Muharip Gaziler'den Çınar'a Ziyaret

Kırşehir Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Başkan Kemal Parlak öncülüğünde Çınar Kırşehir Gazetesi ve kirsehirhaber365.com Ailesi'ni ziyaret etti.

Kırşehir Haberleri 4 Temmuz 2019 12:03
Muharip Gaziler'den Çınar'a Ziyaret
-A +A

          Kırşehir Muharip Gaziler Derneği üyeleri, Başkan Kemal Parlak öncülüğünde Çınar Kırşehir Gazetesi ve kirsehirhaber365.com Ailesi'ni ziyaret etti. 
         Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı işleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal ve Editörümüz Serdal Ulusman ile bir süre sohbet eden dernek üyeleri dernek faaliyetlerine ilişkin bilgiler aktardı. Kemal Parlak açıklamasında; Kırşehir'de yerel basına düşün sorumluluğun çok büyük olduğunu ve Çınar Kırşehir Gazetesi'nin de bu sorumluluğu üzerine aldığını dile getirirken, ekibimize çalışmalarında kolaylıklar dileri. 
Parlak açıklamasında; " Türkiye Muharip Gaziler Derneği 2847 sayılı kanun gereği 1984 yılında kurulmuştur. Türkiye Muharip Gaziler Derneği’nin kuruluşundan önce, İstiklal Savaşı Gazileri, Türkiye Muharip Gaziler Cemiyeti adı altında kurulan bir cemiyette yer almışlardır. 1984 yılından itibaren İstiklal Savaşı, Kore Savaşı ve Kıbrıs Barış Harekatı Gazileri Türkiye Muharip Gaziler Derneği çatısı altında birleşmişlerdir. Osmanlı Devleti’nin son savaşları olan; Balkan ve Birinci Dünya Savaşı çok sayıda vatan evladının şehit olmasına, yaralanıp sakat kalmasına neden olmuştur. Yaralı, sakat, yorgun ve hasta olarak dönen askerlerin çoğu açlık ve yoksulluk nedenleri ile sefalete düşmüşler bir kısmı da bu sefalete dayanamayarak hayatlarını kaybetmişlerdir. Cephelerden dönen ve aylarca maaş alamayan savaşın mağrur subayları da bu sefaletin bir parçası olmuşlardır. Savaş sonrası bütün bu olumsuz koşullar, askerleri sosyal ve ekonomik yönden birlik ve beraberlik içinde olmalarını, bir çatı altında birleşmelerini zorunlu kılmıştır. Bu kapsamda kurulan askeri cemiyetler (dernekler) ile bir nebze savaşın tahribatının giderilmesine çalışılmıştır. 100 sene öncesinden itibaren çeşitli isimlerle kurulan ve bu günlere kadar gelen askeri dernekler, günümüzde Anayasamızın güvencesi altında, yasalar kapsamında faaliyetlerini sürdürmektedirler.   
          Türkiye Muharip Gaziler Derneği, 16.03.1983 tarih ve 2847 sayılı kanun gereği 1984 yılında kurulmuştur. Muharip Gazi, Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından harbe fiilen katılanları, ifade eder. Malul Gazi ise Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarından; Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırlarını korumak ve güvenliğini sağlamak görevi ile harpte veya Devletin bekasını hedef alan terör örgütlerine karşı yurtiçi ve yurtdışı mucadelede her çeşit düşman veya terörist silahlarının tesiriyle veya harp bölgesindeki harekat ve hizmetler sırasında, bu harekat ve hizmetlerin sebep ve tesiriyle yaralanarak tedavileri sonucunda sakatlığı rapor ile kesinleşenleri ifade eder. Gazi, bir Kahramandır. Cumhuriyetimizin en büyük Gazisi, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün, yaşayan canlı temsilcisidir. Asildir, vakarlıdır, yüksek şeref, ahlak ve fazilet sahibidir. Canını ve gençliğini, devleti için feda etmek üzere muharebe meydanına karşılıksız süren Gazi, daima devletin emrindedir. Devletine her zaman şükran borçludur. Onu sever, ona asla küsmez ve devlet düşmanlarıyla aynı safta bulunmaz. Bütün gazi arkadaşlarını candan sever, kusurlarını hoş görür, onları incitmez ve onlara kızmaz. Derneğine küsmez, onu her şart altında yüceltir, Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına, dernek tüzüğüne herkesten çok saygılıdır. Çevresinde geçimlidir, sayılır sevilir. Kendi menfaatinin; vatanının, devletinin, derneğinin ve Gazi arkadaşlarının menfaatinden sonra geldiğini bilir. Kendisinden yaşlı gazilere derin bir saygı gösterir. Her gazinin bir siyasi tercihi olabilir. Ancak hiçbir Gazi, Gaziliği ve derneği siyasete alet edemez, siyasi parti yürüyüş ve toplantılarına Gazilik adına katılamaz. Dernek içinde siyasi tartışma yapamaz. Atatürk sevdası, vatan ve ayyıldızlı bayrak sevgisi, Cumhuriyet aşkı ve Türklük tutkusu her Gazinin kalbinde daima kaynayan bir volkan gibidir. Bizler de Kırşehir Muharip Gaziler Derneği olarak bize uygun görülen ve davet edilen bütün programlarda gururla bu ünvanımızı taşıyoruz." 
            Parlak, Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Seda Kızıltepe Baysal'a yaptığı açıklamada, Kırşehir'de 15 Temmuz'da da fiilen etkinliklerde olacaklarını ifade ederek, Türkiye'nin dış güçler tarafından yıpratıldığını bunun üstesinden de birlik ve beraberlik ile gelineceğini kaydetti. Tıpkı 15 Temmuz Darbe Girişimi Gecesi'nde olduğu gibi tüm dünyaya birlik ve beraberliğimizle gereken cevabı verdiğimizi dile getiren Parlak, herkesin üzerine düşen sorumluluğu fazlası ile yerine getirmesi gerektiğini ve bunun için de çok çalışmak gerektiğini söyledi. 
          Çınar Kırşehir Gazetesi Yazı İşleri Müdürü Baysal ise Parlak ve dernek üyelerine gerçekleştirdikleri ziyaretten dolayı teşekkür ederek "Gazilerimiz bu devletin güvenliğini, milletimizin refahını korumak adına, din, namus, bayrak, ezan ve vatan için savaştılar. Kendilerine minnettarız. Gazilik unvanların arasında en başta gelir. Bizler bugün bu topraklar üstünde özgürce yaşayabiliyor ve bu topraklara vatan diyebiliyorsak bunu şehit ve gazilerimize borçluyuz. Bu toprakları kanlarını akıtarak vatan yapan gazilerimize minnettarız. Ziyaretiniz için teşekkür ediyoruz" dedi. 
           Kırşehir Muharip Gaziler Derneği ziyareti hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Haberin Galerisi
Anahtar Kelimeler : Muharip Gaziler Derneği, ,
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/21%20Ekim%20Pazartesi-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı