Melikgazi Türbesi Kaderine Terk Edildi

Tarihi kültürü ve yeraltı kaynakları her zaman ön planda olan Kırşehir manevi bakımdan da bir o kadar öneme sahip.

Kırşehir Haberleri 25 Kasım 2019 17:00
Melikgazi Türbesi Kaderine Terk Edildi
-A +A

            Tarihi kültürü ve yeraltı kaynakları her zaman ön planda olan Kırşehir manevi bakımdan da bir o kadar öneme sahip. 
           Şehir içerisinde geçmişten bugüne kadar direnip gelmiş tarihi yapılar, bu yapıların dönemine şahitlik etmiş ve insanların bir çok konuda bilgilendirmesinin ve eğitim almasının yanı sıra Kırşehirlilerin dahi henüz bilmediği sahabe mezarları bulunuyor.
            Kırşehir’de Melik Gazi'nin eşi Muhterem Hatun tarafından 1250 tarihinde inşa edilen türbenin son hali görenleri şaşkına çeviriyor. Her gün yüzlerce vatandaşın ziyaret ettiği Kırşehir de bulunan Melikgazi Türbesi’nin son durumu görenleri üzüyor. Kırşehir’e gelen vatandaşların ziyaret ettikleri yerlerden birisi olan Melikgazi Türbesi kaderine terk edilmiş durumda.  
            Kırşehir’in güzel mimari örnekleri arasında bulunan türbenin bulunduğu sokak yeteri kadar ilgi görmüyor. Kırşehir’in merkezinde bulunan ve şehir için önemli değer olan Melikgazi Türbesi yere atılan izmaritler, kağıtlar ve pet şişelerden oluşan çöp yığınları tarihi yapıların varlığına, dokusuna gölge düşürüyor. Özellikle ağaç diplerinde biriken çöpler, hoş olmayan görüntüsüyle dikkatlerden kaçmıyor. Zaten otopark gibi kullanılan ve etrafına bırakılan ikinci el eşyaların oluşu da görenleri hayretler içerisinde bırakıyor. 
Melik Gazi Türbesi'nin  çevresinin bugünkü durumu Kırşehir’e ve tarihte asla unutulmayacak eserler bırakan Melik Muzafferüddin Mehmet’ e yakışmamaktadır. Etrafında, değişik alanda faaliyet gösteren dükkânların bulunduğu işlek ve kalabalık caddelerinden birisinin kenarında bulunan türbenin bakımıçevre düzenlenmesi bir türlü yapılmadığından türbe adeta dağ başında hor kullanılan meskun biralanda, atıl bir vaziyette, kanayan yara gibi sahipsiz duruyor. Bu türbeye sahip çıkılmasını isteyen vatandaşlar yetkililerin biran önce bu konuda çözüm üretmesi gerektiği görüşündeler türbenin çevre düzenlemesinin iyi olmadığı bir tarafa bir de vatandaşların türbenin etrafını kirletmesi, utanmaktan utanmayan, insanların da tutarsız davranışları herkesi fazlasıyla üzdüğü gibi yetkililerin buraya ne zaman el atacağını merak etmektedirler. 
          Türkiye’de birçok ile nasip olmayan, Kırşehir’de bulunan en önemli tarihi ve kültürel değerlerimizden halk arasında Melik Gazi Türbesi olarak bilinen Melik Muzafferüddin Mehmet beye ait olan türbenin restore edilmesi gereken bölümlerinin bir an önce restore edilmesi, istinat duvarının yapılarak yeşillendirilmesi, çiçeklerin ekilmesi, türbenin görünümünü kapatmayacak şekilde küçükbodur ağaçların dikilerek çevre düzenlenmesinin yapılması, koruyucu istinat duvarının yapılması,temizlik ve bakım işleri için bir görevli bulundurulması, atıl vaziyetten kurtarılması kanayan yaranın tedavi edilmesi, tarihi değerlerimize sahiplenilmesi,Kırşehir’in tanıtılması, ekonomisinin canlandırılması, turist kazandırılması için sahip olduğumuz tarihideğerlerimize değer vererek yetkili makamların harekete geçmesi, gereken hassasiyeti göstermesi Kırşehir’in hayrına olacak.
         Mahalle sakinleri de türbenin bu görüntüsünden rahatsız olduklarını dile getirerek, “Bu türbe yapısı ve görüntüsüyle halen ayakta. Fakat ilgili kurumlar bu yapıya gereken ilgiyi göstermemiş ve türbe bu hale gelmiş. Bu durumun bir an önce düzeltilmesi gerekiyor. Mahalle sakinleri olarak bu görüntüden rahatsız oluyoruz” dedi. 
          Kırşehir il merkezinde Cacabey Camisi’nin doğusunda, lale Camisi’nin de arkasında bulunan Melik Gazi Kümbeti, Mengücek oğullarından Muzafirüddin Behram Şah adına eşi tarafından 1240-1250 yıllarında yaptırılmıştır.Türbe, Anadolu Selçuklu mimarisinin karakteristik örneklerinden olup, kare kaide üzerine sekizgen planlı olarak kesme taştan yapılmıştır. Kare kaideden sekizgen gövdeye sivri üçgenlerle geçilmiştir. Kümbetin üzerini Türk üçgenlerine oturan konik taş bir külah örtmüştür. Türbe iki katlı olup alt katında mumyalık bulunmaktadır. Bu bölümün üzeri tonozla örtülüdür. Yanındaki bir pencere ile içerisi aydınlatılmıştır. Dışarıdan bir kapı ile mumyalığa girilmektedir. Kümbetin içerisine dışarıdan bir merdivenle sahanlığa, oradan da üzeri stalaktitle bir kapıdan türbeye girilmektedir. Buradaki kapı lentosunun üzerinde üç satırlık, beyaz mermer Selçuklu nesihi ile yazılmış kitabesi bulunmaktadır. Kümbetin içerisi bir pencere ile aydınlatılmıştır. Türbenin zeminden kubbeye kadar olan yüksekliği 5.85 m'dir. Türbenin mumyalıktan itibaren yüksekliği 15 m'yi bulmaktadır. İçerideki duvarlar kemerlerle bölümlere ayrılmıştır.

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Anahtar Kelimeler : Melik Gazi, Türbe, Bakım, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/12%20Aral%C4%B1k%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı