MEDAŞ’tan Bir Teknolojik Yatırım Daha!

 

                Kırşehir ile birlikte bir çok ilde başarılı bir şekilde çalışmalarını ürüten ve Kırşehir'de vatandaşları sürekli olarak planlı elektrik kesintileri noktasında bilgilendiren MEDAŞ, teknolojik bir yatırımı daha hayata geçirdi.

                Kırşehir, Niğde, Konya, Nevşehir, Karaman ve Aksaray'da elektrik hizmeti sunan ve teknolojik imkânlardan maksimum düzeyde faydalanarak tüketicilerine daha hızlı hizmet vermek için çalışan MEDAŞ, teknolojik altyapısını geliştirmeye devam ediyor.

                Konu ile ilgili olarak Çınar Kırşehir Haber Merkezi'ne yapılan yazılı açıklamada şu detaylar aktarıldı: "20 kişilik bir ekibin 2.5 yıllık çalışmasının ardından Haziran ayında devreye alınan Şebeke Otomasyon Projesi kapsamındaki Uzaktan İzleme ve Kontrol Sistemi, Kesinti Yönetim Sistemi ve İş Gücü Yönetim sistemleri ile kesintiler, Müşteri çağrısı gelmeden önce tespit edilerek enerji kesintisine daha hızlı müdahale edilebilmektedir. Tüketicilerin 186 Çağrı merkezini arayarak Tesisat (Abone) Numarasını verdikleri takdirde, olası kesinti yeri bilgisayar tarafından otomatik olarak tahmin edilmektedir. Bu sayede, kesinti noktasına en yakın ekipler canlı harita üzerinden tespit edilerek kesintinin en kısa zamanda giderilmesi sağlanmaktadır. Kurulan İleri Şebeke Yönetim Sistemi ile arıza yeri tespitinin hızlandırılması, en yakın ekibin yönlendirilmesi, alternatif beslemenin değerlendirilmesi ile daha kısa zamanda enerjilendirme sağlanmaktadır. MEDAŞ, söz konusu proje devamında uzaktan izlenebilen ve kontrol edilebilen tüketici besleme noktası sayısının artırılması için yatırımlarını hızlandırmıştır. 2020 yılında uzaktan izlenen ve kontrol edilebilen istasyon sayısına 100 istasyon daha dahil ederek mevcut kontrol edilebilen istasyon sayısını %70 arttıracak çalışmalarını yürütmektedir. 2021 ve 2022 yıllarında ise 600 istasyonu daha uzaktan izlenebilir ve kontrol edilebilir hale getirmeyi planlayan MEDAŞ, böylece hizmet verdiği 6 ildeki elektrik şebekesinin ana omurgasını uzaktan kontrol edebilecek ve saha ekiplerinin kesinti noktasına ulaşmasını beklemeden, kontrol merkezinden şebekeye müdahale ederek öngörülemeyen kesintileri çok daha kısa sürede giderebilme imkanına sahip olacaktır."

                Öte yandan Kurban Bayramı öncesinde Kırşehir merkez 114. sokakta yaşanan elektrik kesintisine vatandaşların bildirmesi üzerine anında harekete geçen ekipler yoğun çalışmalar sonucunda elektrik kesinti sebebinin bulunması ile çözüme kavuşturdu.


Yükleniyor

Yükleniyor

YükleniyorYAZARLAR