Nerede kaldı iç çekim, şimdi moda dış çekim

Yoğun bir düğün sezonunun yaşandığı Kırşehir’de genç çiftler mutluluklarını ölümsüzleştirmek için Dış çekimlere yoğun ilgi gösteriyor.

Kırşehir Haberleri 2 Eylül 2019 16:58
Nerede kaldı iç çekim, şimdi moda dış çekim
-A +A

            Yoğun bir düğün sezonunun yaşandığı Kırşehir’de genç çiftler mutluluklarını ölümsüzleştirmek için Dış çekimlere yoğun ilgi gösteriyor.
           Kırşehir’de gelin ve damatların fotoğraf çektirmek için seçtiği yeni adresler doğa güzellikleri ve farklı mekanlar olmaya başladı. Fotoğrafçılar da  farklı mekan ve konseptlerde yaptıkları çekimlerle müşteri potansiyelini artırıyor. Kırşehir’de faaliyet gösteren fotoğraf stüdyoları yoğun bir çalışma sezonu yaşadıklarını ifade ederlerken,  geçmiş yıllarda gelin-damat ve yakınlarının stüdyoda bir araya gelerek toplu fotoğraf çektirdiğini  ama son yıllarda  ise dış mekan çekimlerinin yaygınlaştığını söyledi.
Özellikle Kentpark'ı, Kaman Japon Bahçesi, Ağalar Konağı, Hılla Gölü gibi birbirinden güzel renkleri ve doğal manzarası ile düğün ve özel günlerin ölümsüzleştirildiği adresler oldu. Gelişen teknolojiye ayak uyduran fotoğrafçılık da bir dönem moda olan stüdyo fotoğrafçılığı ve görüntülerin dijital olarak işlenmesi popülerliğini yitirdi.
               Düğün fotoğrafı çektirmek bazılarımız için tam bir işkence olabiliyor. Fotoğrafçıların  bizleri türlü türlü şekillere sokmaya, gülümsetmeye çalışması ama aynı zamanda biraz yana doğru eğilmemizi istemesi son derece keyifsiz ve somurtuk fotoğraf karelerine sebebiyet veriyor.Son dönemlerde işkence olarak görülen fotoğraf çekimi keyifli bir hal almaya başladı. Eski usül stüdyo fotoğrafçılığı  büyük çoğunlukta eskide kaldı. Artık fotoğrafçının bizlere talimatlar yağdırdığı iç mekan çekimleri yerini keyifli saatlerin yaşandığı olabildiğince doğal orjinal düğün fotoğrafı fikirlerine bıraktı. Özellikle yeni evlenen çiftlerin düğün günlerini ölümsüzleştirmek için gittiği dijital stüdyolar yerini doğallığa bırakmaya başladı. Gelin ve damatlar doğal manzara ve doğal ışık altında çekilen fotoğraflar istemeye başladı. 
Stüdyo düğün fotoğrafı çekimi eskiye oranla oldukça az ilgi görmeyi bırakın neredeyse hiç tercih edilmiyor. Dış mekan düğün çekimleri ise son yıllarda en fazla ilgi gören ve teknolojinin gelişmesi ile her yıl farklılaşan bir yöntem olmaya başladı. Dış mekan fotoğraf çekimine bu kadar ilgi gösterilmesinin başlıca nedeni doğal olması, doğal ışık bulunması ve farklı konseptlerden oluşmasıdır. Stüdyo çekimine göre her ne kadar uzun sürse de ve yorucu olsa da çekim sonunda bütün yorgunluğa değiyor. Balayı ve Düğün öncesi çiftler dış mekan fotoğraf çekimlerine yoğun ilgi göstermektedir, ama tavsiye olarak  çekimin düğün sonrasında yapılmasının olduğu belirtiliyor.
              Çiftlerin hayatının en önemli dönemlerinden biri olan, hayatımızın muhteşem karelerle ölümsüzleştirecek kişi veya kişileri seçmek için çok dikkatli ve seçici olmalısınız. En önemli günün fotoğraflara en iyi şekilde yansıması için öncelikle birlikte çalışacağın düğün fotoğrafçısı ile iletişiminin çok iyi olması gerekir. Her düğün farklı ve kendine özel olduğu gibi her fotoğrafçının da kendine özel bir tarzı vardır. Kırşehir’de ki doğal manzaralar ve alanlar düğün çekimlerinin vazgeçilmez stüdyoları oldu. Yeni evlenecek olan çiftler, stüdyo fotoğraflarının yerine doğal renk ve ışığın olduğu botanik bahçesini tercih ediyor. Fotoğrafçılar özellikle yeni evlenen çiftlerin stüdyo yerine doğal ortamları tercih ettiğini belirterek, " Doğal mekan çekimlerinin ne kadar güzel olduğunu zamanla vatandaşlarımız kabul etti. Artık stüdyo yerine dış mekanı tercih ediyorlar. Halkımız artık rötuşlu stüdyo fotoğraflarının yerine kısacası donuk yüz yerine doğal yüz tercih ediyorlar. Gerçek bir ortam gerçek bil gülücük ile fotoğraf çektirmek istiyorlar. Özellikle yeni çiftler ölümsüzleştirmek istediklerin anılarını gerçek bin mekanda yaşamak istiyorlar" diye konuştu.
             Son zamanlarda dış çekim düğün fotoğrafları daha da renklenmeye başladı. Eskiden ağaçların arasında verilen birkaç pozla yetiniliyorken, şimdi düğün albümleri için farklı dış çekim konseptleri ve hatta çekim türleri oluşturuluyor. En önemli günün fotoğraflara en iyi şekilde yansıması için öncelikle birlikte çalışacağın düğün fotoğrafçısı ile iletişiminin çok iyi olması gerekir. Her düğün farklı ve kendine özel olduğu gibi her fotoğrafçının da kendine özel bir tarzı vardır. En güzel düğün pozları için ışık, arka plan, doğal anları pozlamak ne kadar önemliyse, fotoğrafçının yaptığı işe olan tutkusu, orada olmayı sevmesi ve bundan keyif alması da diğerleri kadar önemlidir. Bazen de fotoğrafçının davetlilerin arasında dolaşırken görünmez olması gerekli.Ekipmanlarının da buna uygun olması şart. Flash kullanmadan uzaktan çekim yaparak anın büyüsünü bozmadan en iyi kareleri yakalayabilmeli.
                İç ve dış çekimlerde ışığı doğru kullanmak çok önemli. Özellikle yaz çekimlerinde dış çekim için en uygun saatler öğleden sonra 16.00 – 18.00 arası. Öğlen direkt gün ışığında çekim yapılacaksa ışık doğrudan değil yansıtıcılarla kullanılmalı. Yaz aylarında dış çekimler için damadın yedek bir gömlek bulundurmasında fayda var.Farklı fotoğraflar için değişik aksesuarlar kullanılmalı. İç mekanda ise mekanın görselliğini en iyi şekilde kullanmak çok önemli. İlk defa çekim yapılacaksa mutlaka önceden gidip mekanı en iyi şekilde nasıl kullanılabileceğine bakılıp, ön çekim yapılmalı.
            Düğünde hikaye fotoğrafçısıyla fark yaratmak istiyorsanız, doğru zamanda doğru kareyi yakalamak çok önemli. Gelinle damadın birbirlerini gördükleri ilk an, bir anda patlayan konfetiler arasından beliren yüzler, hüzünlü bakışlarla kızını seyreden bir baba ve beklemediğin ama o an orada yaşanan tüm ayrıntılar.Hikaye çekiminde en az iki fotoğrafçının olması şart. Örneğin nikahın kıyıldığı an gelin ve damat üzerinden fotoğraflanırken, ailelerinin o andaki duyguları da diğer objektiften fotoğraflara mutlaka yansımalı.
Dış çekimler gün batımına yakın saatler en ideal çekim saatleridir.Güneş tepeden sert ışık vuracağından o saatlerde yapılması önerilir.Fotoğraf çekimi esnasında aksesuar kullanımı fotoğraflara görsel güzellikler katacağından önemli detaylardan biridir.Önceden yapıldıysa evlilik cüzdanı, davetiyeler, gelin çiçeği , Uçan balonlar , Gözlük ve Şapkalar , Çantalar , Banner ve Pankart gibi bir çok aksesuar kullanılabilir.

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Çok Okunanlar
Çok Yorumlananlar
Gözün Aydın Kırşehir!

Gözün Aydın Kırşehir!

17:00 27 Kasım 2019
Yine Tarih Yazdı!

Yine Tarih Yazdı!

09:10 7 Aralık 2019
10 Parmağında 10 Marifet!

10 Parmağında 10 Marifet!

14:36 2 Aralık 2019
"Çine" zulayı patlattı!

"Çine" zulayı patlattı!

14:09 21 Kasım 2019
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Aral%C4%B1k%20Cumartesi-1.jpg
YARIŞMA
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı