giriş Sınavı TÜRMOB'un eğitim birimi olan Temel Eğitim ve Staj Merkezi (TESMER) tarafından yapılmaktadır. Sınav soruları Ankara Üniversitesi akademisyenleri tarafından hazırlanmaktadır. 100 soru alan bilgisi, 30 soru ise genel kültür ve yetenek olmak üzere 130 soruluk testten oluşmaktadır. Sınav konuları ve soru sayıları, genel kültür ve yetenek alanında Türkçe, Matematik, Atatürk İlke ve İnkılap Tarihi ve Yabancı dilden 30 sorudan oluşmaktadır.
              Alan bilgisinde ise Finansal Muhasebe, Maliyet Muhasebesi, Mali Tablolar Analizi, Denetim'den 58 soru, Ekonomi ve Maliye'den 12 soru, Hukuk alanından (Meslek, iş ve sosyal güvenlik, vergi, ticaret, borçlar) 30 soru olmak üzere bu konulardan toplamda 130 soru sorulmaktadır. Her yıl 3 dönem olarak yapılan sınavın bu dönem ki başvurusu 6 Eylül'e kadar yapılması gerekmektedir. Staja giriş sınavına başvuru yapabilmek için İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Maliye, Muhasebe ve Denetim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Uluslararası İlişkiler, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Ekonometri, Siyaset Bilimi, Uluslararası Finans, Ekonomi, Bankacılık ve Sermaye Piyasası, Pazarlama Yönetimi, Bankacılık ve Finans, Pazarlama, Turizm İşletmeciliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Hukuk bölümlerinden en az lisans düzeyinde mezun olmak gerekmektedir. Sınav değerlendirmesi ise, sınava giren tüm adayların iki ana başlıkta başarı puanları (Genel Kültür ve Alan Bilgisi) ayrı ayrı ve ortalamaları 50, standart sapmaları 10 olacak biçimde normal dağılıma göre hesaplanmaktadır. Bu iki ana baslıkta aldıkları puanlardan ağırlıklı başarı puanları bulunmaktadır. Sınavda başarılı olmak isteyen adayın 60 puan alması gerekmektedir." 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı