Minik yüreklerden büyük paylaşım!

Kırşehir Merkez Defne Kılıçözlü Anaokulu Uğur Böcekleri Sınıfı öyle bir çalışma yaptı ki küçücük yürekleri ile binlerce kişiye örnek oldular.

Kırşehir Haberleri 11 Nisan 2019 19:15
Minik yüreklerden büyük paylaşım!
-A +A

         Kırşehir Merkez Defne Kılıçözlü Anaokulu Uğur Böcekleri Sınıfı öyle bir çalışma yaptı ki küçücük yürekleri ile binlerce kişiye örnek oldular.
         Oyuncak ve kullanmadıkları giyecekleri ihtiyaç sahibi çocuklarla paylaşan minikler kendi seçtikleri hediyeleri de orada bulunan küçük çocuklara veren Kırşehir merkez Defne Kılıçözlü Anaokulu miniklerinin heyecanlı ve mutlu görüntüleri objektiflere yansırken, Uğur Böcekleri Sınıfı Öğretmeni Dilek Öz ve Sınıf Annesi Ebru Aslan bu konuda kendilerine destek veren velilere de teşekkür ettiler.
         Konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan sınıf Annesi Ebru Aslan, başta okul yönetimine ve Öğretmen Dilek Öz ile velilere teşekkür ederek  “Öğrencilerimiz, toplanan yardımları Hayır Evi'ne bizzat teslim ettiler. Öğrencilerimiz toplanan yardımları bizzat terleyerek taşıdılar ve muhtaçlara teslim ettiler. Okulumuzun duyarlı öğrenci ve velileri koli koli yardımlarını esirgemediler. Gelen malzemelerin çoğu yeni ve kullanılmamış idi. Giysiler, oyuncaklar, kırtasiyelerden oluşan paketler titizlikle hazırlandı. Öğrencilerimiz toplanan yardımları taşımakta bile zorlandılar, terlediler. Fakat miniklerin bu davranışı görmeye değerdi. İhtiyaç sahibi çocuklara kendi seçtikleri hediyeleri verirken her iki tarafın da mutluluğu bizleri gerçekten duygulandırdı" dedi.
         Miniklerin ellerinden ortaya çıkan çalışma çocukların daha sonraki çalışmalarında çok etkili olacağını belirten miniklerin anne ve babaları, “Uğur Böcekleri Sınıfına devam eden çocuklarımızın öğretmenleriyle birlikte gerçekleştirdiği bu çalışma, çocuklarımızın çok önemli ellerde olduğunu ve kendilerini geliştirmede önemli bir aşama kaydettiklerini ortaya koydu. Vicdanlı ve paylaşmayı seven bir nesil yetiştirmek üzere atılan bu büyük adımın tüm okullara örnek olması gerekmektedir" dediler.
         Kırşehir Hayır Evi Müdürü Hikmet Kılıç ise yaptığı kısa konuşmada okul yönetimine ve bu çalışmada Öğretmen Dilek Öz'e büyük destek veren veliler ile minik kalplere teşekkür ederek öğrencilerle bir süre sohbet etti.
         Hayır Evi'nde miniklere çikolata ve çeşitli ikramlar yapılırken gün boyu etkinliklerini sürdüren Uğur Böcekleri, Kırşehir Neşet Ertaş Kültür ve Sanat Merkezi'nde seramik ve cam atölyesinde topraktan kendi hayal güçleri ile bazı şekiller ve nesneler yaptılar. Seramik Öğretmeni Sercan Bayram'dan çeşitli bilgiler alan minikler topraktan yapılan nesnelerin hangi aşamalardan geçtiğinin bilgilerini detaylı bir şekilde öğrendiler. Bu konuda da el becerilerini ve hayal gücünü kullanarak kendilerine hediye edilen küçük kil kalıpları ile çeşitli nesneler ortaya çıkaran minikler bunların nasıl kullanıldığını ve kurutulduğunu da öğrendiler. Sercan Bayram miniklere verdiği bilgilerde "Eski çağlardan zamanımıza kadar günlük yaşantımızın büyük bir bölümünde yer alan seramiğin kökenine bakıldığında, seramiğin, insanlık tarihinin hiçbir evresinde vazgeçilemeyen, ayrıcalıklı, doğaya saygılı, sanatsal yönüyle öne çıkan büyük bir buluş olduğu görülür. Ana malzemesi toprak olan seramik dünya uygarlığının belli bir evresinde insanın günlük yaşamına girmiş ve bugüne kadar kesintisiz kullanılmıştır. Bugün geçmiş uygarlıkların tarihine bakıldığında, dini idollerden mimari ögelere, mutfak ve süs eşyalarından haberleşme tabletlerine kadar her yerde seramikle karşılaşılmaktadır.
         Hammaddesi kil olup elle kalıpta veya tornada biçimlendirilmiş, fırınlanmış her türlü obje ya da inorganik malzemelerin oluşturduğu bileşimlerin çeşitli yöntemlerle şekil verilip kurutulduktan sonra sırlı ya da sırsız olarak sertleşip dayanıklılık kazanıncaya kadar pişirilmesi bilimi, teknolojisi ve ayrıca sanatıdır.
         İlk Çağlardan bu yana gerek yiyecek, içecek formları, gerek süs eşyaları, gerekse sanatsal formların (heykel, duvar panosu vb.) yapılmasında seramik en çok kullanılan yöntem olmuştur. Seramik formlar günümüzde vazgeçilmeyen malzemelerdir. Klasik Türk formlarının yanısıra modern formlu objeler de, kırmızı, şamotlu, akçini(beyaz) çamurlarının kullanılarak plaka, sucuk, torna, kalıp yöntemiyle meydana getirilmesi, sırlanması ve fırınlanması aşamalarından sonra kişinin tercihiyle seyredilebilir bir eser veya kullanılabilir bir eşya halini almaktadır" ifadelerini kullandı.
         Boyama ve fırınlama işlemlerinin ardından nem değerlerinin iyi korunması gerektiğini öğrenen minikler meraklı sorularıyla da takdir topladılar. Ziyaret ve gezilerin önümüzdeki günlerde de devam edeceği öğrenilirken Kırşehir Merkez Defne Kılıçözlü Anaokulu minikleri toplu fotoğraf çekiminin ardından okullarına dönüş yaptılar.
         Bilindiği gibi Öğretmen Ziya Kılıçözlü İlköğretim Okulu 1965–1966 yılında Bayındırlık Müdürlüğünce emanet usulü ile yaptırılmış, 1966 yılının Şubat ayında 175 öğrenci ile eğitim ve öğretime açılmıştır.1998 yılında Türk Milli Eğitim sistemindeki ilkokulların ilköğretimlere dönüştürülmesi yolundaki mevzuat değişikliği nedeniyle adı Öğretmen Ziya Kılıçözlü İlköğretim Okulu olarak değiştirilmiştir. Daha sonra ilköğretimlerin kesintisiz sekiz yıla çıkarılması ile okulumuza ilk defa 2000–2001 öğretim yılında 6.sınıf açılmıştır. Okulumuz 1966 yılından beri 1997 yılına kadar İlkokul olarak bin 876 öğrenci mezun vermiştir. İlköğretim binasının yan tarafa taşınmasından sonra hayırsever Prof. Dr. İlhan Kılıçözlü tarafından bina tamamen yenilenerek anaokuluna dönüştürülmüştür. Adını da torunu olan Defne Kılıçözlü’den alınmıştır. Okulun sahip olduğu arsa Öğretmen Ziya Kılıçözlü tarafından Milli Eğitim Müdürlüğüne hibe olarak verildiğinden okulun adı Öğretmen Kılıçözlü İlkokulu olarak belirlenmiştir. Ancak bina yenilendikten sonra Defne Kılıçözlü  Ana Okulu olarak değiştirilmiştir.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Haberin Galerisi
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/26%20HAZ%C4%B0RAN%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı