Nefesler Tutuldu, Listeler Oluştu!

Kırşehir'de milletvekili aday adaylığı için başvuran 21 kişi, listeleri beklemeye başladı. Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya'nın da durumu netlik kazanmadı.

Kırşehir Haberleri 17 Mayıs 2018 20:13
Nefesler Tutuldu, Listeler Oluştu!
-A +A

AK Parti
         Kırşehir'de milletvekili aday adaylığı için başvuran 21 kişi, listeleri beklemeye başladı. Kırşehir Milletvekili Mikail Arslan ve Salih Çetinkaya'nın da durumu netlik kazanmadı.
         24 Haziran seçimi öncesi AK Parti'de liste kulisleri hızlandı. Yeni hükümet sistemi ile ilgili olarak vekil adayı olamayanlar için bakanlık umudu doğdu. AK Parti'deki ağır toplardan bazılarının yeni dönemde de bakanlığa getirileceği, bazı isimlerinde 24 Haziran için üstünün çizildiği öğrenildi.
         Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Üst Kurul, milletvekili aday adaylarını değerlendirdi ve 2 bin 100 kişinin ismini değerlendirmeye başladı. İsimler üzerinde son rötuşların bugün yapılacağı ve 600 milletvekili adayının isimlerinin kesinleşeceği öğrenildi.
         Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplanan seçim üst komisyonunda son şekli verilecek aday listeleri, önceki seçimlere göre daha farklı şekillendirilecek. Yeni hükümet sisteminde, bakanlar kurulu, Meclis içinden çıkmayacağı için, milletvekili adayı olarak listede yer alanların bakanlık umudu ortadan kalkacak. Liste dışı kalanlar ise, 24 Haziran sonrası yürürlüğe girecek yeni hükümet sistemi içinde 'Bakanlık' beklentisine girecek.
         AK Parti'nin milletvekili aday listesinde 18 yaşındaki adaylara da yer verileceği belirtiliyor. Seçilme yaşının 18'e düşürülmesi ile birlikte, hem gençlerin oyunu alabilmek hem de gençlerin Meclis'te temsilini sağlamak için listede, seçilebilecek sıradan en az iki genç adayın olması bekleniyor.
CHP
         Ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi'nde (CHP) ise aday adaylardı, açıklanacak listelere odaklandı. CHP'de adaylık için 2 bin 319 başvuru yapıldı. Aday tespitinde parti örgütlerinin görüşü alındı ve CHP liderine de ön rapor sunuldu. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 7 Haziran ve 1 Kasım’da olduğu gibi büyük kentlerdeki ilk sıralarda kadınları aday gösterecek.
         Ergenekon ve Balyoz Davası mağdurları ile 16 Nisan referandumunda, "Hayır" cephesinde yer alan bazı isimler de CHP’nin listesinde yer alacak.
         CHP’de gözler, Kırşehir Milletvekili Aday Adayları'nın da bulunacağı isimlere çevrildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 600 vekillik listesini oluşturmak için kurmaylarıyla değerlendirme yapıyor. CHP lideri aday listesini hazırladıktan sonra; partinin en yetkili karar organlarından da onay alacak.
MHP
         Milliyetçi Hareket Partisi'nde (MHP) milletvekili adayları belli oldu. MHP İl Başkanı Arif Kılıç, sıralamanın Oğuz Sulusaray ve Ahmet Akpınar şeklinde olduğunu açıkladı.
         MHP'de milletvekili aday komisyonu çalışmalarını tamamlandı ve 24 Haziran’da aday gösterilecek 27. Dönem milletvekili aday listesi belirlendi. Kırşehir adayları için teşkilatlardan ayrıntılı bilgi istendi. Ayrıca, merkezi yoklama öncesi Kırşehir'deki partililerin görüşleri alınarak rapor halinde Genel Merkez'e iletildi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin başkanlığında yapılan toplantıda, 21 Mayıs'ta Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) sunulacak milletvekili aday listeleri belirlendi. Kırşehir'den Oğuz Sulusaray (siyaset bilimcisi) ile A. Aydın Akpınar'ın (avukat) yer aldığı açıklandı.
         MHP Kırşehir İl Başkanı Arif Kılıç, yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti: "24 Haziran'da yapılacak olan Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçiminin Kırşehir'imize ve ülkemizi hayırlara vesile olmasını diliyorum. Yapılacak olan seçimin partimizi ve ülkemiz açısında ne kadar hayati değer taşıdığının idraki içinde olduğumuzu aziz Kırşehirliler ve dava arkadaşlarımızın bilmesi gerekir. Bu sancılı süreçte devletimizin bu sarmaldan kurtarılması için elimizden gelen gayreti ve çabayı sarf ettiğimizi herkesin bilmesini istiyorum. Bizler hiçbir menfaat düşünmeden ve bir karşılık beklemeden ülkemize ve partimize hizmet eden gönül erleri oluğumuzu bütün cihan bilir ve tanır. Milliyetçi Hareket Partisi, yarım asırlık bir çınardır köklerini geçmişten alan kuruluş felsefesi devletimizin kuruluş felsefesiyle  aynı  istikamette olan dün Başbuğumuzun izinde bugün de liderimizin emrinde bütün kurulan tuzakları boza boza yoluna devam etmektedir. Hal böyle olunca yapılacak olan milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partimiz Cumhurbaşkanı adayı çıkarmamıştır. Adayımız Recep Tayip Erdoğan'dır. Milletvekili adaylarımızı  bütün teşkilatlarımızın görüşlerini,  düşüncelerini alarak milletvekilliği sıralamamız ise Oğuz Sulusaray ve A. Aydın Akpınar olarak belirlenmiştir. Devletimize, şehrimize ve  partimize hayırlı uğurlu olsun. Sefer Bizden Zafer Allah'tandır."
KIRŞEHİR'DEKİ ADAY ADAYLARI:
AK PARTİ:  Mikail Arslan, Salih Çetinkaya, Hacı Turan, Abdullah Çalışkan, Alpaslan Demirbaş, Meryem Düğer, Mustafa Kendirli, Necmettin Erkan, Metin Ülgen Kaya, Dr. Abdulvahap Şahin, Burak Öztürk, Çetin Çelik, Sevilay Aslan Dirliktutan,  İsmail İlhan, Yusuf Özhan, Volkan Arslan, Gökhan Bulut, Muhammet Emin Hekimhan, Şahin Çapar, Tuba Turkal, Prof. Dr. Harun Çiftçi.
CUMHURİYET HALK PARTİSİ: Yılmaz Zengin (İl Başkanı), Yrd. Doç. Dr. Metin İlhan, Avukat Çağdaş Gökalp, Avukat Emine Özdemir.
MİLLİYETÇİ HAREKET PARTİSİ: Oğuz Sulusaray (Siyaset Bilimcisi), Ali Aydın Akpınar (Avukat), Şifa Talu (İnşaat Mühendisi), Semih Yerlikaya (Mimar)
İYİ PARTİ: Asaf Kayaoğlu (müteahhit), Fuat Yıldırım (mühendis),  Mustafa Hakan Ünser (mühendis), Mustafa Avcı (işadamı), Avmira Maraş (Avukat), Meral Eflatun (İşkadını), Duygu Kıvanç Kulbay (avukat), Tarkan Kozan (emekli müfettiş), Yeşim Köksal Baba (sanatçı), Aslan Yaman.
SAADET PARTİSİ: Mustafa Çakır, Halil Çubuk, Hüseyin Eserer, Ramazan Ay, İlkay Demirci.


Kaynak : Çınar Haber Merkezi

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/18%20Ekim%20Cuma-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı