MEB'den yetenekli öğrenciye liselere yerleştirmede ikinci şans

Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 10'uncu sınıfa geçen ve özel yeteneği olan öğrencilere güzel sanatlar ile spor liselerine geçişlerde ikinci hak tanındı.

Kırşehir Haberleri 23 Eylül 2018 14:00
MEB'den yetenekli öğrenciye liselere yerleştirmede ikinci şans
-A +A

              Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 10'uncu sınıfa geçen ve özel yeteneği olan öğrencilere güzel sanatlar ile spor liselerine geçişlerde ikinci hak tanındı.
             Buna göre, Bakanlıkça bu yıl ilk defa, özel bir yeteneğe sahip olduğunu düşünen öğrencilerin, sanat ve spor liselerinin boş kontenjanlarına yerleştirilmeleri amacıyla eylül ve ekim aylarının son haftasında özel yetenek sınavları düzenlenecek.  MEB'den edinilen bilgilere göre, Bakanlığa bağlı 82 güzel sanatlar lisesi ile 74 spor lisesi bulunuyor. Bakanlık bu yıl ilk kez sanat ve spor alanlarında yeteneği olduğunu düşünen ancak başka bir lise türüne kaydolmuş öğrenciler için yeni bir düzenleme yaptı.
         Bu kapsamda, güzel sanatlar liseleri, spor liseleri ile klasik sanatlar ve musiki, görsel sanatlar ve spor programı ve projesi uygulayan Anadolu imam hatip liselerinin 9'uncu sınıflarında bulunan boş kontenjanlara diğer liselerin 9'uncu sınıflarından eylül ve ekim aylarının son haftasında yapılacak yetenek sınavları ile öğrenci nakil ve geçişleri yapılacak. Öte yandan Bakanlık, bu yıl 10'uncu sınıfa geçen lise öğrencileri arasından özel yetenekli olanlar için de sanat ve spor liselerine geçiş hakkı sağladı.  Buna göre, diğer liselerin 10'uncu sınıflarından bu okullara gelmek isteyen öğrenciler, boş kontenjan bulunması halinde eylül ve ekim aylarının son haftasında yetenek sınavlarına alınacak. Buna göre Kırşehir Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi 2018/2019 Eğitim-Öğretim Yılı 3. Yetenek Sınavı ve Kayıt Takvimi de işlemeye başladı. 
Kırşehir Milli Eğitim Müdürlüğü'nden yapılan duyuruda göre, ön kayıt başvurularının 24-25 Eylül tarihlerinde alınacağı Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi'nde yetenek sınavına girecek öğrenciler 25 Eylül'de ilan edilecek. 
Yetenek sınavları ise 26 Eylül'de gerçekleştirilecek. Açık kontenjan kadar asıl ve yedek listelerin ilanı ile 26 Eylül Çarşamba günü mesai bitiminde belli olacak. Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi Kesin Kayıtları'nın da 27 Eylül saat 17.00'a kadar yapılacağı kaydedildi. Kırşehir Neşet Ertaş Güzel Sanatlar Lisesi 2018/2019 Eğitim-Öğretim Yılı 3. Yetenek Sınavı ve Kayıt Takvimi'ne ilişkin daha detaylı bilgilere Kırşehir milli Eğitim Müdürlüğü resmi internet sayfasından da ulaşılabilecek. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı