Öğrencilerden "Oruç Kaşığı"

Kırşehir'de ortaokul öğrencileri, kadınların ramazan ayında yemeklerin tuz miktarını ölçen "oruç kaşığı" geliştirdi

Kırşehir Haberleri 11 Mayıs 2018 19:10
Öğrencilerden "Oruç Kaşığı"
-A +A

         Kırşehir Şehit Ömer Halisdemir İmam Hatip Ortaokulu öğrencileri, ramazan ayında oruçlu olmaları nedeniyle yemeklerin tuz miktarını ayarlamakta zorlanan kadınlara katkı sağlamak amacıyla "oruç kaşığı" projesini geliştirdi.
 
         Okulun TÜBİTAK Bilim Fuarı çalışması kapsamında hazırlanan projeler, spor salonunda vatandaşlar ve velilerin dikkatine sunuldu. 5-A sınıfı öğrencileri Mehmet Akif Tortum ve Dilara Abdelhadi'nin öğretmenlerinin de katkısıyla yaklaşık bir ayda hazırladığı "oruç kaşığı" fuarda en fazla ilgi gören proje oldu.
         Öğrencilerin geliştirdiği "oruç kaşığı", yemeğe batırıldığında üzerindeki düzenek sayesinde tuz miktarı hakkında bilgi veriyor.
         Öğrencilerden Tortum, yaptığı açıklamada, yaklaşan ramazan ayını dikkate alarak projeyi hazırladıklarını söyledi. Yemeğin tadına bakmadan tahta kaşığa hazırlanan düzenekle tuz miktarının ölçülebilmesini amaçladıklarını belirten Tortum, "TÜBİTAK Bilim Fuarı kapsamında tahta kaşığa kablo, pil ve lamba yardımıyla düzenek hazırladık. Yemeğe atılan tuz oranında lambanın ışık seviyesi artıyor ya da azalıyor" dedi. Projenin danışman öğretmeni Fadime Sarı da projeyi öğrencilerle düşündüklerini ve hayta geçirdiklerini ifade etti.
         Ramazan sofralarında genellikle tuz tartışması olduğuna dikkati çeken Sarı, şunları kaydetti: "Biz de bu tartışmaların önüne geçmek ve oruçluyken yemeklerin tuzunu anlayabilmek için oruç kaşığı yaptık. Yemeğe batırılan tahta kaşıktaki lambanın ışığı, tuz oranına göre değişmekte. Işığa göre tuz oranını ayarlayabiliyorsunuz." 


Kaynak : (AA)

Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
Anket

Dikkat Çekenler
Yazarlar
Duyurular
Linkler
Arşiv
Günlük Gazeteler
Oku
Ziyaretçi Defteri
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
E-Gazete
/Resimler/Editor/images/23%20OCAK%20%C3%87AR%C5%9EAMBA-1.jpg
Facebook Twitter
2014 Kırşehir Haber 365 - tüm hakları saklıdırHaber Scripti Haber Yazılımı