SICAK HABER

Müftü Yaman'dan Çınar'a Teşekkür!

Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman, Çınar Kırşehir Gazetemizi ziyaret ederek teşekkür etti.

Kırşehir Haberleri 2 Ağustos 2018 19:12
 Müftü Yaman'dan Çınar'a Teşekkür!
-A +A

          Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman, Çınar Kırşehir Gazetemizi ziyaret ederek teşekkür etti. Geçtiğimiz gün yayınlanan ve Kurban Bağışının daha fazla kitleye ulaşması için Çınar Kırşehir'in de verdiği destekler için Çınar Ekibi'ne teşekkür eden Müftü Yaman, Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal ve Çınar Kırşehir Gazetesi Editörü Serdal Ulusman ile bir süre sohbet etti.
         Müftü Yaman, bu yıl “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla yola çıkan Türkiye Diyanet Vakfı’nın başlatmış olduğu kurban bağışı kampanyasına ilişkin detaylı bilgiler aktardı.
         Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman, Çınar Kırşehir Gazetesi'ni ziyaretinde yaptığı açıklamada, “Yıllardır süregelen tecrübesi ile vekalet yoluyla kurban faaliyetini büyük bir ihtimam ve sorumluluk bilinci ile yürüten Diyanet İşleri Başkanlığı’mıza ve Türkiye Diyanet Vakfı’mıza buradan şükranlarımı sunmak istiyorum. Milletimiz büyük bir güven duygusu ve gönül huzuru ile bağışlarını, hususen vekalet yoluyla kurban bağışlarını Türkiye Diyanet Vakfı’mıza emanet etmektedir. Bu güven duygusunu kazanmak, baktığınız zaman hiç de kolay değildir. Elhamdülillah bugün, bizler de büyük bir vefa, güven ve huzur ile bu yılki kurban bağışımızı da yurtdışında, gönül coğrafyamızdaki kardeşlerimizle buluşturması için Türkiye Diyanet Vakfı’mıza yapıyoruz. Yüce Mevla yaptığımız ibadetlerimizi kabul buyursun, kurbanlarımız ile kardeşlerimizle bizi birbirimize yakın ve bir eylesin” dedi.
         Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman yaptığı açıklamada; “Diyanet İşleri Başkanlığı ve Türkiye Diyanet Vakfı işbirliği ile 26 yıldır yurt içinde ve yurt dışında vekalet yoluyla kurban kesim kampanyası düzenlemektedir. Bu yılda “Kurbanını Paylaş Kardeşinle Yakınlaş” sloganıyla vekalet yoluyla kurban bağışı kampanyasını başlatmıştır. Peygamber Efendimiz (sav) “Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir” Hadis-i Şerifini kendisine misyon kabul eden vakfımız, yurtiçinde ve yurtdışında 145 ülkede kurban kesip etlerini ihtiyaç sahiplerine dağıtmaktadır. Vakfımıza emanet edilen kurbanlar İslami usullere uygun şekilde kesilerek ülkemizdeki ihtiyaç sahiplerinin yanı sıra mülteci kamplarında, savaş ve afet bölgelerinde, kıtlık ve kuraklıkla mücadele eden ülkelerde, Bir Müslümanın selamına muhtaç bölgelere kadar dünyanın dört bir yanında ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır.
         Asırlardır mağdurların ve mazlumların yanında yer almış olan bir milletin evlatları olarak yeniden insanlığın umudu olma yolunda inandığımız medeniyeti inşa etmenin mutluluğu içerisindeyiz. vekalet yoluyla kurban, Afrika'ya Beyaz Adam Sadece kurban eti verip gidiyor, bizi sömürmeden köleleştirmeden yardım edip gidiyor demenin adıdır. Ömürlerinde bir kez et gören insanlara Türk milletinin Selam ve duaları ile kapılarını çalıp gariplerin mutluluğuna ortak olmanın adıdır. İlimizde vekalet yoluyla kurban kampanyasına katılmak isteyenler 20 Ağustos 2018 Kurban Bayramı'nın 1. Gününe kadar başvuruda bulunabileceklerdir" ifadelerini kullandı.

         Kırşehir Müftüsü Yaman, Kırşehir Müftülüğü ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yürütülen çalışmalara ilişkin de bilgiler verdi. Yaman, " Kırk dört ciltte tamamlanan TDV İslâm Ansiklopedisi artık dijital ortamda. Eser, bir kısmı yurt dışından olmak üzere, konusunda uzman 2000’i aşkın yazarın maddesi bulunuyor" dedi.

         Gazetemize yaptığı çok özel açıklamada Müftü Yaman şu ifadeleri kullandı: " 1983 yılında hazırlık çalışmalarına başlanan ve ilk cildi 1988 yılında yayımlanan TDV İslâm Ansiklopedisi'ne bundan böyle internet ortamından da ulaşılabilecek. Kırk dört ciltte tamamlanan TDV İslâm Ansiklopedisi’nde bir kısmı yurt dışından olmak üzere, konusunda uzman 2000’i aşkın yazarın maddesi bulunuyor. İslam Ansiklopedisi'nde İslâmî ilimler, İslâm ülkelerinin tarihi, coğrafyası, kültür ve medeniyeti gibi alanları kapsayan madde listesi bulunuyor. İlgili ilim kurulları tarafından yaklaşık 500 temel kaynaktan taranarak tespit edilen bu liste 15 bin 226 maddeden oluşuyor. Bazı maddelerin farklı ilim dallarınca yazılan alt bölümleri de eklenince rakam 16 bin 855’e ulaştı. 
         Ansiklopedi, İslâmî ilimlerle İslâm kültür ve medeniyetine ait kavramları, sahalarında eser vermiş ilim ve sanat erbabını, geçmiş İslâm devletleri ve yöneticilerini, önemli tarihî olayları, dinî ve sosyal hayatta etkili olan akımları, tarihî, ilmî ve kültürel müesseseleri, önemli yerleşim merkezlerini, diğer dinleri, müslüman olmadığı halde İslâm dini, kültürü ve medeniyeti ile ilgisi bulunan şahsiyetleri madde dizinine dâhil etmiş durumda. Muhtelif coğrafyalara serpiştirilmiş ve binlerce sayfaya dağılmış bu birikimin topluca, yeni bir form içinde 44 ciltlik bir ansiklopedi formatında sunulması, bu bilgiye ulaşılmasını kolaylaştıracak ve daha da önemlisi bu birikimin yeni nesillerce farkına varılmasını sağlayacaktır. Acı ama gerçek, İslam kültür ve medeniyetinin bütün boyutlarıyla çağımız insanı tarafından bilindiğini söylemek mümkün değil. Bu birikimi yeni bir analiz, yorum ve sentezle geleceğe aktarmamız gereken kültür ve medeniyetimizin ilk malzemeleri, yapı taşları işlevini görecektir. 1988 yılında yayıma başlayan ansiklopedinin 1. cildi on iki, 2. cildi dokuz, 3. cildi yedi ayda tamamlanmış, böylece belli bir istikrar kazandıktan sonra her altı ayda bir cilt yayımlanmıştı. 2013 yılı Aralık ayında yayımlanan 44. ciltle birlikte ansiklopedi tamamlanmıştı. Uluslararası İslam Alimlerinin çalıştığı bu kitap Müslümanların yüz akıdır. Bizler de bu noktadan yola çıkarak çalışmalarımızı üniversite yurtlarında sürdürüyoruz. Gençliğin doğru ve güvenilir kaynaklardan İslam bilgisine sahip olmaları için gece gündüz emek harcıyoruz" dedi.
         Kırşehir Müftüsü Yaman, Kırşehir'de 10 üniversite yurdunda birçok cilttin oluşan ve sadece İslam Ansikpoledisi'nin dahi 44 cilttin oluşan 80 farklı kalemde kitabın kütüphanelere konulmasını gerçekleştirdiklerini ifade etti.
         Her yurt için çalışmaların yapıldığını kaydeden Müftü Yaman, "Bizler gençlerimizin güvenilir adreslerden dini öğrenmeleri ve İslamiyet konusunda bilgi sahibi olmaları noktasında da her yurt için görevlendirmeler yaptık ve kitaplarımızı teslim ettik. Bu hususta çalışmalarımızı tamamladık" dedi.
         Kırşehir'de başta Çınar Kırşehir Gazetesi olmak üzere tüm basın kuruluşlarını önemsediklerini kaydeden Kırşehir Müftüsü Mehmet Yaman, “Türkiye Diyanet Vakfı Vekâletle Kurban Organizasyonu ile yurtiçi ve yurtdışında binlerce yoksul aileye elini uzatmakta, kardeşlerimizin yüzünü güldürmektedir. Bu güzel organizasyona destek olan herkese ve siz görevlilerimize teşekkür ediyorum. “Kurbanını Paylaş, Kardeşinle Yakınlaş" temasıyla düzenlenen program kapsamında, yurt içinde 280 kesim bölgesinde, yurt dışında ise 145 ülkenin 436 bölgesinde Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Diyanet Vakfı görevli ve gönüllüleri nezaretinde kesim ve dağıtım yapacaklar” ifadelerini kullandı.
         Çınar Kırşehir Gazetesi olarak Kırşehir Müftüsü Yaman'a yaptığı bu nazik ziyaretinden dolayı teşekkür ediyor, çalışmalarında kolaylıklar diliyoruz.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Nisan%20%C3%87%C4%B1nar-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı