Nice huzurlu bayramlara Kırşehir!

Kırşehir Kurban Bayramı'na alınan tedbirler ve düzenlemeler ile hazır hale getirildi.

Kırşehir Haberleri 11 Ağustos 2019 09:00
Nice huzurlu bayramlara Kırşehir!
-A +A

            Kırşehir Kurban Bayramı'na alınan tedbirler ve düzenlemeler ile hazır hale getirildi. 
Bayram şekerlerinin ve alışverişlerinin tamamlandığı Kırşehir'de Kurban Bayramı'nın 1. günü sıkı bir şekilde denetimler gerçekleştirilecek. Çınar Kırşehir Haber Merkezi'nin edindiği bilgilere göre Kurban Hizmetleri Komisyonu tarafından belirlenen kurban kesim ve satış yerlerine ilişkin aykırı hareket edenlere idari para cezası uygulanacağı öğrenildi.  
             Kırşehir Kurban Hizmetleri Komisyonu kararına göre Kırşehir’de kurbanlık kesimleri; Yerköy Yolu üzerinde bulunan İstanbul Et Kombinası, Organize Sanayi Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Kısmet Et ve Kırşehir Et Kombinası, Kışlapınar Mahallesi 303. Sokak Özbağ'da bulunan Nidanur Et Entegre Tesisi ve kapalı pazar yeri, kurban kesim yeri olarak belirlendi. Ayrıca vatandaşlar kendi özel mülklerindeki bahçelerinde de kurban kesimi yapabilecek. Kesimlerde dikkat edilmesi gereken en önemli husus cadde ve sokak aralarında kurbanların kesilmemesi hatırlatıldı. Kırşehir'de kurban satışının ise sadece Bahçelievler Mahallesi'nde bulunan Canlı Hayvan Ticaret Borsası'nda yapılacağı kaydedildi. 
Kurban Bayramı öncesi ve bayram süresince Kırşehir Belediyesi Zabıta ekipleri aralıksız denetim yapacak. Bu hususlara aykırı hareket edenlerden; park, bahçe, cadde, sokak, bina önleri, meydan gibi umuma açık ve kurban satış ile kesimine uygun olmayan yerlerde bu tür faaliyetlerde bulunanlar ile kesime uygun alanlarda gerekli önlemleri almayanlara Çevre Kanunu gereğince cezai işlem uygulanacak. Öte yandan 2018 yılı Kurban Hizmetleri Komisyonu Kararı da yayımlandı. 
Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürlüğü Kurban Bayramı için geri sayım sürerken 2019 yılı Kurban Rehberi'nin yayımlandığını duyurdu. 
             Kırşehir Tarım ve Orman il Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi: "Kurban Bayramı sebebiyle büyükbaş ve küçükbaş hayvan hareketlerinin yoğun olduğu bu dönemde hayvan hastalıklarının yayılma riski de artmakta, artan risk nedeniyle gerek insan gerek hayvan sağlığı tehdit altına girmekte, dolaylı olarak ülke ekonomisinde büyük kayıplara neden olunmaktadır. Bu olumsuzlukların önlenmesi amacı ile bir takım tedbirlerin alınması; yetiştiricilerin, hayvan satıcılarının ve hayvan alıcılarının bu tedbirlerin gereklerini yerine getirmeleri önemlidir. Kurbanlık olarak hayvanlarını başka illere sevk eden hayvan sahiplerinin İl veya İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlükleri’nden Veteriner Sevk Raporu almaları zorunludur. Sığır, manda gibi büyükbaş hayvan satın alacakların, alacakları hayvanların kulak küpesi ve pasaportu olup olmadığını, başka ilden sevk edilen hayvanların ise “Veteriner Sağlık Raporu” olup olmadığını kontrol etmeleri bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir. Koyun, keçi gibi küçükbaş hayvan satın alacakların ise alacakları hayvanların kulak küpesi ve nakil belgesi olup olmadığını, başka ilden sevk edilen hayvanların ise “Veteriner Sağlık Raporu” olup olmadığını kontrol etmeleri bu belgeleri bulunmayan hayvanları satın almamaları gerekir. Hayvan Pasaportu: Büyükbaş hayvanların sevk işlemleri için, hayvana ait bilgileri içeren İl/İlçe Müdürlüğü veya Bakanlıkça yetkilendirilmiş kurum veya kuruluş tarafından düzenlenen, imzalı belge olan ve hayvanın kimlik bilgilerini içeren, sahibini gösteren Hayvan Pasaportunun hayvanların beraberinde bulundurulması gereklidir. Sığır cinsi hayvanların il içi nakillerinde hayvan pasaportlarının nakil esnasında hayvanların beraberinde bulundurulması zorunludur. İller arası sevklerinde, işletmenin bağlı bulunduğu İl/ilçe müdürlüğü tarafından hayvan pasaportları kontrol edilerek veteriner sağlık raporu düzenlenir. Kurbanlık hayvanınızı alırken Hayvan Pasaportunu mutlaka isteyiniz ve doğum tarihini kontrol ediniz. Kurban Bayramı nedeniyle kesilecek sığır cinsi hayvan satışlarında, kesilen hayvanların kayıtlardan düşülmesi maksadı ile satıcı, hayvan pasaportlarının ilgili kısımlarını bu hayvanların kurbanlık olarak satıldığını belirterek yedi gün içinde en yakın İl/İlçe Müdürlüğüne teslim etmelidir."
Kırşehir Emniyet ekipleri de bayram süresinde halkın huzur ve güvenliği için görev başında olacak. Kırşehir'de geçtiğimiz bayram da uygulanan başlatılan “Bu Yolda Hep Birlikteyiz” kapsamında “Bu Bayram Ben de Trafik Polisiyim: Hatalı Sürücüye Kırmızı Düdük” ve “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” kampanyalarına devam edilecek. 
            Çınar Kırşehir Gazetesi ve kirsehirhaber365.com Ailesi olarak tüm Kırşehir halkına ve Müslüman Alemi'ne sağlıklı, mutlu ve huzurlu bayramlar diliyoruz. 
 

Kaynak : Çınar Kırşehir Haber MERKEZİ

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20Ekim%20%C3%87ar%C5%9Famba-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı