Mucur’da Üreticilerin Tercihi Damla Sulama

Mucur’daki üreticiler damla bulama ile daha fazla verim aldıklarını ve su israfının daha da azaldığını kaydettiler.

Kırşehir Haberleri 1 Eylül 2018 19:12
Mucur’da Üreticilerin Tercihi Damla Sulama
-A +A

               Mucur’daki üreticiler damla bulama ile daha fazla verim aldıklarını ve su israfının daha da azaldığını kaydettiler. Kırşehir’e bağlı Mucur İlçesi'nde su israfının azaltılması için çözümler arayan birçok üretici çareyi sulama sistemini değiştirmekte buldu. Mucur’da üretim yapan, hem Pazar alanlarında ürettiklerini halka satarak gelir elde eden, hem de ailelerinin ihtiyacını karşılamak isteyen birçok üretici damla sulama sisteminin rahatlığını anlattı. 
              Mucur’da artık birçok çiftçi ve bahçıvan su israfına karşı damla sulama sistemlerini tercih ediyor. Ağaç sulama ve sebzeler dahil birçok çiftçi, sulama için damla sulama kullanımından yana. Hem kolaylık hem de suyun idareli kullanımı ise damla sulamayı cazip hale getiriyor. Bahçesinde damla sulama sistemlerini kullanan Ahmet Kızıltepe, damla sulama sistemlerinin büyük kolaylık sağladığını söyledi. Ahmet Kızıltepe, “Eskisi gibi artık kanallarla sulamayı bıraktık. Çünkü zor oluyordu. Hem de su israfı yaşanıyordu. Şimdi ise havuza kurduğumuz sistemle fidanları kolaylıkla suluyoruz. Hem bizim için kolaylık oluyor, hem de sebzelerden yüksek verim alıyoruz” dedi.
             Sistem nasıl kurulduğu hakkında da bilgiler veren Ahmet Kızıltepe, “Damla sulama için önce kalın borudan bir ana hat çekiyoruz. Sonra o boruya delikler açarak hortumlar takıyoruz. Hortumda belirli mesafelerde delikler var. O deliklerin olduğu yerlere fidanları dikiyoruz. Suyu ise depolar ve havuzdan temin ediyoruz. Bu sayede elimiz değmeden ağaçlar ve sebzeler sulanıyor” diye konuştu. Damla sulama ile yetiştirilen fidanlarda verimin daha fazla olduğuna vurgu yapan Kızıltepe, sulamanın düzenli olduğu için fidanın iyi beslendiğini söyledi.
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete


Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı