MUHTEŞEMSİN KIRŞEHİR!

31. Ahilik Haftası Kutlamaları nedeniyle Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Kırşehir’e geldi.

Kırşehir Haberleri 22 Eylül 2018 19:15
MUHTEŞEMSİN KIRŞEHİR!
-A +A

         31. Ahilik Haftası Kutlamaları nedeniyle Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Kırşehir’e geldi.
         İlk olarak Kırşehir Valiliği'ni ziyaret eden konuklar, Kırşehir hakkında detaylı bilgi alarak 31. ahilik haftası Kapanış Programı'na katıldılar. Cacabey Meydanı'nda muhteşem kalabalığa seslenen protokol üyeleri sözlerinde Ahiliğin önemine değinerek Kırşehir'in Ahiliğin Başkenti olduğunu vurguladılar.
         Kırşehir Valisi İbrahim Akın yaptığı konuşmada; "Ahilik Teşkilatı üzerinde yaşadığımız toprakların Türkleşmesine ve İslamlaşmasına katkıda bulunmuştur" diyerek konuşmasında şu ifadelere yer verdi: Ahilik kültürünün tanıtılması, yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve onun mimarı olan Ahi Evran-ı Veli’yi anmak üzere düzenlenen 31. Ahilik Haftası törenine hepiniz hoş geldin diyor, programımızı onurlandıran tüm konuklarımızı saygıyla selamlıyorum. Dürüstlük, cömertlik, adalet, merhamet, alçakgönüllülük, güzel ahlak gibi değerleri bünyesinde barındıran Ahilik Teşkilatı bu değerleriyle Türk milletinin sosyal, ekonomik ve ticari hayatına yön vermiş millet olma bilincini diri tutarak medeniyetimizin şekillenmesine, üzerinde yaşadığımız toprakların Türkleşmesine ve İslamlaşmasına katkıda bulunmuştur.
         Daha fazla kazanç için milyonlarca insanı açlığa, sefalete hatta ölüme sürükleyen anlayışın hayatın her alanında dürüstlüğü, güveni, alın terini, helal kazancı, hak ve hukuku, kardeşliği, yardımlaşma ve dayanışmayı sağlamış Ahilik ilkelerinden ders alması gerekmektedir. Modern dünyada bilim ve teknoloji hangi boyutlara ulaşırsa ulaşsın, insanoğlu hangi süreçlerden geçerse geçsin, Ahiliğin hiç eskimeyen ilkeleri hayatımızda hep var olacaktır. Bu yüzden ilmi ve ahlaki değerleri aynı potada buluşturan milletimize özgün bu sistemi yaşatmak hepimizin ortak görevidir. Dünyanın güçlü ve en hızlı büyüyen ekonomiler arasında yer alan ülkemizin iktisadi kalkınmasında esnaf ve zanaatkârlarımızın payı büyüktür. Bu yüzden yerel ve küresel ölçekte meydana gelen ekonomik dalgalanmalardan ilk olarak esnaf ve zanaatkârlar etkilenmektedir. İşte bugünlerde yaşadığımız gibi oluşturulan suni kriz sonrasında vatan ve millet sevgisinden asla taviz vermeyen esnaf ve zanaatkârlarımızınve milletimizin birlik ve beraberlik içerisinde sergilediği dayanışma ruhu ile bu sıkıntılar kısa sürede aşılacaktır. Bu duygularla tüm esnaf ve zanaatkârlarımızın, Kırşehirli hemşerilerimizin ve milletimizin Ahilik Bayramı’nı kutluyorum.”
         TESK Başkanı Bendevi Palandöken ise konuşmasında Ahi Teşkilatı'na değindi. Palandöken; “Kırşehir’in güzel insanları size ne kadar hizmet yapılsa azdır. Her Kırşehir’e geldiğimde bu ekonomik sıkıntılarla ilgili konuşmama başlamak istiyorum. Çünkü ben Ahilik Teşkilatı’nın başkanıyım. Esnaf ve sanatkâr deyince kendi ürettiğini yiyebilen, kendi ürettiğini satabilecek kadar iyi ürün üreten insan. Günümüzde görüyorsunuz, yüksek enflasyon dolayısıyla yabancı parayla ilgili bir baskı var. Emin olun ki Kırşehirliler sizin dualarınız, sizin vermiş olduğunuz desteklerle onu da aşacağız. Değerli kardeşlerim, ülkenin üzerinde bu bir yıldır olan olayları hep birlikte izliyoruz. Esnaf ve zanaatkâr kendini yenilemede zorluk çekiyor. Artık 9 yıldır gelenek haline gelen Ahilik kültür geleneğinin temeli esas olan esnaf ve zanaatkârın bu dönemdeki sıkıntıları. İşte bunların aşılabilmesi, yeni teknolojilerle birlikte büyüme hızına erişebilmesi için, dijital dünyayla irtibat halinde olması için TESKOB olarak elimizden geleni yapıyoruz. Sizlerin durumu iyi olacak ki alışveriş olsun. Alışveriş iyi olacak ki köylümüz, çiftçimiz tarlasını eksin mahsulünü üretsin, sanayicimiz imalatını yapsın yurt dışına göndersin. Kırşehirli Türkiye’nin her yerinde var. Her yerinde aktif. Bugün burada 31.sini kutladığımız Ahilik Kültür Haftamızın sonlandırılmasına geldik. Hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hepiniz baş tacımsınız. Siz olmazsanız biz olmayız. Türkiye’de her memlekete gittiğimde, her diyara, her gurbete gittiğimde, her binanın temeline baktığımda hep siz varsınız. İşte burada sizlerin hakkı ödenmez. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”
         Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Mustafa Destici de esnaf ve sanatkarın ülkenin içinden geçtiği her zor şartta, kan emici emperyalist sermayenin, Türkiye'yi dar boğaza sürüklemeye çalışan kapitalistlerin karşısında, her zaman dimdik durduğunu ve yarın da duracağını söyledi.
Esnaf ve sanatkara bu duruşlarından dolayı şükranlarını sunan Destici, "Doğu Türkistan'dan Kerkük'e, Halep'e, Filistin'e, Myanmar'a, Balkanlara, al bayraktan gök bayrağa selam olsun. Bütün kardeşlerimiz huzurlu, mutlu ve güvenli olsun. Başta Ahi Evran olmak üzere, bütün manevi önderlerimizi, büyüklerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum." ifadelerini kullandı.
         Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Ahiliğin temeli hilesiz iş sağlam mal ve ölçüsüz kazançtır diyerek, “Bakanlık olarak Ahilik kültürüne aykırı davrananları kınıyor teşhir ediyor ve kınıyoruz. İç piyasada tüketiciye zarar veren üreticiyi cezalandırıyoruz” dedi.
         Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise konuşmasında Ahilerle gönülleri buluşturan tüm kuruluşları, organizasyonda emeği geçen herkese teşekkür ederek: “Bir kez daha köklerimizle kadim geleneğimizle olan bağlarımızı yeniliyor ve güçlendiriyoruz. Tarihimiz boyunca beşeri, sosyal ve iktisadi hayatımızın düzenlenmesinde Ahilerimiz çok büyük roller üstlenmişlerdir. Bu güzel geleneği devam ettiren, yaşayan, yaşatan, yaygınlaşmasına vesile olan herkese şükranlarımı sunuyorum” Dedi.
         Konuşmaların ardından Şed Kuşatma töreni gerçekleşti. Muharrem ayı olması vesilesiyle de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ve Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan Cacabey Meydanı’nda Kırşehirli vatandaşlara aşure ikramında bulundu. Kırşehirlilerin büyük ilgi gösterdiği kapanış töreni muhteşem görüntülere sahne oldu. 32. Ahilik Haftası'nda buluşmak dileğiyle.


Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Kırşehir'de Deprem!

Kırşehir'de Deprem!

12:58 6 Haziran 2019
Doğa EŞARP

Doğa EŞARP

13:04 29 Mayıs 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/24%20HAZ%C4%B0RAN%20PAZARTES%C4%B0-1.jpg

Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı