Niçin İngilizce Öğrenilmiyor ?

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Öğretim görevlisi Özgür Avşar, yabancı dil öğrenmede ülke genelinde yaşanan sıkıntının sebeplerine ve çözüm yollarına değindi.

Kırşehir Haberleri 27 Kasım 2014 17:30
Niçin İngilizce Öğrenilmiyor ?
-A +A

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Öğretim görevlisi Özgür Avşar, yabancı dil öğrenmede ülke genelinde yaşanan sıkıntının sebeplerine ve çözüm yollarına değindi. Dil edinmenin altında yatan sebeplerin başlangıcı tümdengelimli sebep olmak üzere dilin temel özellikleri olduğunu belirten Ahi Evran Öğretim Üyesi Özgür Avşar, dilin eğitiminde ana dilin kullanılmayacağı hurafesi ve olması gerekenlerin neler olduğuna maddeler halinde dikkat çekti.

Dil edinememenin altında yatan temel sebepler

Tümdengelimle dil eğitimi: Ülke genelinde hâkim olan bu sorunun temelinde yatan sebeplerin en büyüğü dil eğitiminde yıllardır işe yaramadığı görülmesine rağmen uygulanan tümden gelimci eğitim öğretim metodudur.

Dilin temel özelliklerinden biri de şudur: Sınırlı sayıda yapı ile sınırsız sayıda cümle kurulabilir. Yani, her dilde sabit cümle yapıları mevcuttur olumlu-olumsuz düz cümle veya soru cümleleri gibi ve bu yapılar her daim aynı söz dizimi ile kurulmaktadır. Günümüz eğitiminde bu sınırlı sayıda yapının temelini oluşturup öğrencinin sınırsız sayıda cümle kurmasının önünü açmaktansa öğrenciyi tüme vardırmaktansa tam aksi bir yol izlenip cümleler kalıplar halinde verilmeye ve tümdengelimle yüzlerce cümle yapısının öğrenci tarafından idrak edilmesi beklenmektedir. Bu kısır döngü içerisinde boğulan öğrenci ise ilköğretim ilk kademelerden üniversite birinci sınıfa kadar her yıl aynı temel konuları görmesine rağmen bir arpa boyu yol alamamaktadır ve suçu artık kendinde arayıp dil zekâsına sahip olmadığını düşünmeye ve sonucunda ruhsal olarak kendini dile ömür boyu kapatmaya başlamaktadır.

Dil eğitiminde ana dilin kullanılmayacağı hurafesi: Tüm dünya üzerinde saldırmadığı sadece 8 ülke kalan Britanya İmparatorluğu adı altındaki garabet harikası elini attığı hedef ülkelere askeri, siyasi veya ilk iki gücü ile yıkamamışsa en sinsi ve de gizli silahı olan dil silahı ile saldırır. Bu sinsi silahın hedef ülkenin temellerini derinden sarsabilmesi için de dil eğitimi kisvesi altında hedef dili yok etmeye çalışır. Çünkü gelişmiş ülkelerin toplum bilimcileri iyi bilir ki dil milleti, millet devleti doğurur ve dili olmayanın milleti, milleti olmayanın da devleti olmaz. Dil ve kültür kirliliğinin oluşmasına da sınıflarda başlar İngilizler yabancı dil eğitiminde ana dil öğrenmeyi sekteye uğratır ilkesi ile. Bu ilke ışığında üniversitelerde dil eğitimi alan öğretmenler de mezun olduklarında dil eğitiminde ana dili kullanmamaya gayret gösterir, hatta öğrenciye ana dilini kullandığı için cezalar dahi verir. Dil ediniminde derste gerekli noktalarda ana dil kullanımı sadece öğretmen ve öğrenci arasındaki buzları kırmakla kalmayıp aynı zamanda dil bilgisi gibi çetin yapılarda algıyı rahatlatabilirken, zaten tümdengelim gibi ters bir metot ile eğitim – öğretim yapmaya çalışan İngilizce öğretmeni bir de ana dilden yoksun olarak öğrenci ile baş başa kaldığında başarısızlık da bu dersin kaderi haline geliyor.

 Olması gereken ve gerçekte olan: İdeal bir dil sınıfında olması gerekenler ve de gerçekte olanlar
 En çok 10-15 arası öğrenci / 30+ sayıda öğrenci U tipi derslik yerleşkesi rahat etkileşim için / Sabit sınıf yerleşkesi.
Çağımızın hakim öğretim metodu olan multimodality (çok yönlü eğitim) için gerekli olan teknolojik donanım: yansı makinesi (projeksiyon), ses sistemi, oda karartma için perdeler, canlandırmalarda sınıf içi kullanılacak malzemeler ve bunların depolanması için alan, bilgisayarlar, televizyon…
Liste uzayıp gider öğrencilerin yaş ve seviyelerine göre / Kara tahta, tebeşir ve öğretmen. 
Eğitimin zevkli, eğlenceli ve arzulanabilir hale gelmesi öğrencinin öğrenmesini kolaylaştırmak ve hızlandırmak için yarış atı gibi sınavdan sınava koşan öğrencilerin dil alanından hazırlanmıyorsa dil dersini angarya olarak görmesi.
Sınavların yarattığı gerginlikten uzak çoklu zekâ kuramına dayalı serbest düşünceyi destekleyen yaratıcı eğitim metodu.
Esasında bir puanlama ölçütü olup asla eğitim öğretim aracı olmayan çoktan seçmeli soru tipleri ile bilgi yüklemeyi amaçlayan, sınavlara yönelik öğrenciye düşünmeyi değil ne düşüneceğini öğreten, öğrenmede fosilleşme adını verdiğimiz yanlış alışkanlıkları yerleştiren ülke genelinde hâkim ezberci eğitim metodu Yukardaki maddelere ana başlıklar halinde kısaca değinen uzmanımız söyleşimizi şu cümlelerle noktaladı.

“Avustralyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?” gibi bir cümleyi kurarken tek bir kelimeye yirmiye yakın ek getirebilen, dünyanın öğrenmesi en zor dillerinden birinin evladı olan biz Türklerin İngilizce gibi bükümlü, 5-6 temel ögeden oluşan bir dili yazamama, konuşamama kısaca öğrenememe ihtimali yoktur. Uygulanan yanlış eğitim metodu ve tekniklerin yanı sıra bunların işe yaramadığını görmelerine rağmen bu kısır döngüden çıkmayan, çıkma girişiminde dahi bulunmayan devlet daireleri ve özel kurumlarda çalışan uzmanlarımız ve öğretmenlerimiz düzenin devamlılığını sağlayan çarklılar haline gelmiş durumdalar. Günümüzde esas sorun sivil itaatsizlik değil, sivil itaattir. Özgür düşünceyi yok eden klasik eğitim metodundan çıkması halinde ne yapacağını bilemediği için yanlış da olsa düzene ayak uydurmayı seçen ve hiçbir bilimsel zemine dayanmadan körlemesine bu düzeni savunan insanlardır.
Ve maalesef bu durum sadece eğitim için geçerli değildir. Bunun örneklerini hayatımızın her alanında gayet rahat görebiliriz siyaset, basın-yayın, toplumsal ilişkiler, dil, din…”

Kaynak : www.kirsehirhaber365.com

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/14%20Kas%C4%B1m%20Per%C5%9Fembe-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı